Bıos Ayarları İle Performans Arttırma

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5925
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Bıos Ayarları İle Performans Arttırma

Mesaj gönderen trwe » 10 Eki 2013, 22:06

Değerli Forumdaşlar Ve Gezginler

İşletim Sistemleri Ve Bilgisayar Hakkında makalelerimiz devam etmekte olup sizin işine yarayacağını düşündüğüm ve litaratürümde en çok sık başvurduğum makalelerden bir tanesi.Hayrını görünüz.

Bıos Ayarları İle Performans Arttırma

BIOS Nedir?
BIOS (ya da Binary Input/Output System) sistemin çalışması için gerekli temel fonksiyonları barındırır. BIOS sisteme bir sabit diskten ya da disketten veri okumadan ne yapacağını söyleyen yazılımı içerir ve anakart üzerinde yer alan bir ROM (Read Only Memory - Yalnızca Okunur Bellek) içerisinde bulunur. Herhangi bir disk erişim işlemi klavyeden gelen verinin işlenmesi ya da sabit disk yönetimi önüne geçilmediği sürece BIOS tarafından yapılır. Bu ve benzeri işlemler gerçekleşirken değişen koşullara ve kullanıcı tercihlerine göre davranılması gerekmektedir. Orneğin sabit disk kapasitesinin değişmesi ya da işlemcinin yükseltilmesi sonrasında ya da ikinci bir sabit disk bağlanması sonrasında BIOS'un çalışma metodunu ya da veri aktarım hızlarını değiştirmek için bir takım yeni ayarlar yapılması gerekir. Bunlardan bazıları kullanıcı tercihine bağlı olduğu halde bazıları sistem tarafından saptanır. Tüm bu seçeneklerin bir arada bulunduğu kısa program parçası sistem ilk açıldığı anda DEL F2 veya ilk açılışta belirtilen tuşa basarak çalıştırabileceğimiz "BIOS Setup" isimli bölümde yer alır. BIOS Setup yazılımı temel fonksiyonların işleyişine tümüyle müdahale etmediği için çoğunlukla bu ayarları bozmak bir problem yaratmaz. Yine de herhangi bir hataya karşı yazıda yer alan ayarları denemeden önce eski ayarlarınızı bir kenara not etmenizi tavsiye ederiz.

BIOS işleyişi için önemli sayılan tüm hayati bilgileri CMOS içerisindeki 64 byte'lık bir hafıza bölgesinde saklar. Normal kullanımda bu bilgiler sadece açılışta okunurlar ve RAM üzerinde sıkça kullanılacak olanlarının birer kopyası saklanır. Bir çok yeni sistem eklentisi ve modelden modele değişen dahili donanım sonucu CMOS üzerinde her BIOS için değişik veri yığınları saklanır. Anakart üzerinde bulunan elemanlar sabit diskler PCI ayarları ve benzerleri hep sayı dizileri şeklinde saklandıkları için pek fazla yer kaplamazlar. Her üretici aynı fonksiyona erişim için değişik bir isim kullanabilir fakat bu seçenekler her BIOS'ta aynı ana başlık altında toplanmışlardır. Uretim tekniği nedeni ile CMOS (complementary metal oxide semiconductor yardımcı metaloksit varıiletken) ismi verilen bu eleman çok az elektrik tükettiği için pil ile beslenebilir.

BIOS Setup yazılımı ile yapılan değişikliklerle sistemden iyinin üzerinde hatta bazı durumlarda yüksek performans elde etmek mümkün olmaktadır. Genellikle BIOS üreticisi firmanın anakart kaynaklarını doğru yönlendirememesi ya da bir anakarta uygun olmayan bir BIOS eklenmesi düşük performansa yol açacaktır. Örneğin standart seçenekler arasında anakartın üst performansta çalışacağı ayarlara denk gelenler kapalı ise ve bunları tekrar açmak için seçenekler mevcut değilse sistemin genel performansı son derece düşük olacaktır. Somut bir örnek bazı ender ve basit BIOS Setup yazılımlarında performansı doğrudarı etkileyen seçeneklerden biri olan "eache wait states" seçeneğinin olmayışıdır. Bu seçenek işlemcinin önbellek erişimi sırasında nasıl davranacağını ve belirli bir anda erişimi gerçekleştiremez ise ne kadar süre sonra tekrar deneyeceğini belirtir. İşlemci için uygun olmayan bekleme süreleri kullanılırsa olur olmaz yerlerde duraksayan işlemci önbellek üzerinden avantaj sağlayacağına daha yavaş çalışabilir.

Aslında bu kadar esnek seçeneklere sahip bir Setup yazılımı içeren BIOS üretmek her zaman mümkün olmayacağı için üreticiler ürünlerinin genişletilebilir olmasına özen göstermektedirler. Yeni özellikler eklemek istenildiğinde Internet yolu ile dağıtılan BIOS kodları kullanıcı tarafından sisteme yüklenebilmektedir. Bunun için sistemde ROM ya da EPROM üzerinde değil Flash ROM üzerinde BIOS bulunması gerekmektedir. Flash ROM bir seferde bir byte yerine bir blok verinin yüklenebildiği bellek tipidir ve birden çok kez yeniden yazılabilir. CMOS'un aksine BIOS'ta yer alan bilgiler EPROM ROM ya da Flash ROM olsun silinemez.

Bir Seferde Tek Seçenek:

Setup yazılımına girdiğiniz anda dikkat etmeniz gereken şey bir seferde mümkün olduğu kadar az seçeneği değiştirmektir. Aynı anda birden çok seçeneği değiştirirseniz geriye dönüş güç olabilir.
Setup ile yapılan ayarların bir diske kaydedilip sonradan geri yüklenmesini kolaylaştırabilmektedir. Aslında Windows 95 gibi bir işletiın sistemi kullandığınız zaman BIOS ayarlarının çok az ve temel bir kısmı geçerli olmaktadır bu tip durumlarda sadece BIOS Setup ile performans artımı ya da değişiklik yapmak mümkün olmayabilir.

HIZLI BIR PC İÇİN
PÜF NOKTALAR:

Sistem ilk açıldığında POST adı verilen testi gerçekleştirecektir. POST (Power On Self Test - sistemin açılışta kendini test etmesi) sadece donanımı ayarları değiştirmek istiyorsanız bir tuşa (genelde DELETE) basmanızı ister. Buraya kadar gelebilen bir sistemde BIOS ayarları ile ilgili bir hata yok demektir. Buradan sonra Setup'ta verilen direktiflere u A yada C sürücüsüne ikisi de yoksa örneğin bir SCSI sürücüye o da yoksa herhangi bir açılış birimine (ethernet kartı üzerindeki BIOS olabilir) yönlenilir. BIOS buraya kadar sadece açılış ile ilgili Setup seçeneklerini kullanarak gelmektedir.
~ Eğer bu adımları hızlı geçmek ve sistemi daha hızlı açmak istiyorsanız iki seçenek işinize yaravacaktır. Birincisi BIOS Setup'daki "Quick Power On Self Test" seçeneğidir. Bu seçenek açık olduğunda RAMI sadece bir kez yazma testinden geçecek ve donanım testi atlanacaktır. Sadece temel test yapıldığ_ ı için POST çok az zaman alacaktır.
~ İkinci seçeneğiniz ise "Floppy Seek During Boot" ve "Boot From: A-C" ikilisi olacaktır. Bu seçenekler açılışta sadece sabit disk kullanılacaksa disket sürücü erişimini geçici olarak kapalı tutar ve sistem daha süratli açılır. Buraya kadar kullanılan ayarlar sistemin daha hızlı açılması ve kullanılır hale gelmesi içindi. Sitemi tam performansa yaklaştırmak içinse ilk önce ekran ve disk erişinı seçeneklerinin düzenlenmesi gerekiyor. Ekran için "Video BIOS Cacheable" seçeneğini açmalısınız. Bu ekran kartının üzerindeki yavaş ROM RAI\M'e kopy alandıktan sonra daha hızlı erişilmesini sağlar. Böylece her ekran kartı kesmesi oluştuğunda bıı ROW yerine RAM'den ve önbelleklenmiş durırmda erişilerek daha süratli metin grafil~ ve akıcı ekran kaydırma işlemi sağlar. Bunun yanında BIOS'ta yer alan diĞer kesme i miste karşılayan program parçaları da sık çağırıldıkları için bunların da RAM'e kopyalanmaları gerekir. Bunıı yapmak için de "System BIOS Shadow" ve/veya "System BIOS Cacheable" seçeneğini açmanız gerekiyor.
~ Sabit disk erişimi başladığı zaman işletim sisteminiz yüklenecektir. İşletim sistemi ilk yüklenen kısmında tüm disk erişimini BIOS üzerinden sağladığı için doğrıı sabit disk "Mode" seçeneğini yapmış olmanız gerekir çünkü bu direkt veri aktarım hızınızı etkiler.
Eski transfer mümkün olmaktadır. Setup'ta eğer otomatik seçenekler mevcut değilse sabit diski satın aldığınız yerden diskin hangi It Tode seçeneği ile çalışacağını öğrenmeniz gerekecektir. Ornek olarak ~Mode 3 bir sabit disk saniyede 13.3 MTbyte veri aktarabilir. ~lode seçeneği ile ilgili bir ayar yoksa elinizdeki BIOS otomatik konfigürasyon yapacak demektir. Mode haricinde Setup'ta "Block Read" seçeneğine de rastlayacaksınız. Bu seçeneği açtığınız zaman eski sabit disklerde veri aktarım hızı bir miktar artacaktır. Eğer bir yeni tip bir de eski tip sabit diskiniz varsa bu seçeneği açık tutun. IDE üzerinde bulunan en yavaş cihaz genel hızı belirleyeceği için "Block Read" ya da "Block Mode" seçeneğinin açık olması çalışma hızınızı artıracaktır. BIOS Setup üzerinde sabit disklerin konumunu "primary" ya da "secondary" olarak belirten bir bölüm vardır. Bir sabit disk için konum farketmezken sisteme bir CD-ROM eklenmesi sonrasında CD-ROM erişimi eski tip bir sabit disk ile çakışabilir ve CDROM yavaş okuyabilir. Bunun için CDROM'unuzu "secondary" bağlantı için ikinci bir IDE kablosu ile bağlamanız gerekir. Bunu Setup'ta test edebilmek için "Auto Detect" seçeneğini işaretleyin. Sabit diskin bulunması ardından eğer CD-ROI~M sürücünün bulundıığu noktada Setup çok fazla beklerse bu CD-ROM'un yanlış yere bağlı olduğunu gösterir. Setup buradan da anlaşılacağı gibi aynı zamanda bir "sistem yoklama" programı olarak da kullanılabilir.
~ Sabit disklerden sonra PCI hattı için transfer hızı seçenekleri geliyor. Normal bir PCI sistemde veri aktarımı 33 MIHz bir saat frekansına bağlıdır. Tüm PCI cihazları ya "concurrent" (eş zamanlı) veri aktarırlar ya da birbirlerinin veri işlemesini beklerler. Normal tasarımda tümü zaman paylaşımlı olarak çalışır ve bu ortalama performans sağlar. Eğer "PCI Concurrency" gibi bir Setup seçeneğiniz varsa bıınu açmanız PCI grafik kartı ya da SCSI kartı gibi yoğun veri taşıyan ortamları bir miktar hızlandıracaktır.
~ Genelde DOS kullanıyorsanız yine faydalı olacak bir seçenek var: "Gate A20". Bu seçeneği "Fast" konumuna getirirseniz işlemci 1 MB üzeri adreslemeye geçerken daha hızlı olan iç devreyi kullanacaktır. Eğer kapalı konumda olursa klavye üzerinden ayrılan hat bu işlemde kullanılır ve bu bazı yazılımlarda problem çıkarabilir. İşlemci normalde A20 adres hattını kullanarak 1 MB ve üzerini adresleyebilir normal koşullarda DOS altında sadece 640 KB hafızaya erişim vardır.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla