Windows 7:Aynı Birden Fazla Program Çalışan Betik Kodlama

Programlama dilleri konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5941
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Windows 7:Aynı Birden Fazla Program Çalışan Betik Kodlama

Mesaj gönderen trwe » 09 Eki 2013, 16:42

Değerli Forumdaşlar Ve Gezgin Misafirler:

Bugünkü Windows 7 ile ilgili yazımızda belirtilen yöntemler Windows'un XP/Vista/7/8 işletim sistemlerinde çalıştırılabilir betik(Windows Toplu İş Dosyaları(.bat uzantılı)'dır).Buyurunuz konuya geçelim:

Aynı Anda Birden Fazla Programı Çalıştırabilen Kısa Yollar Oluşturma

Çoğu kullanıcı için yararsız görüneceğinden eminiz ama hem Türkçe'de "Betik" olarak ta bilinen bilgisayar terminolojisinde ise Batch file ya da Script olarak geçen MS Dos ortamında çalışan komutların nasıl yazıldığı ile ilgili başlangıç seviyesinde bilgi vermek hem de eğlenceli ve bazı kullanıcılar için yararlı olabilecek, aynı anda istediğiniz kadar programı çalıştıran kısayolları nasıl oluşturabileceğinizi göstermek adına bu yazıyı yazmış bulunmaktayız.

Batch dosyaları nedir?

Batch programları, scripts veya betik olarak ta adlandırılan bu komutlar genelde bilgisayarda uygulanan rutin işlemleri otomatikleştirmek için oluşturulurlar.For, echo, goto, if, rem gibi komutlar kullanarak her türlü komutu hazırlayabilir ve bilgisayar üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Başlayalım;

Bendeniz burada örnek olarak tıkladığınızda Hesap makinesi, Notepad, Word, Exel ve İnternet Explorer'i aynı anda başlatacak bir kısayol oluşturacağım.Sizde aynı mantık ile dilediğiniz kadar program ekleyebilir çıkarabilirsiniz.

1- Önce masüstünde yeni bir Metin Belgesi oluşturunuz.

2- İlk satırımız @echo off olacak.

echo komutu yazdığınız komutların ekranda görüntülenip görüntülenmeyeceği ile alakalıdır. echo on yazarsanız görünür echo off yazarsanız görünmez.
3- 2. satırımız rem ile başlayacak ve başlatmak istediğiniz program ile devam edecek. rem komutu burada tanımlamak amacı ile kullanılıyor.Programın varsayılan ismini kullanıyoruz.Masaüstünde bir Metin Belgesi ile başlıyoruz.Dolayısıyla ilk iki satırımız bu şekilde oluşuyor;

@echo off
rem Metin Belgesi


4- 3. satırımız cd komutu ile başlamalı böylece dizini değiştirip çalıştıracağımız programın bilgisayarımızdaki konumunu göstereceğiz. Şimdi elinizdeki satırlar bunlar;

@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32

5- 4. satıra start komutu yazınız;

@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32
start notepad.exe

6- 5. satırımız exit komutu ve son satır;

@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32
start notepad.exe
exit

Şimdi elinizde notepad'i çalıştıran bir "script" iniz var. Âmâ sizin amacınız aynı anda birden fazla programı çalıştırabilme yeteneğine sahip Windows Toplu İş dosyasıdır. Tek yapmanız gereken aynı komutları tekrarlayanız. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey çalıştırmak istediğiniz uygulamaların adresi.
Metin Belgesi, Hesap makinesi gibi sistem uygulamaları "System 32" klasöründe bulunurken normal uygulamalar eğer 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız "Program Files" klasöründe, 64 bit işletim sitemi kullanıyorsanız "Program Files" veya "Program Dosyaları (x86)" klasöründe bulunurlar.Altta yazının başında belirtilen programları aynı anda çalıştıracak kodları görüyorsunuz.Farklı programlar için tek yapmanız dilediğiniz programa ait kodları eklemek veya çıkarmak.

(Kodlardaki adreslerin bendenizdeki sisteme göre olduğunu unutmayınız. Eğer sizde programların konumları farklı ise bu yönde değişiklik yapacaksınız)

Kod: Tümünü seç

@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32
start notepad.exe
rem Hesap Makinesi
cd %windir%\system32
start calc.exe
rem Microsoft Office Word 2007
cd %windir%\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12
start WINWORD.exe
rem Microsoft Office Excel 2007
cd %windir%\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12
start EXCEL.exe
rem Internet Explorer
cd %windir%\Program Files (x86)\Internet Explorer
start iexplore.exe
exit
7- Şimdi bu Metin Belgesi'ni Dosya/Farklı Kaydet yolu ile sonu .bat olarak bitecek şekilde kaydediniz.Herhangi bir isim verebilirsiniz fakat sonu .bat olmalıdır.

8- Şimdi Masaüstü'nde "Script"iniz belirlendi. Artık Metin Belgesi'ni dilerseniz silebilirsiniz.

9- Bunu bu şekilde kullanabilirsiniz ama daha hoş görünmesini istiyorsanız masaüstü'nden alıp görünmeyen bir yere taşıyınız ve Sağ tıklayıp Gönder/Masüstü (Kısayol Oluştur) yoluyla bir kısayol oluşturunuz.

10- Şimdi yapmanız gereken Kısayola sağ tıklayıp Özellikler/Simge değiştir yolu ile bir simge atamak.Dilerseniz kendinize ait bir ikonda kullanabilirsiniz.

11- Artık Kısayolu'unuzu çalıştırabilirsiniz.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :oops: 8) :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28969
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Windows 7:Aynı Birden Fazla Program Çalışan Betik Kodlam

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Eki 2013, 16:44

Teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla