Windows 7 Sorunları Ve Basit Çözümleri

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5916
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Windows 7 Sorunları Ve Basit Çözümleri

Mesaj gönderen trwe » 09 Eki 2013, 01:02

Değerli Forumdaşlar

İşte sizlere bir Windows 7 Makalesi Daha:

Windows 7 Sorunları Ve Basit Çözümleri

DVD sürücünün bulunamaması

Windows 7'yi kullanan kullanıcıların şikayet ettiği noktalardan biri de Windows 7 altında bazen DVD sürücünün buhar olup uçması. BIOS'ta görünmesine rağmen DVD sürücüyü tanımayan Windows 7'deki bu problemi çözmek ise aslında oldukça basit: Kayıt defterine girdikten sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\ yolunu izleyiniz ve ardından UpperFilters ve LowerFilters anahtarının ikisini de sağ bölümden siliniz. Daha sonra Windows'u yeniden başlatınız ve sonuç: DVD sürücünüz geri geldi...

XP Mode çalışmıyor

Eğer kullandığınız eski programlar varsa ve Windows 7 altında da bu programları kullanmak istiyorsanız, XP Mode bu anlamda tam da size göre olan bir özellik. Kullanıcıların eski işletim sistemlerinde çalışan programların Windows 7 altında çalışabilmesine olanak veren XP Mode, her ne kadar kullanışlı bir özellik olsa da, aslında gerektiği gibi çalışmadığı da söylenebilir. XP Mode'da yaşanan ilk problem, aracın CPU desteği araması. Desteklenmeyen bir CPU söz konusu olduğunda XP Mode'u kullanmakta sıkıntı yaşanabilirYaşanan bir diğer problem ise bazı laptop üreticilerinin güvenlik gerekçesiyle bu ayarı pasifize etmesi. Örneğin Sony Vaio model laptoplarda XP Mode desteklenmiyor ancak BIOS güncellemesi ile bu problem aşılabilir.

Vasat video kalitesi

Windows 7'nin güç ayarları, artık eski Windows'takilere nazaran sistem üzerinde oldukça etkili olabiliyor. Eğer video kalitesinin vasat olduğunu düşünüyorsanız, Başlat menüsüne girin ve ardındna Güç Ayarları'na ulaşın. Change Plan Settings (Program ayarlarını değiştir) butonuna tıklayın. Ardından Change Advanced Settings (Gelişmiş Ayarları Değiştir) sekmesine girin ve Multimedia Settings kısmına girdikten sonra Playing video kısmının "optimise performance" olarak belirlendiğine emin olun.

Windows Media Center'ı Otomatik Çalıştır'a ekleme

Bazı Windows 7 sürümleri ile birlkte Media Center'ın da beraber geldiği herkesin malumu. Ancak bazı nedenlerden dolayı Media Center, Windows 7'nin Otomatik Çalıştır özelliğine eklenemiyor. Bu nedenle herhangi bir DVD-video diski bilgisayara koyulduğunda kullanıcılar Windows Media Player'da tercih kılmak zorunda kalıyor. Maalesef Windows 7'de bu durumu düzeltmenin bir yolu bulunmuyor. Ancak aynı sorunu Windows Vista altında yaşıyorsanız, kayıt defterine girerek _LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\CurrentVersion\E xplorer\Autoplayhandlers anahtarına girin ve EHome ile başlayan tüm anahtar ve değerleri kaydediniz

Hibernation özelliğini pasif konuma getirememe

Windows 7 altında hibernation modunu kapatabilmek oldukça güç. Bu sorundan kurtulmak için ise kayıt defterine girip HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power anahtarına girin ve HibernateEnabled değerini "0" olarak atayın.

Software Explorer nerede?

Eğer Vista altında Windows Defender'ı kullandıysanız, büyük olasılıkla Software Explorer özelliğine de dikkat etmişsinizdir. Bu özellik sayesinde Windows açıldığında hangi programların başlatıldığını öğrenebiliyorsunuz. Ancak Windows 7 altında Windows Defender'ı kullandığınızda bu özelliğin olmadığını görüyorsunuz. Bu nedenle kullanıcılar klasik bir yönteme, MSCONFIG'e yönelmek ve başlangıçtaki programları bu şekilde öğrenmek durumunda kalıyor.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :oops: :oops:
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
levent34
Bit
Bit
Mesajlar: 23
Kayıt: 26 Eki 2015, 01:21
cinsiyet: Erkek

Re: Windows 7 Sorunları Ve Basit Çözümleri

Mesaj gönderen levent34 » 30 Eki 2015, 16:15

teşekkürler

Cevapla