Windows 7 İşletim Sistemlerinde Otomatik Başlat (AutoRun)

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte3
Terabyte3

Windows 7 İşletim Sistemlerinde Otomatik Başlat (AutoRun)

Mesaj gönderen trwe » 05 Eki 2013, 01:05

Windows 7 İşletim Sistemlerinde Otomatik Başlat (AutoRun) özelliğinin Çıkarılabilir Medyalar(Flash

bellek,Usb'den çalıaşan HDD'ler gibi....) Bakımından devreye sokulması veya devreye çıkarılması bir

tercih meselesi olup mesela bilgisayarınıza sizden habersiz bir kişinin(örneğin en tipik örnek aklı

bir karış havada olan kardeşiniz) veya ofiste sizden habersiz Notebookunuzdan bilgi belge resim veya

video aşırmaya çalışan arkadaşınız(benim başıma geldi ben bir özel şirkette Maden Mühendisi olarak

saha mühendisi olarak görev yapıyordum ve günü 7-8 saati Krom(CR2O3.3H2O) sahasında olmam gerekiyordu

tabii kafamda bir düşünce dalgınım sen tut Notebook Pc'yi açık unut ...! Geldiğmde sistem çökmüş

bütün raporlar hepsi kül oldu(sonradan anladım ki ayağımı kaydırdılar Patrona beni asılsız itamlarla

şikayet ettiler Rapor tutmuyor diye tabii işimden oldum o gündür bugündür işim yok.. Her neyse

bilgisayar üzerinde yaptığım incelemede BİR USB FLASH bellek takılmış(nasıl inceliyorum biliyor

musunuz? Türk Polis Teşkilatı Bişim Suçları Masasının kulandığı bir yazılım var işte bu yazılımla

adli (CİNAYET VEYA ONUN GİBİ) MAHALİNDE bulunan bilgisayar sistemlerin(masaüstü/dzüstü pcler) HDD

yerinden sökmeden imajlarını alıp Emniyette Bu yazılımla inceliyorlar) İşte bende bunla kendi

bilgisayarımı(çökmüş açılmayan) inceledim demin belirtiğim üzere sisteme bir 8 GB büyüklüğünde disk

takılmış Belgelerim\XXXX MADENCİLİK SAHA RAPORLARI adlı klasör buraya kopyalanmış ve bu klasör

silinmiş bütün bunlar olurken flash bellekteki autorun.inf dosyasındaki bir WORM+TROJAN karışımı

HiBRİT virüs sistemin C:\Windows \System32 klasörü içindeki tüm herşeyi delete C:\Windows\*.* KOMUTU

ile silmiş ve bilgisayar kopyalama yaparken aniden resetlemiş tabii adamın flash yanmış.Sizde

bilgisayarda ne olup bittiiğni öğrenmek için bu pahalı ve ender bulunan yazılıma bağlı değilsiniz

.Yapacacağınz çok basit aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız.
1.Başalt Menüsünden DenetimMasasını tıklatınız
2.Denetim Masasınada Sistem ve Güvenlik Sekmesine Tıklatınız
3.Sistem ve Güvenlik Sekmesinde Yönetimsel Araçları Tıklatınız.
4.Şimdi karşınıza gelen Olay Günlükleri penceresinde Sol konsoldaki Windows Günlüklerine Tıklatınz.
5.Windows Günlükleri konsolunun sağ kesiminde Sisteme Tıklatınız ve Burada ''i'' (informasyon ingiliz

kelimesinin baş hafi) 'ler sistemle ilgili işleyiçlerin normal.üzeinde sarı üçgenli ! işareti olanlar

genellikel çevre birim üniteleri(fare usb yada klavye9 hakkında bilgi verme açmalı olup sisteme

eklenen veya çıkartılan birimler ve diğer windows iç hizmetlerle ilgili mesala 11.scvhost.exe nin

sistemde %2 'lik kaynak önceliği alarak sistemden 40.000 kb üzerinde ram yemesi(Worm veya Trojan

belirtisi) sonucu bilgilendirme notları gibi...Kırmızı daire içinde X olanlar sistem üzeinde aksayan

debugsel işlemleri ifade eder.
DAHA BİTMEDİ....
Bütün bunları incelendikten sonra bunlar ilgili çözümlerin bulunduğu Kısım yine Windows Günlükleri

konsolunun sol tarafında bulunan Uygulama ve Hizmet Günlükleri sekmesi altında Microsoft>Windows

sekmesine tıklatınız açılan uzun klasör ağacında Diagnostics-Performance sekmesini tıklatınız ve

daha önce ! işaretli olan kısımların olaay kodundan (bir kağıda not almış iseniz) buradan o kodu

bularak sorunun çözümünü ve sistemin neden takıldığını(tökezlediğni) bulabilirsiniz eğer olay kodu

burada yoksa intermet www.google.com aratabilir sorunu çözenilirsiniz.

Konuyu iyice dağıttlk şimdi toparlama zamanı ...İşte yukarıdaki olumsuz durum(benim başıma helen)

olmaması için yapmanız gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır.

1. Windows Logosu + R Tuş kombinasyonu ile Çalıştır Kutusuna regedit yazınız ve enter basınız.
2.Açılan Windows Kayıt Defterinden

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer

anahtarını bulunuz.

3.Explorer alt anahtar klasörüne bir kez tılalatınz.

4.Açılan sağ tarafta iki tane değer var 1 tane dize diğeri(üzerinde 010 sayılarından oluşan alttan

yırtık simgeli ) 32 BİTLİK DWORD değeri olan NoDriveTypeAutoRun isminde bir değer var buna çift

tıklatınız.(Normalde sistem tarafından atanan değer 145(ondalık işaretli olacak)

5.ŞİMDİ SIKI DURUN.....! Bu değeri değiştirebilyoruz
İşte değerler

Olası değerler (içinde ondalık notasyon):
 1 veya 128 - bilinmeyen türde sürücüler devre dışı autorun.
 4 - taşınabilir medya autorun devre dışı
 8 - sabit diskler üzerinde autorun devre dışı
 16 - ağ sürücüleri devre dışı autorun devre dışı
 32 - CD-ROM autorun devre dışı
 64 - RAM disk üzerinde autorun devre dışı
 255 - Tüm medya devre dışı bırakmak için autorun devre dışı

ŞİMDİ SIKI DURUN_2:

1,4,8,16,32,64 (255 HARİÇ) birbirleri ile cebirsel toplamı asla ve asla 255 geçemez.Geçerse Windows

Bir daha ki başlatmada endüşük değer olan 1 kendiğininden atar....!

NoDriveTypeAutoRun çift tıkatınız ve değer verisine ondalık işaretlerek mesela bendeniz trwe 4+128

=132 sayısını atamakla ben windows'a diyorum ki ARKADAŞ....! HEMEN FLASH BELLEKLER VE BİLİNMEYEN

UYGULAMALARIN(msela Deamond sana sürücüleri) BAŞLATMASINI ENGELLE.... (bazı yazıalrı büyük yazdım

amacımbağırmak değil dikkat çekerek vurgulamaktır aman yanlış anlaşılmasın) Sonra sistem yeniden

başlatınız.

TRWE_2012
Düzce/Akçakoca

Herkese İyi Günler
:oops: :oops: :) 8)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------