Çin Üretimi Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ney_bey
Gigabyte3
Gigabyte3
Mesajlar: 2767
Kayıt: 16 Kas 2007, 02:06
cinsiyet: Erkek
Konum: istanbul

Çin Üretimi Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesaj gönderen ney_bey » 18 Eyl 2013, 23:13

Burada sizlere Çin üretimi telefon alırken sıkça yaptığımız hatalardan bahsedeceğim ve çözüm yolunu birlikte bulacağız. Maddeler halinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıralıyorum;

1. Markası çalıntı olan, Nokla, iPhone Mini, N99i, 8800 Sapphire gibi ürünleri kesinlikle almayın. Korsan olan, imeisi klonlanan ve SAR değeri gerçekten yüksek olan cihazlar bunlar. Uluslararası kaliteye önem veren, kurumsal kimliği olan, tüketici memnuniyetini ön planda tutan, Türkiye genelinde satış sonrası servis desteği veren firmaların ürünlerini tercih edin

2. Çinde üretim yapan ancak orjinal ürünler üreten firmalar Anycool, Trident, Verson, MyPhone, Digiphone ve Orite gibi markalardır bunlar dışında ürün almayın.

3. Cihazı 2.el satış yapan online sitelerden almayın, görerek, dokunarak satın alın.

4. Telefon alırken mutlaka fatura ve garanti belgesi olmasına dikkat edin. Zira korsan ürünlerle birlikte fatura verilmez, garanti belgesi de geçersizdir. Devletimize zarar verecek her türlü işten sakının !...

5. Telefonun ısrarla kutusunu isteyin. Zira Anycool, Trident gibi markalar orjinaldir fakat bunlarında korsanı getirilmektedir ve kutusuz satılmaktadır. Kutu orjinalliğin göstergesidir.

6. Ekranda ölü piksel olmamasına dikkat edin. Korsan ürünler bu şekilde de anlaşılabilir. Bunun için telefonu çalıştırın ve ekranda nokta nokta kalan yer var mı buna bakın !..

7. Telefonun seri numarasını kutusundaki seri numarasıyla karşılaştırın

8. Telefonun seri numarasını *#06# tuş dizilimiyle kontrol edin ve batarya kapağını çıkarınca altındaki numara ile aynı olup olmadığına bakın.

9. Telefonun seri numarasını mümkünse http://imei.tk.gov.tr/sorgu/imeisorgu.php adresinden kontrol edin

10. Cihaz çift sim kartlı ise yukarıdaki üç maddeyi iki seri numarası için de uygulayın. Cihazın bataryasını çıkardığınızda iki adet seri numarası olmalı dikkat edin.

11. Kutu üzerinde mutlaka CE onayını arayın.

12. Telefonun bataryasını çıkarın ve CE onayını arayın.

13. Batarya üzerinde CE onayını arayın

14. Batarya üzerinde Çöpe Atmayın uyarısını arayın. Bu tüketici odaklı bir semboldür.

15. TV ve Radyo özelliği var ise mutlaka TRT bandrolünü arayın.

16. Garanti belgesi üzerinde mutlaka ithalatçı firma iletişim bilgilerini ve yetkili kişilerin imzalarını arayın.

17. Garanti belgesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın belge numarasını arayın

18. Kullanım kılavuzu ürünle ilgili tüketicinin bilmesi gereken tüm bilgileri içermeli buna dikkat edin

19. Kullanım kılavuzunda Uygunluk bildirim belgesi olmalı, belge üstünde CE işaret ve numarası, onaylanmış kuruluş kimlik numarası mutlaka yer almalı buna dikkat edin.

20. Kullanımdaki pil ömrünü öğrenin. Çoğu zaman kullanımdaki pil ömrü kılavuz verileriyle aynı olmaz. Pil ömrünü değerlendirirken kullanıcılardan fikir almaya çalışın. Zira bu ürünlerin yedek parçalarında şu an için sıkıntı yaşanmakta.

21. İçinize sinen birden fazla model varsa, seçiminizi hoşunuza gidenden yana kulanın. Beğendiğiniz cep telefonu tüm beklentilerinizi karşıladıktan sonra, marka ve modeli ne olursa olsun muhtemelen sizi üzmeyecektir.

22. Tasarımı çok yönlü değerlendirin. Kapaklı telefonlar telefon ekranını çizilmelere karşı daha iyi korur, ancak mekanik arızalara daha yatkındırlar. Klasik telefonlar telefonun o anki durumunu daha hızlı görebilmenizi sağlarlar, ancak tozlanma ve çizilme gibi dış etkilere daha açıktırlar. Tercihinizi yaparken nasıl kullanacağınızı, nerede taşıyacağınızı düşünün.
ya sev ya terketKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Çin Üretimi Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesaj gönderen velociraptor » 19 Eyl 2013, 00:24

faydalı olmuş teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla