Turkcell interneti yayacak!!!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 326
Kayıt: 21 Nis 2006, 15:46

Turkcell interneti yayacak!!!

Mesaj gönderen Sawyer »

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, önümüzdeki aylarda 3G'nin lisansları da verildigi zaman yatırımlarını yapıp, internetin yayılması için daha hızlı bir sekilde çalısacaklarını bildirdi. Telekomünikasyon Kurumunca düzenlenen ''Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü'' kutlamaları kapsamındaki ''Sayısal Uçurum ve Bilgi Toplumuna Dogru Temiz İnternet'' oturumunda konusan Ciliv, iletisim ve teknolojinin, Türkiye'nin geleceginde ve büyüme hızında çok önemli bir rolü olduguna inandıgını söyledi. Teknolojinin, Türkiye'nin gelismesinde çok önemli rol oynayacagını söyleyen Ciliv, gerek kamu, gerek sivil toplum ve gerekse sektördeki diger firmalarla birlikte, Türkiye'yi teknoloji yaratan ülke konumuna getirmek için çalısacaklarını belirtti.
Ciliv, ''Dünyanın en iyi teknoloji üreten firmaları ile karsılastırdıgımızda, Türk insanının eksigi yok, fazlası var. Türk insanının hırsı, dinamizmi diger ülke insanları ile karsılastırıldıgında daha fazla'' görüsünü aktardı.
Ciliv, bugün mobil iletisim ile nüfusun yüzde 98'inden fazlasını internete ulastırdıklarını söyledi.
Yeni yatırımlar için 3G lisanslarını beklediklerini açıklayan Ciliv, ''Önümüzdeki aylarda 3G'nin lisansları da verildigi zaman yatırımlarımızı yapıp, daha hızlı bir sekilde internetin yayılması için çalısacagız'' dedi.
TÜRK TELEKOM
Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Baskanı ve Genel Müdürü Paul Doany ise güvenli internet konusunda Intel ile bir egitim projesi yürüttüklerini ve 600 bin ögretmene egitim verdiklerini söyledi.
İnternetin, egitimin önemli bir parçası oldugunu vurgulayan Doany, her türlü araç ile internet baglantısının desteklenmesi gerektigini kaydetti. Güvenli internet konusunda da bilgi veren Doany, ''Güvenli internet, internetin yoklugu anlamına gelmiyor. Bu çok önemli bir mesaj. Bu konuda dikkatli olmalıyız'' dedi.
İnternetin daha genis alanlara yayılmasının herkes için ahlaki bir zorunluluk oldugunu, tüm vatandasların en azından belli bir seviyede internete giris konusunda esitlige sahip olması gerektigini vurgulayan Doany, ''256'nın altındaki hızlar kabul edilemez'' dedi.
AVEA
Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan da internet kullanımında sayısal uçurumun sosyal adaletsizlik getirdigini söyledi.
Bu uçurumu azaltmak için dijitallesme çalısmaları yapmak gerektigine dikkati çeken Türktan, ''Sayısal uçurum, sosyal ve ekonomik kosullarda farklılık gösteren ticari isletme ve bireylerin, bilgi ve haberlesme teknolojilerine erisimlerindeki sosyal adaletsizliktir'' dedi.
2011'de Türkiye'de dijitallesen internet abone sayısının 16 milyon olmasının beklendigini açıklayan Türktan, buna karsın ekonomik, sosyal adaletsizlik veya sayısal uçurumun azaltılması kapsamındaki yapısal tedbirlere tamamıyla uyulmaması durumunda, bu rakamın 9,5-10 milyon seviyesinde kalabilecegini, aradaki 7 milyonluk farkın, stratejilerin önemini ortaya koydugunu kaydetti.
Türktan, ''Bu rakamın düsük kalması, e-ticarette olusacak ticaret hacminin asgari degerde kalması, kültürün yeterince tanıtılamaması ve istihdamın gelistirilememesi gibi sıkıntılar olusturabilir'' dedi. Cüneyt Türktan, temiz internet konusunun, internet kullanıcıların demokratik haklarını ellerinden almak anlamına gelmedigini söyledi.
TAYFUN ACARER
Telekomünikasyon Kurumu Baskanı Tayfun Acarer de bu yıl Dünya Telekomünikasyon Günü ana temasının, ülkeler arasında artan sayısal uçurum oldugunu ve bunun azaltılması için çalısıldıgını söyledi.
Bilgi ve iletisim teknolojilerini iyi bir araç olarak kullanan ülkelerin elde ettikleri gelisme düzeylerine dikkati çeken Acarer, bu konudaki en önemli etkenin, bu ülkelerin bilgi ve iletisim sektöründe makro bazda belirledikleri hedefler ve bu hedeflere ulasmak için izledikleri politikalar oldugunu vurguladı.
Bu yöntemlerin ortak faydasının ar-ge ve yerli sinai/fikri mülkiyet haklarının gelistirilmesi oldugunu vurgulayan Acarer ''Ar-ge ve sınai-fikri mülkiyetin gelisimi, bilgi ve iletisim teknolojileri sektöründe Türkiye'nin hedefidir. Bu hedef, sadece Türk vatandaslarının degil, Türkiye'de bu sektörde faaliyet gösteren tüm isletmelerin de hedefi olmak zorundadır'' diye konustu. Acarer, bundan sonra yapılması gereken islerin, bilgi ve iletisim teknolojileri sektöründe yer alan her büyüklükteki kurulusun, yerli sınai ve fikri mülkiyetinin artırılarak, azami sayıda ar-ge personeli istihdam edip yetistirmesi oldugunu söyledi.


Cevapla