Şüpheli mailleri açmayın..!!!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 326
Kayıt: 21 Nis 2006, 15:46

Şüpheli mailleri açmayın..!!!

Mesaj gönderen Sawyer »

Merkezi Mersin'de bulunan Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Dernegi (ÇETKODER) Genel Baskanı Mustafa Göktas, son günlerde MSN üzerinden kontör temin etme yönteminin arttıgını, ''modern ve teknolojik hırsızlar''ın, kullanıcıları magdur ettigini belirtti.
Göktas, ÇETKODER'in düzenledigi ''MSN tuzakları, cepten dolandırıcılık'' konulu toplantıda, Yahoo, Google, MSN Messenger gibi haberlesme programlarının sifrelerini kıran kötü niyetli kisilerin vatandasları dolandırdıgına dikkati çekti. sifresi kırılan internet kullanıcısının adresinde bulunan kisilere ulasan hırsızların kontör talebinde bulundugunu ifade eden Göktas, bazı hırsızların da kırdıkları MSN messengerde kayıtlı adreslerden borç para talep ettigini vurguladı.
Mustafa Göktas, ayrıca bazı sitelere yönlendirerek ya da dosyalar göndererek, kullanıcılara ait sifre bilgilerinin haksız kazanç elde edebilmek için ele geçirilmeye çalısıldıgını bildirdi. Bazı zararlı yazılımlarla bilgilerin ele geçirildigini anlatan Göktas, sunları kaydetti:
''Bir baska yöntem ise 'haberi gördün mü, girip okusana, senin için bak ne yazdım, ne hazırladım' tarzı ilgi çekici söylemler ile vatandasları hazırlanan sahte web sayfalarına yönlendirip MSN sifreleri yazmaları saglanıyor. Bu islemin gerçek oldugunu sanan vatandas, sifresini süphelenmeden yönlendirilen sayfaya girmekte ve bilgileri hackerların eline geçmekte. Çok dikkatli olunmalı. Modern ve teknolojik hırsızlar, MSN kullanıcılarını magdur ediyor.
Çalınan MSN adresi ve sifresinin 'passport@css.one.microsoft.com'' adresi aracılıgı ile tekrar elde edilebilir. Ancak MSN kullanıcıları sifrelerini ve bilgilerini sürekli güncellemeliler, sifreler en az 10-12 haneli olarak belirlenmeli ve rakamların yanı sıra harfler ve semboller de kullanılmalı.'' Göktas, kontör, sifre istekleri ile kredi kartı numarası ve internet hesap bilgisi veya banka hesap bilgisi gibi taleplere süpheyle yaklasılması gerektigini anlattı. Sanal sohbet ortamında tanısılan kisilere aile, adres, telefon, isle ilgili konularda bilgiler verilmekten kaçınılması gerektigini belirten Göktas, söyle devam etti:
''Mail adreslerinize gelen süpheli mailler, en yakın arkadasınızdan bile olsa kesinlikle açılmamalı ve silinmelidir. MSN yolu ile gönderilen web adreslerine girilirken dikkatli olunmalı, e-posta adresi ve sifre ile giris yapılmamalıdır. Ayrıca, kendilerini polis ya da jandarma olarak, savcı olarak tanıtan dolandırıcılar 'bir sorusturmaya esas olmak üzere sizi aradık, sorusturma yapıyoruz' diyerek cepten karsı tarafı dakikalarca konusturup vatandasın faturasını kabartırken dolandırıcı kisi 'konustukça kazan' kampanyasından kontör kazanıyor. Her geçen gün yeni bir dolandırıcılık ve sahtekarlık olayı gündeme geliyor. Vatandas bilmeden magdur oluyor. Ancak vatandasın merak ve güven duygusunun sömürüldügü bir gerçek.


Cevapla