Susuz deterjansız çamaşır devri !

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Susuz deterjansız çamaşır devri !

Mesaj gönderen uçs » 11 Ağu 2007, 17:24

Çamasır makinelerinde su ve deterjan kullanılmadan temizlik mümkün olacak

Airwash adlı teknoloji ile çamasır makinelerinde su ve deterjan kullanılmadan temizlik mümkün olacak.

İslem su asamaları içeriyor:

Makinede bulunan fan üzerinden temiz hava içeri alınıyor ve ısıtıcıdan geçiriliyor. Kazana verilen sıcak hava, kıyafetlerdeki bakterileri, zararlı mikroorganizmaları ve kötü kokuları ayrıstırıyor. Son adımda hava, bosaltma kanalı ile dısarıya atılıyor. Makinenin fiyatı ise 3 bin 600 YTL.

Küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan susuzluk tablosu, beyaz esya üreticilerini de harekete geçirdi. Birçok firma, yüksek maliyete ragmen artık daha az enerji sarf eden ürünler üzerinde çalısıyor. Ar-Ge yatırımları için yıllık 5,3 milyar dolarlık bir bütçe ayıran Samsung, deterjan kullanmadan, hatta susuz çamasır yıkayan bir makine üretti. Sabancı Grubu tarafından gelistirilen yeni nesil klimalar, ozon tabakasına zarar vermiyor. Arçelik ise Ekolojist adını verdigi daha az su ve enerji tüketen bulasık makinesi ile tasarruf saglıyor.

Samsung Tüketici Elektronigi Birim Müdürü Özlem Koçdar, beyaz esya sektöründe boy gösteren birçok sirketin artık su ve enerji tasarrufu saglayan ürünler üzerinde çalıstıgını söyledi. Yakında piyasaya çıkacak makinelerin dogal yollarla temizlik saglayacagını belirten Koçdar, "Sadece sıcak su kullanmadan temizlik yapabilen makineler bile yüzde 30 enerji tasarrufu saglıyor." dedi. Küresel ısınmanın etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık, susuzlugu da beraberinde getirdi. Birçok hükümet, acil eylem planı çerçevesinde su tasarrufuna yöneldi. Sivil toplum kurulusları yürüttükleri reklam kampanyaları ile vatandası bilinçlenmeye çagırıyor. Bu anlamda bulasıkların makinelerde yıkanması tavsiye ediliyor. Daha az enerji harcayan A ve B sınıfı klimaların satın alınması öneriliyor.

Markaların yeni nesile yönelik gelistirdigi buluslardan biri elektrik ve su tasarrufu saglayan çamasır makineleri. Söz konusu çamasır makinesinin rezistansları kireç tutmuyor. Böylece deterjanın yanında ek bir ürün kullanmak gerekmiyor. Bu sayede ürünlerin ömrü uzarken, yüzde 30 oranında da enerji tasarrufu saglanıyor. Özlem Koçdar, ürünlerinde darbelere, günes ısınlarına ve paslanmaya karsı koruyan Silver Nano teknolojisini kullanmaya basladıklarını ifade etti. Söz konusu teknoloji çamasır makinesi dısında diger ürünlerde kaplama olarak kullanılıyor. Çamasır makinelerinin içinde gümüs bir hazne bulunuyor. Gümüs, nano boyuta indiriliyor. Bu, saç telinin 75 bin kat daha incelmis haline denk geliyor. Gümüs teknoloji, çamasırlara ve kıyafetlere kadar isleniyor. Temizlik gümüs ile saglanıyor ve sıcak su kullanmaya gerek kalmıyor. Sistem sayesinde 30 derecelik suda yıkanan bir çamasır 90 derecede temizlenmis gibi oluyor. Enerji tüketimi de yaklasık 10 kat daha azalıyor. Silver nano teknolojisinin kullanılmadıgı durumlarda çamasırları bakteri, küf, mantar ve mikroplardan arındırmak için sıcak su kullanmak gerektigini belirten Koçdar, enerji tasarrufu için en iyi yöntemin sıcak su kullanmamak oldugunu dile getirdi. Buzdolabında kullanılan TwinCooling adlı yeni bir teknoloji de yüzde 30 enerji tasarrufu saglıyor. Bunun için buzdolabının buzluguna ve alt bölümüne ayrı ayrı sogutucu fan yerlestiriliyor. Böylece iki ayrı bölmenin ihtiyacı olan ısı ve nem miktarı dengeleniyor ve enerjiden tasarruf ediliyor.

Tasarruflu ampul ile yılda 400 milyon yeni lira cepte kalır

Dünya genelinde elektrigin yüzde 19'u aydınlatma için kullanılıyor. Türkiye'de harcanan bu rakam ise toplam elektrik tüketiminin 25'ini olusturuyor. Türk Philips Aydınlatma Yürütme Komitesi Baskanı Özkan sengil, tüketicilerin normal ampullerini enerji tasarruflu ampullerle degistirerek çevreye katkıda bulunabilecegini söyledi. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çagıran sengil, "Her evdeki 3 tane normal ampul enerji tasarruflu olanlarıyla degistirilebilir. Bu bize yıllık 3 bin 200 GWh enerji ya da 400 milyon yeni liralık tasarruf demektir. Bu küçücük degisimle bile 88 milyondan fazla agacın temizleyebilecegi miktara esdeger karbondioksit salınımı da engellenir." dedi. sengil ayrıca, evde alınacak birkaç basit yöntemle, küresel ısınmayla basa çıkılabilecegini de ifade etti. Özkan sengil'in verdigi bilgilere göre bunun için, daha az sıcak su tüketmek, esyaları ve perdeleri radyatörleri kapatmayacak sekilde yerlestirmek, buzdolabında olusan buz tabakasını düzenli olarak çözmek, bahçeye ve çevreye agaç dikmek yeterli.

Çevreci ürünler yüzde 70 daha az enerji harcıyor

Samsung: Airwash (Çamasır mak.)
İklimsa: Sigma (Klima)
Arçelik: MultiF (Klima)
Profilo: BD4305 ANFE (Sogutucu)
Bosch: Domino (Ocak)
Vestel: CR 5311MW Inox (Fırın)
Electrolux: Visi (Bulasık makinesi)
Blomberg: A sınıfı (Buzdolabı)

ALINTIDIRCevapla