Google, internette tarih yazıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 319
Kayıt: 21 Nis 2006, 15:46
Konum: KOSOVA
İletişim:

Google, internette tarih yazıyor

Mesaj gönderen Sawyer » 10 Ağu 2007, 23:31

İnternetin en büyük arama motoru Google, Google Haber Arsivi adıyla son 200 yıllık haberleri internete koydu. Arsivdeki en eski haber 1700’lere dayanıyor.

Aralarında The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Guardian ve Time gibi İngilizce basın devlerinin haber arsivleri artık internette. Google, ABD’nin önde gelen gazeteleriyle ortaklasa olarak eski haberleri internet üzerinden kamuya açıyor. Akademik veritabanları LexisNexis, Factiva ve HighBeam de Google’a destek verdi ve bazı bölümlerini arama motoruna açtı.Arama motoru sunum itibariyle Google-News sayfasına benzemesine karsın, çok daha karmasık bir teknolojiye dayanıyor. Birbirlerine içerik olarak benzeyen haberleri gruplayan arama motoru, ücretli ve ücretsiz makaleleri ayrı ayrı dizinliyor, seçimi kullanıcıya bırakıyor. Ücretli haber arsivlerinde fiyat da belirtiliyor.

Projeden sorumlu Google yöneticisi Anurag Acharya, servisin özel tasarlanan arama motorunun binlerce haber materyeli arasında aranan sözcügü bulacak güçte oldugunu ifade etti. Acharya, yapılan aramanın sirketler yapılan ortaklıklara nötr oldugunu, aramanın tamamen nesnel oldugunu ifade etti.

TARİH GİBİ HABER ARsİVİ
Arama motorunun bir diger özelligi de iliskili haberleri de okura
New York Times'un bu manseti, İkinci Dünya Savası'nda ABD'nin Naziler'e karsı Fransa'dan yaptıgı askeri harekatın haberini aktarıyor.

sunabilmesi.
New York Times'un bu manseti, İkinci Dünya Savası'nda ABD'nin Naziler'e karsı Fransa'dan yaptıgı askeri harekatın haberini aktarıyor.


Örnegin 1969 Ay’a inisle ilgili bir haber istendiginde, yanda diger Ay’a yapılar seyahatlarle ilgili haberler de görülebiliyor. Bu sayede kullanıcı on yıllara yayılan olaylar arasında benzerlik, karsıklık, gruplama gibi kategorizasyonların farkına varacak. Acharya, bunun okura ‘tarihsel bir bakıs açısı’ sagladıgını vurguladı. Acharya, haber arsivindeki en eski haberin 1700’lere dayandıgını söyledi.

Konuyla ilgili bir demeç veren ABD’nin saygın gazetesi New York Times Baskan Yardımcısı ve NYTimes.com Genel Müdürü Vivian Schiller, haber arsivlerine büyük ilgi oldugunu, yeni arama motoru sayesinde daha çok kullanıcının daha etkin bir erisime kavusacagını ifade etti.

GOOGLE, AFP İLE MAHKEMELİK
Google, ücretli haber arsivlerinin tıklanmasından komisyon almayacak. Google parayı reklam gibi dolaylı yollardan kazanacak, internetin en büyük arama motoru bu yılın ilk yarısında 1.3 milyar dolar kar açıkladı. Google’ın basınla arası her zaman da ‘karlı’ degil. Daha önce Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP) kendi içerigini telifsiz internete yaydıgı gerekçesiyle Google’a 17.5 milyon dolarlık tazminat davası açmıstı.
HERKES EFENDİ OLACAK!!!!Cevapla