(Xp) 64-bit ve 32-bit farkından anlayanlara....

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
ExiLe
Bit
Bit

Mesaj gönderen ExiLe » 09 Ağu 2007, 03:06

4 gb ram var bende, 32 bit windows ta bu kadar ram desteklenmiyor normalde ama boot.ini ye /PAE ekleyecerek bu sorun çözülebiliyor. 64 bit windows ta ise bu default (varsayılan) olarak gelior (Yozlasmısım default diorum ya.... :? ).

Her iki windows ta da 4 gb ram kullanmak mümkün (/PAE) ama asıl sorun ise 32 bit windowsun yukarıda verildigi ornekte oldugu gibi 96 bit lik bir kodu "64 bit" olan bir islemciye "32+32+32" olarak mı yoksa "64+32" olarak mı göderilmesini saglıyor? Yoksa bu olayda windows un bir etkisi yok mu? Etkisi var ya da yok (Artık verilen cevap ne olursa), neden bir çok programın 64 bit versiyonu çıkıyor?

Windows 32 bit de olsa 64 bit de olsa islemcimiz 64 bit oldugu için bütün uygulamaları 64 bit islemcimizi tam kapasitede kullanarak mı çalıstırıyoruz? Veriler 32 bit windowsta, mesela 128 bitlik bir kod, 2X64 seklinde mi isleniyor yoksa 4X32 bit mi. Galiba herkezin bu konuda kendimle beraber kafasını karıstırdım :?

Sık oyun oynayan biriyim ve 64 bit bir windowsun oyunlarda fark yaratıp yaratmayacagı da çok önemli benim için. Zaten sırf internette sörf yapmak film izleyip müzik dinlemek için 4 gb ram 64 bit islemci çooook fazla. su an performans standartlarım oyunlara dayalı.... (Bilgisayarımın dier bilesenleri gayet iyi onları hesaba katmaya gerek yok burada)

4gb ram ver her iki windowsta da bu kadar ram desteklenebiliyor. Ne kurmak mantıklıdır???

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Ağu 2007, 03:43

1.64 bit mimarisi 32 bit mimarisinden iyi degildir (4 Gb tan fazla ram destegi disinda)
2.64 bit mimarisinde uygulamalar hafizada daha fazla yer isgal eder ve buda direkt olarak islemci cachesini etkiler o nedenle 32 bit modellerin daha efektif oldugu söylenebilir
3.Driverlari bulmak zordur
4.Memory mapping 32 bit mimaride kullanissiz hale gelir (özellikle de ucuz DVD teknolojisinde) ve örnegin 4 GB lik bir dosyanin memory mapping i imkansiz hale gelir.
http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit#32_vs_64_bit

Not : Tavsiyem (Su tarih itibari ile) 32 bit lik windows sürümünü kurmanizdir
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 09 Ağu 2007, 10:02

Adminimize katılıyorum
Tabular Yıkılmaz

bahadır
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen bahadır » 12 Eki 2008, 02:04

intel web sitesine üye olan bir insan olarak anlatıyorum...en ii performansa sahibi olmak için bütün yazılı basını izledim..
asdece yaptıgım sey ucuz nerde die bakmak...
baska yerde parçalar wardı ...sadece güvencesi yoktu.sadete gelellim,bir magzadan bütün makinayı topladım.

intel marka anakartların hiç biri e6700 seri intel marka cpu yu tanımadı ve magzadaki insanlar asus Q serisi anakartı indirimli verdiler.....

bahadır
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen bahadır » 12 Eki 2008, 02:06

bu yaptıgım seylerin hepsi 64 bit içindi..
intelin gelen bütün postalarında adece 64bit teknolojisi söylenildi...
Valla anlatılan teknolojiyi ben ana kartlarında aradım,
dedikleri gibi E6700 seri bir islemci aldım...anakartların hiç biri desteklemedi..
yukarda yazdıgım gibi Qserisi asus anakartı,su andaki yarı fiyatına magaza verdi!