(Xp) 64-bit ve 32-bit farkından anlayanlara....

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
ExiLe
Bit
Bit

(Xp) 64-bit ve 32-bit farkından anlayanlara....

Mesaj gönderen ExiLe » 08 Ağu 2007, 21:20

Arkadaslar selamlar....
Kısa bir süre önce 32 bit 3.2 ghz prescott islemcimden 64 bit 2.2 ghz amd dual core islemciye geçtim. Kendi bildigim kadarıyla 64 bit bir islemciyi 64 bit de kullanmak için 64 bit windows hatta 64 bit programlar lazım. Kafama takılanlar ise:

1. 64-bit xp nin sorunları oldugunu, her yerde, her parçanın sürücülerinin olmadıgını duydum. Ne kadar dogrudur?

2. Benim bildigim kadarıyla xp yi 64 bit kurmak yetmiyor, kurdugunuz her programında 64 bit versiyonunu bulmak gerekiyor. Ortalıkta her programın 64-bit versiyonu bulunabiliyormu?

3. Yukarıdaki gibi her oyununda 64 bitini bulmak gibi birsey gelior akla ama öyle biseyin olmadıgının; piyasada üstünde "64-bit" yazan bir oyun görmedigimden, farkındayım. Oyunlar her ikisinie de otomatik destek veriyor heralde(Sorun da öyle olup olmadıgı :D )

4. Oyunlar eger her ikisine de destek saglıyorsa eger bunun gibi programlar da mevcutmu (Bs player Winrar, vs vs gibi temel bilgisayar programları)

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: (Xp) 64-bit ve 32-bit farkından anlayanlara....

Mesaj gönderen Kripteks® » 08 Ağu 2007, 21:31

bir tek neden söyle 64 bit kullanmak için

sadece boot ekranı biraz daha hızlı sanal bellegi daha yüksek ve genis

daha çok çizimciler mimarlar tasarımcılar için tavsiye görüyor bunu sadece ben degil tüm pc dergileride yazıyor

ayrıca su yalnıs

64 bit bir islemciyi 64 bit de kullanmak için 64 bit windows hatta 64 bit programlar lazım

hayır 64 bit donanım 64 bittir 32 bit yazılım da kullanabilirsin

sadece belli baslı yazılımlar örnek vista manager gibi 32 bit-64 bit isletim sistemi iççin program yazar

aksine su yönünden bakarsak olaya 64 bit bir islemci 64 bir xp sp2 ve 3 gb üstü ram kullanacak isen kur 32 bit sistemler 3 gb ın yukarısını algılayamıyor çünki

ama onunda çaresi var neyse uzatmayım anladın sanırım
Tabular Yıkılmaz

ExiLe
Bit
Bit

Mesaj gönderen ExiLe » 08 Ağu 2007, 21:44

32 bit windows boot.ini ye /pae eklemeyi biliorum zaten 4 gb ram olacagı icin yakında mecburen ekleyecem o komutu. (Bu arada ne ara cevap yazdın inan PES dedim "Kriteks" tuvalete gittim geldim cevap var formda :shock: )

Dediklerin kafada söyle bir süphe uyandırıyor "Bu adamlar bosuna mı 64-bit xp programladılar?" su anda 64 bit xp isletim sistemine geçmemin HİÇ bir anlamı yok mu?

Baska yorumlarda bekliyorum simdiden herkeze tesekkürler (Kripteks ben yine tuvalete gidiyorum :D )

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 08 Ağu 2007, 21:50

hehe 10 parmak

hiç birsey bosuna degildir yukarıda zaten belirttim ama illede 64 bit isityor isen sen bilirsin

fakat benim kullananlardan duydugum sorunlu diyolar ama yamalar hotfixler filan isi çözmüslerdir sanırım

kısacası olay su benim gözümle

32 bit islemcilere göre 64 bitler mükemmel tartısmasız

ama 32 bit isletim sistemlerine göre 64 bitler o kadar da mükemmel degil

yorum diger arkdaslarımın
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen AykutT » 08 Ağu 2007, 21:52

1) Dogru.
Örnegin ekran kartlarının 64bitlik sürücü versiyonlarını indirmeniz gerekir ki bu da ölüm kalım meselesi degil.
2) Dogru..
3) "64 Bit oyun" diye bir sey olmaz..
4) Her programın yok.

Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 08 Ağu 2007, 21:56

hersey dogru anack 64 bit oyunların çıkmasına az kaldı

en yakın örnek

Far cry ın yapımcılarının çıkaracagı

CRYSIS
Tabular Yıkılmaz

ExiLe
Bit
Bit

Mesaj gönderen ExiLe » 08 Ağu 2007, 22:32

O zaman sonuç olarak demek istediginiz

"Xp 64 bit kurarsan oyunlardan (ki bilgisyarın performansını test etmenin en iyi yolu bu sayılır) ekstra bir performans alamazsın 64-bit windows kurarak.(Far cry ayrı bi mevzuu) 64-bit islemcin 32-bit windowsta da babalar gibi 64 dene bitini kullanır isini yapar yatar. Sen 32 bit windowsunla mutlu ve huzurlu yasa :D

Onay kodunu bekliyorum Prof ve gen. Kumayım... :P

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 09 Ağu 2007, 00:32

Far cRyın 64 bit yaması bulunuyor eger isterseniz oyuna patch gibi kurup tadını çıkarıyorsunuz

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 09 Ağu 2007, 00:33

Saol duymustum ancak iyi ibr sistem gerekli
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 09 Ağu 2007, 01:27

Peki o oyunu 32 bit te oynasan ne fark var? 64 Bit te oynasan ne fark var?
Hız farkı mı var?
Eger hız farkı var diyosanız, öyleyse 64 bit uygulamaların 32 bit uygulamalardan daha hızlı çalısması gerek. öyle degil mi?
Resim

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 09 Ağu 2007, 01:37

SaBoTaGe yazdı:Peki o oyunu 32 bit te oynasan ne fark var? 64 Bit te oynasan ne fark var?
Hız farkı mı var?
Eger hız farkı var diyosanız, öyleyse 64 bit uygulamaların 32 bit uygulamalardan daha hızlı çalısması gerek. öyle degil mi?
Zaten evet suan kullandıgımız islemciler 32 bit deseklediginden bit bölüvü tarafından islemciye atıyorum 96 bitlik bir kod 32+32+32 olarak bölünerek yollanır hız kazancı bu bitlerin tek seferde islenebilmesi yani 64+32 gibi FarCrycılar hıza etki ettigini iddaa ediyorlar demekki ediyor yüklenme FPS render oyun içi...

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 09 Ağu 2007, 01:46

Hımm o zaman 64 bit islemcilerde çalıstırılan uygulamalar (32 bit veya 64 bit uygulamalar) 32 Bit te çalıstırılanlara göre daha hızlı çalıslıyor demketir madem öyle??
Resim

ExiLe
Bit
Bit

Mesaj gönderen ExiLe » 09 Ağu 2007, 01:56

O zaman ben simdi 64 bit windows mu kuriim, arada kaldım naaapcam die sasırdım yaw :? . Yorumlar biraz kafamı karıstır dı, Ensatech demis ki 32 bit islemcilere veriler 96 bitlik bi kod için 3*32 seklinde yollanır, 64 bit de ise bu veriler 32+64 olarak yollanır. Bu verilerin böyle yollanmasında isletim sisteminin etkisi yokmudur??? bi elimde 32 bit bi elimde 64 bit windows bakıorum aval aval :D üst üste kurup 96 bit mi yapsam :P

Bu gün-yarın format atıp kurcam hangisini kuriim??? Performans artısı kesinlikle olmaz diosanız 32 bit kuriim yok olur diosanız 64 kuriim....

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Ağu 2007, 02:05

Soru: Windows XP 64-Bit Edition'ın yararları nelerdir?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition Version 2003 teknik bilgisayar kullanıcılarına asagıdaki yararları sunuyor.

Bir masaüstü isletim sisteminde en yüksek Performans ve Ölçeklenme kapasitesi. Windows XP 64-Bit Edition 32-bit platformların 4 gigabayt (GB) sınırını ortadan kaldırıyor. Windows XP 64-Bit Edition su an için 16 gigabayt RAM'i ve sekiz terabayta kadar sanal bellegi destekliyor. Bellekte bulunan verilere erisim sabit diskte bulunanlara oranla binlerce kat daha hızlı oldugundan, bu özellik, çok büyük sistem belleklerini kullanmak üzere gelistirilen uygulamalar için inanılmaz bir performans kazancı saglanmaktadır. Windows XP 64-Bit Edition kaynakları yogun bir sekilde kullanan uygulamaların çalısmasını saglayabilmesinin yanı sıra Web'te gezinme veya e-posta gönderme, alma gibi basit görevlerin de yapılabilmesine izin verir.
Teknik ve Ticari Uygulamalar için tek Masaüstü. Windows XP 64-Bit Edition teknik ve ticari uygulamalar için tek bir masaüstü sunuyor. Teknik is istasyonu kullanan kullanıcıların ticari uygulamalar için ayrı PC ve yüksek teknolojiye sahip uygulamalar için ayrı bir is istasyonu kullanma gereksinimlerini ortadan kaldırıyor. Windows XP 64-Bit Edition kullanan sistemlerin, Windows tabanlı mevcut aglara eklenebilmesi ve aynı yönetimsel araçlar kullanılarak 32-bit sistemlerle birlikte yönetilebilmesi sayesinde BT departmanının üzerine ek bir yük binmiyor. İki sistemin yönetimi ve bakımı ile ilgili genel giderler daha azalıyor.
Yeni Nesil Uygulamalar için En İyi Platform. 32-bit Windows'un sundugu özellikleri kullanarak uygulama gelistirenler, Windows XP 64-Bit Edition için yeni nesil uygulamaları daha rahat ve verimli bir sekilde gelistirecekler. Uygulama gelistiriciler yeni uygulama gelistirme ortamının, Windows 32-bit sistemler için kullandıkları ortamla aynı oldugunu görecekler; Microsoft Win64 uygulama programlama arabirimi (API) Microsoft Win32® API ile aynı. Mevcut API'ler üzerinde, çalıstıkları platformun özelliklerini daha iyi yansıtabilmeleri için gerekli degisiklikler yapıldı. Bunun sonucunda uygulama gelistiriciler için programlama kolaylastırılmıs ve ögrenme süresi kısaltılmıs oldu; 64-bit Windows için kod yazmak 32-bit Windows için kod yazmaktan farklı degil.
Soru: Windows XP 64-Bit Edition'ın hedef kitlesi kimlerdir?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition yüksek kapasiteli bellek ve/veya hızlı hesap yapabilme performansından yararlanacak uygulamaları kullanan kullanıcılarımız için hazırlandı. Endüstri analistleri bazı önemli senaryolarda, bu yeni mimarinin sundugu yüksek performans ve genis ölçekli bellek kullanımından yararlanılmasını öneriyorlar. Örnegin:

Mekanik CAD, Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Katı Modelleme gibi Mekanik Tasarım ve Analiz
3D canlandırma, dijital görüntü düzenleme ve birlestirme ve görsel etkiler gibi Dijital İçerik Olusturma
Petrol ve dogal gaz arama, sismik analiz ve gelismis simülasyonlar gibi bilimsel ve yüksek performanslı bilgi islem uygulamaları.
Soru: Windows XP 64-Bit Edition'ın fiyatı nedir?
Yanit: Fiyat bilgileri için lütfen OEM firmanıza danısın. Windows XP 64-Bit Edition yalnızca OEM'lerden ve MSDN agından dagıtılacaktır.

Soru: Piyasaya ne zaman çıkacak?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition Version 2002, orijinal olarak 25 Agustos 2001 tarihinde piyasaya çıktı. Version 2002 için Hizmet Paketi 1 30 Agustos 2002 tarihinde Windows XP 64-Bit Edition Version 2003 28 Mart 2003 tarihinde piyasaya sunuldu.

Soru: Windows XP 64-Bit Edition Version 2003'de yeni olarak neler var?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition Version 2003 birçok yenilik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Intel Itanium 2 islemci ve ona özel Açık Paralel Komut İsleme (EPIC) mimarisine yönelik iyilestirme
Yerel CD R/W destegi
IEEE 1394 aygıtları için destek
Uzaktan yükleme destegi
Internet Information Server sürüm 6.0
Microsoft SQL Server Desktop Engine (MSDE)
Soru: Windows XP 64-Bit Edition 32-bit uygulamaları destekleyecek mi?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition'ın önemli özelliklerinden birisi, 32-bit Windows tabanlı uygulamaları herhangi bir degisiklik yapmadan 64-bit platform üzerinde çalıstırabilme becerisidir. Microsoft bu özelligi kullanabilmek için Windows XP 64-Bit Edition'a yeni bir 32-bit alt sistem ilave etti. Bu alt sistem—Windows on Windows 64—uygulamaların 64-bit yapıda olmasa bile çalısabilmelerini saglamak üzere gerekli 32-bit Windows hizmetlerini sunuyor. (Not: Bu alt sistem 16-bit uygulamaları desteklememektedir.)

Soru: Windows on Windows 64 Alt Sistem nedir?
Yanit: Windows on Windows 64, 32 bit uygulamaları 64-bit Windows üzerinde çalıstırabilmenizi saglayan 32-bit Windows alt sistemidir. 32-bit uygulamalar bir benzetim modunda çalıstıgından, Microsoft , 32-bit uygulamaların en iyi performans için 32-bit donanım üzerinde çalıstırılmasını önerir.

Soru: Windows XP 64-Bit Edition 16-bit uygulamaları destekleyecek mi?
Yanit: 16-bit uygulamalar Windows XP 64-Bit Edition tarafından desteklenmemektedir.

Soru: Uygulamalarım Windows XP 64-Bit Edition'da daha hızlı çalısacak mı?
Yanit: 32-bit mimarinin getirdigi 4 GB sınırından daha büyük belleklerde adreslenebilmeleri gereken uygulamaların performansları, Windows XP 64-Bit Edition'da önemli ölçüde artacaktır. Zaman içerisinde daha fazla ISV'nin, Windows XP 64-Bit Edition kullanan Itanium tabanlı is istasyonlarının sundugu ölçeklenebilirlik ve bellek kapasitelerinden tam olarak yararlanabilmek için uygulamalarını bu yeni sisteme aktarması bekleniyor. 32-bit uygulamaların çogu en yüksek performansı Windows isletim sisteminin 32-bit sürümlerinde vermeye devam edecektir. Belirli uygulamaların Windows XP 64-Bit Edition'da kullanılmak üzere 64-bit sürümlerinin çıkarılıp çıkarılmayacagı konusunda daha fazla bilgi için ISV firmanıza danısın.

Soru: Diger Microsoft ürünlerinin 64-bit sürümleri olacak mı?
Yanit: Microsoft, SQL Server'ın 64-bit sürümünün de Windows Server 2003 ile aynı zamanda piyasaya sunulacagını duyurdu. Diger .NET Server ürünleri su an için planlanma asamasında; bunların sunum tarihi ile ilgili herhangi bir duyuru yapılmadı. Microsoft, 64-bit mimarisi gelismeye devam ettikçe bu 64-bit platformlarını destekleyecektir.

Soru: Windows XP 64-Bit Edition, UNIX/Linux isletim sistemlerine göre ne tür farklılıklar sunuyor?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition hem donanım hem de yazılım açısından Windows platformunda daha fazla uygulamaya ve ortaga sahip oldugundan, UNIX ve Linux is istasyonlarına kıyasla güçlü bir alternatif sunuyor. Linux sirketlere yönelik destegi sınırlı olan açık kaynaga sahip bir isletim sistemidir. Linux açık kaynak bir sistem oldugu için çok farklı çözüm bilesenlerinin bir araya getirilmekte ve bu nedenle kullanımı ve dagıtımı bir ölçüde kullanıcıya özel bir yapıya sahip olmaktadır. Windows platformu müsterilerine test edilmis, güvenilir, uyumlu bir masaüstü sunmaya devam edecektir.

Soru: 32-bit Windows XP Professional'dan Windows XP 64-Bit Edition'a yükseltme olanagı olacak mı?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition tamamen yeni bir donanım gerektirdiginden, 32-bit isletim sistemlerinden Windows XP 64-Bit Edition'a yükseltme yapılamayacaktır. Windows XP 64-Bit Edition Intel tabanlı donanım sunan OEM'ler üzerinden dagıtılacaktır.

Soru: 32-bit isletim sistemleriniz üzerinde ürün gelistirmeyi durduracak mısınız?
Yanit: Hayır. Microsoft 32-bit ve 64-bit Windows isletim sistemlerini birlikte gelistirmeye devam edecek. Böylece kullanıcılarımız kendi gereksinimlerine en iyi uyan platformu ve isletim ortamını seçebilecekler.

Soru: Windows XP 64-Bit Edition perakende satıs yapan magazalarda bulunacak mı?
Yanit: Hayır. Windows XP 64-Bit Edition yalnızca Intel tabanlı donanım sunan OEM'ler aracılıgıyla ve Microsoft Developers Network (MSDN) üzerinden satılacak.

Soru: Windows XP'nin 32 bit ve 64 bit sürümleri arasında ne tür farklılıklar var?
Yanit: Windows XP 64-Bit Edition yüksek performans gerektiren uygulamalarla çalısan, teknik is istasyonu müsterilerimizin gereksinimlerini karsılamak üzere tasarlandı. Windows XP Professional 32-bit, genel ticari ve egitim kurumlarına ve son kullanıcılara yönelik olarak tasarlandı. Windows XP'nin degisik sürümlerinin özelliklerinde de farklılıklar olacaktır.

http://www.microsoft.com/turkiye/
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 09 Ağu 2007, 02:12

YAni Aynı donanım özellikleri olan bir makinaya donaım özelliklerini degistirmeden 32 bit XP ile 64 bit XP kurmak arasında performans farkı açısından hiçbir fark olmayacak öyle mi?Çünkü yukarıda adam habire daha yüksem RAM miktarlarından falan bahsetmis.O sekilde daha hızlı bir makinaya sahip olursunuz demek istiyor.?
Resim