Windows 7 Kurulu bir Netbook a Xp kurmak

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4848 kez

Windows 7 Kurulu bir Netbook a Xp kurmak

Mesaj gönderen velociraptor »

Bildiğiniz üzere NEtbook lar CD/DVDRom u olmayan dizüstülerdir boyutlarının küçüklüğü sebebi ile tercih edilirler ve bunlar sonradan piyasaya çıktıklarından genellikle ya vista yada Windows 7 işletim sistemi ile gelirler , benim bir arkadaş ta tutturdu buna Xp kurarsın diye (bende birşeyleri özellikle başkalarının Pc lerinde test etmeye bayılırım hatta bu nedenle Berlinde gittiğim çoğu müşterimde 30 dk lık işlerim 4-5 saati bile bulmuştur) herneyse windows 7 Kurulu olan bu Netbook a XP kurabilmem için aşmam gereken handikaplar var :

1. Xp yi bootable USB yapmam gerek (Grub4dos tabanlı herhangi bir yazılım ile yaparım diye düşündüm) yaptımda fakat Xp kurulumu başlıyor ve mavi ekran çıkıp devam etmiyordu dedim bu hatayı tanıyorum Bios tan AHCI / SATA modunu disable etmem gerek yada IDE yapmam gerek ama herhangi bir disable seçeneği yok IDE yaptım , sonuç değişmedi sürekli mavi ekran

2. Dedim USB belleği mi yazdıramadım , birkaç farklı yazılımla denedim sonuç olumsuz ,XP kesinlikle mavi ekran verip durdu o nedenle aşağıdaki yöntemi kullandım

3. WinSetupFromUSB programını aşağıdaki linkten indiriyoruz
http://www.softpedia.com/get/PORTABLE-S ... mUSB.shtml

a) Bilgisayarımızdaki Windows XP iso dosyasının içindekileri bir klasöre çıkartıyoruz veya kopyalıyoruz çıkartma işlemi için Portable 7zip programını kullandım:
http://www.7-zip.org/download.html
Mesela masaüstünde xp isimli bir klasöre bu dosyaları çıkartabilirsiniz

b) Flash belleğimizi bilgisayara taktıktan sonra indirdiğimiz rar dosyası içindeki WinSetupFromUSB exe dosyasına tıklıyoruz.

Resim

Karşımıza gelen bu ekrandan ilk bölümde flash belleği seçiyoruz, ikinci bölümde Windows 2000/XP/2003 Setup kısmını seçip Windows XP dosyalarımızın yer aldığı klasörü gösteriyoruz. Son olarak GO butonuna tıklıyoruz ve dosyalar usb belleğimize kopyalanmaya başlıyor. Bu işlem uzun sürebilir, kopyalanana kadar bekleyiniz.

Kopyalama işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve BIOS ayarları ile USB bellekten başlamasını sağlıyoruz.

Resim

Bilgisayarı USB bellekten başlattığımızda karşımıza bu ekran gelecek . Windows XP/2000/2003 Setup‘ ı seçiyoruz.

Resim

Karşımıza gelen bu ekranda ise ilk olarak First part of Windows XP Professional Setup‘a giriyoruz.

Windows XP kur dosyalarını yüklemeye başlayacak. XP kuracağınız diski seçiniz ve biçimlendiriniz.

NOT: Eğer bu bölümde xp kurulumu yapacağınız harddisk bölümlerini göremiyorsanız BIOS ayarlarından Advanced Setting kısmında SATA kısmında seçili olan AHCI modu IDE veya Compatibility olarak değiştirin. Bunu yaptıktan sonra windows xp ile kurulum yapacağınız diski tekrar biçimlendirmeyi deneyin.

Biçimlendirme işlemi ve Kur dosyaları yüklemesi bittikten sonra bilgisayar yeniden başlayacak.

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra karşımıza tekrar aynı ekran gelecek. Bu kez Second part of Windows XP Setup‘u seçiyoruz. Ve Windows XP kuruluma başlıyor.

USB Bellekten XP kurmak için birçok yöntem denedim, hepsi farklı farklı sorunlar verdi. Şu an için sorunsuz ve en kolay kurulum yaptığım yol bu
Üstteki yazının yöntem anlatım kısmını aşağıdaki linkten alıntıladım (ilavelerim oldu):
http://www.emrahyumuk.com/usb-flash-bel ... -bootable/
emeği geçen arkadaşın eline sağlık

Şimdide Xp boot dosyalarını windows 7 nin üzerine yazdığından çözmem gereken bir sorunda her ikisni içeren bir boot menüsü ... devam edecek
Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2

Re: Windows 7 Kurulu bir Netbook a Xp kurmak

Mesaj gönderen Mendenn »

Heyecanla bekliyorum :D ...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

yabancı kaynaklarda verilenleri denemeye başladım ilk denemede ne windows 7 açıldı nede xp , mavi ekranda öylece kalıp restart ediyor boot dosyası onarımı da işe yaramıyor :)
Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen Mendenn »

Demek ki ayrı ayrı HDD lere kurup kullanmak lazım :D ...Şahsen ben öğle yapıyorum. Ama bunun bir çözümü olmalı... :D
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

tek hdd de oluyormu tarkan abi mesala benim hdd 1 tb 3 e böldüm 1 sine xp kurup win 7 yi 1 ayırdıgım yeremi kurmalıyım yoksa 2 bölümeme orasını anlamadım teşekkürler
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Önce Xp kurdu isen win 7 yi ikinci bölüme kur sorun olmaz
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

WindowsXP'yi flash diskten kurmak benim de ömrümü yemişti :D . Bazı flash diskler nedense boot olmuyor, eski kingstonlar bu konuda çok iyiler. Ben xp'ye önce sataları entegre edip sonra komut sisteminden usb'ye yazdırarak sorunumu çözmüştüm.
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

aynı ye ayrı hdd bağlasak birinde win 7 birinde xp kursak çalışırmı çalışırsa hangisini açılısta başlayacağını seçebilme imkanı varmı deneyen varsa açıklama yazabilirmi