İlk atom bombası nasıl patladı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

İlk atom bombası nasıl patladı

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 08 Ağu 2007, 08:06

ABD’nin İkinci Dünya Savası sonunda Almanya, İtalya ve Japonya’nın kurdugu Mihver Devletlerinin Müttefikler tarafından ebediyen ezilmesi için hazırladıgı…

ABD’nin İkinci Dünya Savası sonunda Almanya, İtalya ve Japonya’nın kurdugu Mihver Devletlerinin Müttefikler tarafından ebediyen ezilmesi için hazırladıgı Manhattan Atom Bombası Projesinin deney alanının adı da ilginç seçilmisti: Atomların ayrısması olan fizyon ve birlesmesi olan füzyonu çagrıstıran isimle “Trinity (Teslis)” deney alanı. “Baba, Ogul ve Kutsal Ruh” üçlemesinin adını tasıyan dünyanını ilk atom bombası deney alanı, New Mexico eyaletinin güneyinde İspanyolca adı “Jornada del Muerto-Ölü Adamın Seferi” isimli çölde 16 Temmuz 1945′te yapıldı.

http://www.youtube.com/watch?v=N4zP7l2NFKs

Sabah saat 05:29′da safak vakti ilk atom bombası patlatıldı ve bunu büyük heyecanla bekleyen 40 bilim adamının gözü önünde muhtesem indifa mantarı gögü hapsetti. Dairesel beton bariyer setleriyle çevrili bombanın konuldugu “masa”, yerden 33 metre yüksekteydi. Hirosima’da da yere degmeden havada patlatıldı.

http://www.youtube.com/watch?v=7vEXm4x7vo0

DÜNYALAR HARAP OLDU

İlk atom bombasını hazırlayan bilim adamlarından Manhattan Projesi müdürü fizikçi Prof. Dr. Robert Oppenheimer (1904-1967), “tarihin ilk nükleer patlamasını” izlerken, Hint-Sanskrit dinsel siiri Bhagavadgita’dan (Tanrı’nın sarkısı) sunu dedi: “Ölüm Oldum Dünyaları Harap Eden” Trinity alanı Müdürü olan Harvard Üniversitesi fizik hocası Kenneth Bainbridge ise bu seytani muazzam kuvvette bombanın ilk patlamasının hemen arkasından, Oppenheimer’in göklerde yüzen sözünden çok daha basit insani harsla sunu söylemisti: “İste simdi artık hepimiz o… çocuguyuz.” Bu küfrü, tarihe geçti.

BAsKAN TRUMAN’IN EMRİYLE ATILDI

Los Alamos’ta ilk atom bombasının çalısmaları 1943′te baslamıs ve ilk deney “tam basarı” saglayınca, ABD’nin 1945-1953 arası 33. Baskanı Harry Truman (1884-1972), dünya tarihinde iki atom bombasının Japonya’ya atılmasını emretmisti.

Nobel Ödüllü fizik alimleri Enrico Fermi (1901-1954) ile Emilio Segre (1905-1989) Manhattan-Trinity çalısmalarının yöneticilerindendi. İlk bombanın patlatılmasından önce plutonyum elementiyle uranyum ısınım elementlerinin özelliklerinin “kritik” safhada büyük konvansiyonel patlayıcı ile nükleer patlamaya açılabilecegi saptandı.

Trinity bilim adamlarından Seth Henry Neddermeyer (1907-1988), plutonyumun atom toplarının “süper kritik” safhadan patlamaya geçebilecegini gösteren nükleer fizik uzmanlarındandı.

http://www.youtube.com/watch?v=UITS9WPETmg

1.5 MİLYON KM’KARELİK ALAN

New Mexico seçimi de 1,5 milyon kilometrekarelik alanda birkaç ABD güneybatı eyaleti üzerinde 8 ayrı yerde muhtemel ilk deney alanları irdelendi. Radyasyon püskürtüsü ve serpintisinin en az zararlı alan olabilecegi New Mexico “Ölü Adamın Seferi Çölü” seçildi. 16 temmuz tarihi, Truman, SSCB lideri Yosif Stalin ve İngiltere Basbakanı Winston Churcill’in katıldıgı Potsdam Konferansından iki gün önceydi. İlk atom bombasının öncüsü ve Manhattan Projesinin mimarı Robert Oppenheimer 16 Temmuz 1945 günü, deneme alanının kuruldugu New Mexico çölünde “beton tabyalarla çevrili” alandan uzakta dalgın dalgın yürürken, önüne ters dönmüs bir ölü kaplumbaga çıkar, onu alır ve düzeltir, usulca mırıldanır: “bunu yapabildim”.

http://www.youtube.com/watch?v=MhSKqzwwypQ
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...Kullanıcı avatarı
scknylmz35
Byte4
Byte4
Mesajlar: 181
Kayıt: 03 Eyl 2006, 23:32
Konum: İZMİR
İletişim:

Mesaj gönderen scknylmz35 » 08 Ağu 2007, 11:32

"İste simdi artık hepimiz o… çocuguyuz.”
Çok dogru demis...
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

Cevapla