HDCP nedir?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

HDCP nedir?

Mesaj gönderen Kripteks® » 06 Ağu 2007, 11:25

HDCP, açık adıyla High-Bandwidth Digital Content Protection; film, müzik gibi çoklu ortam içeriginin aktarımını denetim altına almayı amaçlayan bir dijital hak yönetim mekanizmasıdır. Yaygınlasması için önümüzde belirsiz bir süre olan HDCP, eger yaygınlasırsa, izlemek istedigimiz filmi hiç izleyememe veya kalitesi düsürülmüs olarak izlemek gibi tehlikelerle karsı karsıyayız; "High Definition" ekranımızda bile…
HDCP'yi neden basımıza sarıyorlar?

Resim


Firmalar neden HDCP'nin tarafını tutuyor sorusunun yanıtı kopya korumasında gizli. Daha yüksek kaliteli görüntülerin, yani en gözönünde olarak High Definition'ın veya aynı sekilde yüksek kaliteli seslerin iletimi için arabirimler dijitale dogru gidiyor. Yüksek çözünürlüklü ve kalıtsal olarak dijital ekranların kaliteli görüntü verebilmeleri için kendilerine gelen sinyalin de dijital olması gerek; bu da VGA konnektörü gibi baglantıların yerini alan DVI veya HDMI gibilerini açıklıyor. Ancak bu bir taraftan da kopyalanabilmeyi kolaylastırmak demek. Eger bilgisayarınızın arkasındaki bir dijital çıkıstan sifrelenmemis, ham görüntü/ses verisi alabiliyorsanız, buna baglanmıs bir alıcıda da kalite kaybı olmayan birebir kopyasını olusturabilirsiniz. Bu, film stüdyolarının yüksek çözünürlüklü filmlerinin görece kolaylıkla kopyalanabilmesi tehlikesini getiriyor. Bu duruma karsı bir önlem olarak da HDCP sürülüyor. HDCP ile görüntü verisi, kaynaktan alıcıya sifrelenmis bir sekilde iletilecek. Ayrıca içerik üzerindeki denetim de dijital bir sistemin uygulamadaki kolaylıgı nedeniyle daha da genisletilebilecek.


HDCP korumasıyla ne olacak?

HDCP gibi bir içerik korumasının etkileri ise genel olarak ekranınızdan ya hiç görüntü alamayacagınız, ya da kalitesi düsürülmüs olarak görüntü alabileceginiz seklinde. Bu durumda ipler üreticinin elinde; eger isterlerse görüntüyü alabilmek için tek yolun sifrelenmis bir dijital aktarımla gerçeklestirilmesini sart kosabilirler. Bu durumda kaynaktan alıcıya tüm yolun ve cihazların HDCP ile dösenmis olması gerekecek; yani HDCP uyumlu bir donanımdan çıkan veri, dijital oldugu için zaten dogrudan analog bir alıcıya aktarılamayacagı gibi HDCP uyumlu olmayan bir alıcıda da çalısamayabilecek. HDCP görüntünün dijital olarak aktarılmasını sart kosabildigi için VGA konnektörü gibi analog bir yolla veriyi iletemeyeceksiniz. Ayrıca görüntü verisi sifrelenmis oldugu için, eger ekranınız HDCP uyumlu degilse görüntüyü yine alamayacaksınız.

Alternatif olarak firmalar, eger kaynaktan görüntüye giden yolun dijital olmakla birlikte HDCP uyumsuz oldugu belirlenirse, (örnegin DVD oynatıcınızın HDCP'yi desteklemedigini düsünün) görüntünün kalitesinin düsürülmesini de saglayabilecekler; o zaman da DVI veya HDMI gibi dijital bir arabirimle bagladıgınız High Definition televizyonunuzda, HD-DVD'nizden beklediginiz 1080p'deki 1920×1080 gibi yüksek bir çözünürlüge sahip görüntü yerine, filminizi 960×540 çözünürlügünde izlersiniz.

HDCP meselesi nasıl isliyor? HDCP için sistem özellikleri ne olmalı?

Bir aygıtın HDCP uyumlu olabilmesi için dijital aktarım dısındaki bazı kosulları da saglaması gerekiyor. En basta, HDCP'nin "sahipli" bir teknik olması nedeniyle kullanmak isteyen üreticilerin HDCP'nin sahibine lisans ücreti ödemeleri gerekiyor. Bu ücret, Intel'e baglı Digital Content Protection tarafından yıllık ve ayrıca satılan her cihazdan olmak üzere alınıyor. Aygıtın HDCP uyumlu olması için lisanslanmayla birlikte HDCP ile içerigi sifrelemeye ve o sifreyi çözmeye yarayan 56 bit'lik anahtarlar donanıma ekleniyor. İsleyiste, içerigi gönderen aygıt, önce alan aygıtın HDCP uyumlu olup olmadıgını belirliyor. Geçerli anahtarlarla birlikte uyumlu olan bir aygıt yoksa yukarıda saydıgımız gibi görüntü vermeme, ya da düsük kaliteli görüntü verme gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Anahtarlar da geçerliyse "yetkilendirme" süreci baslıyor; bu süreçte iki aygıt anahtarlarını ve Anahtar Seçim Vektörlerini (Key Selection Vector, KSV) kullanarak anlasıyorlar ve içerik sifrelenerek aktarılmaya baslıyor. Intel'in, daha dogrusu Digital Content Protection'ın anahtarlarının gizli kalması, HDCP kullanan firmalar için bir zorunluluk. Bir aygıta kayıtlı anahtarların sızdırıldıgı ögrenilirse, bu modelin HDCP için devre dısı bırakılması saglanabiliyor. Yani eger elinizdeki HDCP uyumlu aygıt "güvensiz" olarak nitelenirse o tarihten itibaren üretilen HDCP korumalı içerigi oynatamayabiliyorsunuz.


Resim


HDCP destekli monitörlerden bir örnek: Samsung 226BW.

İsleyisi kullanıcı açısından bir zincir seklinde tekrarlayalım: Bilgisayarınızdan izlemek istiyorsanız, öncelikle donanım, sürücü ve isletim sistemi destegine ihtiyacınız var. Donanım destegi için kartınızın özelliklerine iyi bakın. ATI ve nVidia'nın yongalarında HDCP "hazırlıgı" bulunsa da bunu uygulanması kartı satan markaya baglı ve HDCP destegi sonradan sürücü gibi bir yöntemle eklenemiyor. ATI ve nVidia sürücü destegini saglıyor. Windows Vista'da da HDCP destegi var. Sonra, bu içerigi oynatan video gösterici yazılımınızın destegi gerekiyor. Bu muhtemelen optik sürücü donanımının kutusuna dahil edilecektir ileride. Zincirin bilgisayar çıkısında monitöre baglantı yöntemi bulunuyor. Kartınızın DHCP uyumlu görüntü veren bir çıkısını kullanmazsanız, sözgelimi VGA çıkısından görüntü aktarırsanız yine sorun var. Bunun için dogru çıkıs seçtikten sonra ise monitörünüzün HDCP uyumundan emin olmalısınız. Zincir bu sekilde; herhangi bir noktasındaki HDCP uyumsuz aygıt, bir çuval inciri berbat edebilir.

ResimBilgisayarınızda HDCP korumalı içerik izlemeniz için HDCP destekli ekran kartı sart.


simdi HDCP basıma bela mı olacak?

En azından simdilik hayır. HDCP ile korunmus içerikle 2010'lu yıllara kadar karsılasmanız pek mümkün gözükmüyor; söylentiye göre film sirketleri epeyce bir süre böyle bir içerik yayınlamayı planlamıyorlar. Bu mantıklı, çünkü su anda kullanıcıların ellerinde bulunan, hatta piyasada halen satılan bir sürü HDCP uyumsuz ürün var. İlk zamanlarda üretilen HDTV'ler teknik açıdan mümkün olmakla birlikte bir HDCP çözümü tasımıyorlar. Bu yüzden eger birileri tutup HDCP ile korunmus içerik saglamaya kalkarsa, pek çok kullanıcı bunu ya hiç izleyemeyecek, ya da düsük çözünürlükle izleyebilecek, her iki durumda da pahalı genis ekran düz panel televizyonunu degistirmek durumunda kalacagı için epeyce kızacak. Bir açıdan, firmalar böyle bir hamleden korkuyor diyebiliriz. Elinizdeki ya da satın almayı planladıgınız donanımın HDCP uyumunu degerlendirirken, bunda bes yıl sonra onu hala kullanıp kullanmayacagınızı tahmin etmeye çalısın. Eger zaten o ara yenileyecekseniz bugün HDCP'yi dert etmenize gerek yok. Ancak örnegin dev ekran bir plazma TV alıyorsanız, bunu 2010'lu yıllarda da kullanıyor olma olasılıgınızın yüksekçe oldugunu varsayabilir ve aygıtta tam HDCP destegi arayabilirsiniz.
Tabular YıkılmazCevapla