18 yıldır tıklayan fare

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

18 yıldır tıklayan fare

Mesaj gönderen Kripteks® » 04 Ağu 2007, 00:28

Bir radyo istasyonunda çalısan Jo'nun faresi geçtigimiz gün bozuldu, tam 18 yıl tıkladıktan sonra!
Resim


1989 yılında üretilen bir Mac II ci kullanıcısının faresi 18 yıl aralıksız tıkladıktan sonra geçtigimiz gün hayata veda etti. Bu bilgisayarı verdigi paranın hakkını aldıgını söyleyen Jo su anda tek probleminin fareyi degistirememek oldugunu açıkladı.

Bilgisayarın hikayesi de ilginç. İlk alındıgında yerel bir gazetede sayfa tasarımı için kullanılıyormus. Bir süre kullanıldıktan sonra sayfa tasarımı için kullanılan bilgisayarları terfi ettirmisler, bu bilgisayar da açıga çıkmıs. Bilgisayarı baska bir firma almıs ve resepsiyon görevlisinin önüne koymuslar. Bir süre de burada gelen giden ziyaretçilerin kayıtlarını tuttuktan sonra da firmanın muhasebe departmanından emekli olan Jo tarafından satın alınmıs ve evde kullanılmaya devam edilmis. Kısacası sözünü ettigimiz fare bilgisayarın hayatındaki üçüncü görevinde emekli olmus oluyor...

İsin garibi, bilgisayarın hala çalısıyor olması ve üzerindeki programların rahatça kullanılabilmesi. Elbette küçük bir problem var. Bozulan fare ADB portundan (Apple Desktop Bus) baglanıyor ve bu tür portları kullanılan fareler Apple tarafından yaklasık 10 yıldır üretilmiyor!
Tabular YıkılmazCevapla