JPEG resimlere XR kalitesi gelecek

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

JPEG resimlere XR kalitesi gelecek

Mesaj gönderen uçs » 03 Ağu 2007, 01:52

Microsoft'un, JPEG formatının yerine geçmesini planladıgı HD resim formatı JPEG XR'ın, standart olarak kabulü için oylamaya sunulması kararı alındı.Microsoft'un, resim formatı tarihinin son 20 yılına damgasını vuran JPEG yerine gelistirdigi; daha az yer kaplayarak resimde HD kalitesini getiren JPEG XR formatının standart olarak kabulü için oylamaya sunulması kararı çıktı.
Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre; Joint Photographic Expert Group (JPEG), Microsoft'un gelistirdigi JPEG XR formatının dijital resim standardı olarak kabülü için, sonbaharda oylamaya sunulmasını kabul etti. Formatın ücretsiz olarak sunulacak olmasının, sonbaharda yapılacak oylamada olumlu karar çıkma olasılıgını artırdıgı belirtiliyor.

Microsoft, yeni format sayesinde, JPEG formatının yarısı büyüklügündeki boyutlarda, daha kaliteli resimlerin elde edilebilecegini belirtiyor. sirket bunun yanısıra; JPEG XR formatının, çok daha az istenmeyen görüntü bozulmasıve data kaybetmeden sıkıstırma avantajı sagladıgını ekliyor. Sıkıstırmada saglanan bu avantaja baglı olarak, resim sıkıstırılıp daha sonra orjinal boyutuna getirildiginde görsel bilgide herhangi bir eksilme ortaya çıkmıyor.

Microsoft'un kendi ürünleri ile daha önce pazara sundugu HD resim formatı, Vista isletim sistemi ve .Net Framework 3.0 tarafından destekleniyor. Microsoft, Apple'a ait Mac OS X tarafında da destegi bulunan formatın, Photoshop ile daha da yaygınlasması için de eklenti gelistirmisti.

Formatın yaygınlastırılması için Microsoft tarafından verilen çaba, yazılım devinin Vista ile birlikte sundugu Office 2007 ile ortaya koydugu, daha küçük dosya boyutları ile internet üzerinde etkinligini artırma hedefinin bir parçasını olusturuyor.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: JPEG resimlere XR kalitesi gelecek

Mesaj gönderen Kripteks® » 03 Ağu 2007, 01:57

O bu harika bir teknolojik gelisme jpeg tartısmasız mükemmel daha iyi kaliet daha küçük boyur ve yeni bir format çok saglam olucak keske vista gibi görüntüsü mükemmel bir isletim sisteminde direk entegre bı özellik gelse idi
Tabular Yıkılmaz

Cevapla