IP Nedir?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
scknylmz35
Byte4
Byte4
Mesajlar: 181
Kayıt: 03 Eyl 2006, 23:32
İletişim:

IP Nedir?

Mesaj gönderen scknylmz35 »

IP Adresi Nedir?


Internet'te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Tipik bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakamdan olusur; örnegin, 212.156.4.20. Bir bilgisayarın IP adresi varsa, Internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulur. Yani bir sitenin IP adresini biliyorsanız, Web tarayıcınıza bu adresi yazarak da baglanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor oldugundan her bir IP adresine karsılık gelen alan adları verilmistir. Çogu Internet Servis Saglayıcılarda bulunan özel sunucu bilgisayarlardan (Alan Adı Sunucuları - Domain Name Server- DNS) olusan bir ag, hangi alan adının hangi IP adresine karsılık geldigi bilgisini tutar ve kullanıcıları dogru adreslere yönlendirir. Internet'te trafigin islemesi bu IP adreslerine baglıdır. Böylece hiçbir karısıklık olmaz.


Siz de Internet'e baglandıgınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çogu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis saglayıcınızda o an bos bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her baglantıda IP adresinizin son numarası degisir. Kendi IP adresinizi, Internet'e baglıyken Windows'ta Baslat*Çalıstır satırına winipcfg yazıp Enter tusuna basarak ögrenebilirsiniz.


Bazı IP adresleri sabittir (static IP), yani IP adresleri hiç degismez. Bir Web sitesinin adresi her yazıldıgında bulunabilmesi için IP adresinin sabit olması gerekir.

(biliyorsunuz rapid gibi bazı siteler kota sınırı koyuyor download olayına. bu yüzden modem alırken statik ip'li degil dinamik ip'li almaya çalısın.
bu sayede ip degsitirme sıkıntınız olmuyor modemi açıp kapadıgınızda kendi degisiyor ve kota sıkıntısı çekmiyorsunuz ) Alıntıdır

Diye küçük bir bilgi vereyim dedim :wink:
Cevapla