Optik geniş bant Internet erişimi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3
Mesajlar: 138
Kayıt: 18 Mar 2006, 19:23

Optik geniş bant Internet erişimi

Mesaj gönderen HERZLOS »

Optik genis bant Internet erisimiyle bir DVD filmi bilgisayarımıza 6 dakikada indirmek mümkün olacak
Resim
Newsweek dergisinin haberine göre, Güney Kore ve Japonya'da gelistirilen "optik genis bant" internet erisimiyle 4.7 gigabyte büyüklügünde bir filmi 6 dakikada indirmek mümkün olacak.

İnternetteki veri çokluguna karsın baglantı hızların düsüklügü, özellikle Türkiye gibi internet erisiminin alınan hizmete oranla çok yüksek oldugu ülkelerde büyük bir sorun iken Japonya ve Güney Kore baglantı hızı konusunda devrim yapmaya hazırlanıyor.

Mevcut klasik genis bant internet baglantılarında büyük fotograf, müzik ya da film indirmek oldukça uzun zaman alırken, yeni gelistirilen "optik genis bant" internet dünyasında yeni bir çıgır açacak.

Süper Hızlı İnternet
Newsweek dergisinin "Süper hızlı internet" olarak nitelendirdigi bu yöntemin fiber kablolarla evlere internet hizmeti oldugu kaydediliyor. Söz konusu iki ülkede çok sayıda insan tarafından kullanılmaya baslanan bu baglantının saniyede 100 megabitlik bir hız sundugu kaydediliyor. Bu baglantı, varolan erisim hızının 20 katından daha yüksek bir erisim hızı vaat ediyor.

Optik genis bant sistemi ile normalde yaklasık 2 saat süren 4.7 GB boyutundaki bir filmin bilgisayara indirilmesi sadece 6 dakika sürüyor.

Hollywood Kaygılı
Ancak pek çok internet kullanıcısı için rüya gibi gelen bu baglantı hızından rahatsızlık duyan kesimler de bulunuyor. Asya'da bulunan DVD oynatıcı üreticileri, bir filmi 6 dakikada indirebilen hiç kimsenin bir DVD oynatıcıya ihtiyacı olmayacagına inanıyor.

Bu baglantıya sahip kisilerin yasadısı yollardan film indirebilecegi inancı, Hollywood tarafında ise fikri haklar açısından kaygı yaratıyor.


Cevapla