Kaç wattlık güç kaynağına ihtiyacım var diyenlere

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Kaç wattlık güç kaynağına ihtiyacım var diyenlere

Mesaj gönderen velociraptor » 25 Tem 2007, 23:11

Kod: Tümünü seç

http://support.asus.com/PowerSupplyCalculator/PSCalculator.aspx?SLanguage=en-us
Donanım bilgilerinizi girin yaklasık olarak kaç wattlık PSU ihtiyacınızı hesaplasın.#

Bir PC'nin Güç İhtiyacı:

Biraz bilgi sahibi PC kullanıcıları artık su soruyu sıkça soruyor: "su donanımlara sahibim; kaç Watt güç kaynagı bana yeter?" Daha önce belirttigimiz gibi bu sorunun kesin cevabı yok; çünkü güncel donanımlara sahip ortalama bir sistem için 300 Watt güç kaynagı normalde yeterken, 350-400 Watt'lık kalitesiz güç kaynakları, iyi bir 300 Watt kadar stabilite sunamayabiliyorlar.

Ancak yine de sisteminde ortalama donanımın üzerine çıktıgı için (RAID diskler, yüksek bellek, çok sayıda PCI kart) ne kadarlık bir güç kaynagı alacagını bilmek isteyen kullanıcılar var. Asagıda bu kullanıcılar için her bir donanımın çektigi yaklasık güç degerlerini veriyoruz. Kullanıcılar bu tabloya göre hesaplarını yapabilirler. Ancak burada tüm donanımların aynı anda maksimum güç tüketmeyecegini; yükün hep maksimumda kalmadıgını ve dinamik olarak degistigini hatırlatalım.

Genel konusmak gerekirse, ortalama bir sistem için 300 Watt güç kaynagı yetiyor. İyi bir 300 Watt güç kaynagı alıp da yetmedigini söyleyen kullanıcıyla henüz karsılasmadık - en azından bize bu yönde bir sikayet gelmedi. Ancak özellikle video yakalama islerinde bol diskli RAID, SCSI kartlar v.b. kullanan ve kendilerine is istasyonu sınıfı bir sistem toplamıs olanlar 350-400 Watt'lık modellere yöneliyorlar ve bunu yerinde bir hareket olarak görebiliriz. Yine SCSI kartların, çok sayıda diskin kullanıldıgı, çok erisimli sunucularda 450 Watt güç kaynaklarının kullanılması da çok normal.

Resim

Buradaki degerler hakkında bir not düsmekte fayda var: Bunlar yaklasık degerlerdir ve bir fikir vermek için yeterlidir. Ancak bazı arkadasların arastırıp buldugu üzere "Quantum Fireball AS diskler açılıs sırasında 23.7 Watt güç çeker" gibi spesifik degerler de olabiliyor. Bazı donanımlar için bu bilgileri üretici sitelerinde bulmak mümkün. Ancak yine de yüklerin dinamik olması nedeniyle; gereken PSU gücünü milimetrik olarak hesaplamanın imkansız denecek kadar zor oldugunu belirtelim. Elbette laboratuar sartlarında her bir donanımın, hangi yazılımın hangi komutu çalıstırıldıgında, ne kadar güç çektigi bulunabilir ama bizim konumuzu asıyor.

İyi Ile Kötü Arasında Daglar Kadar Fark Var

Test düzenegi ile yaptıgımız incelemelerde, düzenegin güç kaynagından çektigi akımları kelepçeli ampermetre ile ölçtügümüzde, bazı güç kaynaklarında belirtilen ve ATX12V güç kaynagı spesifikasyonunda tipik 300 Watt güç kaynagı için verilen degerlerin içinde kaldıgını gördük. Bu akım degerlerini zaten test düzeneginin dirençlerinden yol çıkarak yaklasık olarak bulmustuk - ampermetre ile yapılan ölçümler bazı kayıplarla birlikte gerçek gücü tam olarak verdi.

Bu sabit yükte, 5 ucuz güç kaynagından dördü ilk 3 dakika içerisinde bozularak kullanılamaz hale geldi. Bunların ikisinde sigortanın yanmıs olması bir avuntu. Her ne kadar kaynaklı sigorta kullanıldıgından degistirilmesi zor olsa da, sigorta yandıgı için teoride donanıma zarar gelmeyecegini varsayabiliriz.

Diger ikisinde sigorta yanmamasına karsın güç kaynagı çalısmaz hale geldi. Böyle bir durumda ne olabilecegini kestirmek çok zor; PC bilesenlerine zarar verme ihtimali de var.

sisteminizde agır bilesenler varsa ve sık sık sistem kapanması/restart sorunları yasıyorsanız, nedeni böyle bir güç kaynagı olabilir.

Sonuç olarak bu bes güç kaynagı da, üzerinde yazan 300 ve 350 Watt degerleri bırakın, 243 Watt'lık bir degere bile dayanamadılar.

İyi güç kaynaklarını temsilen testimize katılan FPS'ye gelince, basta görünümüyle ve bilesenleri ile bizi etkiledi; sonda ise yük testimize dayanma gücüyle. Aradaki fark kuskuya yer bırakmayacak kadar bariz.

O yüzden basta söyledigimizi bu sefer test verilerinin esliginde bir kez daha tekrarlayalım: Kaliteli bir güç kaynagı kullanmıyorsanız güç kaynagınızı ve belki de tüm PC'nizi riske atıyorsunuz demektir. Kaliteli güç kaynaklarının, piyasa isi ucuz modellerden 2-3 kat daha pahalı oldugunu biliyoruz ancak burada yaptıgınız 30$'lık bir tasarruf ile belki 1000$'lık PC'nizi riske atıyorsunuz. Bu yüzden güç kaynagını arabanıza yaptırdıgınız kasko, hatta zorunlu trafik sigortası olarak görmenizde fayda var - bu kaskoya sahip degilseniz tüm sorumluluk size ait.
ALINTIDIR
En son velociraptor tarafından 14 Kas 2007, 15:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 319
Kayıt: 21 Nis 2006, 15:46
Konum: KOSOVA
İletişim:

Re: Kaç wattlık güç kaynağına ihtiyacım var diyenlere

Mesaj gönderen Sawyer » 15 Ağu 2007, 00:38

velociraptor yazdı:

Kod: Tümünü seç

http://support.asus.com/PowerSupplyCalculator/PSCalculator.aspx?SLanguage=en-us
Donanım bilgilerinizi girin yaklasık olarak kaç wattlık PSU ihtiyacınızı hesaplasın.#

ALINTIDIR

Usta bu power supply'lerin yüksek watt'lıkları elde patlıomus...Tavsiye etmem zamanında çok arastırdım ama genede siz bilirsiniz.

Kolay Gelsin...
HERKES EFENDİ OLACAK!!!!

Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Re: Kaç wattlık güç kaynağına ihtiyacım var diyenlere

Mesaj gönderen Re@lite » 15 Ağu 2007, 03:25

tesekkürler

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 14 Kas 2007, 15:21

Alternatif:

Kod: Tümünü seç

http://www.editorunsecimi.com/content_files/html/psu/
Önerilen: Herzaman biraz daha fazla güç çıkısı verebilen psu seçmek .450Watt güç ihtiyacı olan sisteme 550Watt önermek gibi birsey.mesela İleride ekran kartınızi daha güçlü bir modele terfi etmek zorunda kalırsaniz yine güç sıkıntısı çekermeyin ;)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 08 May 2008, 22:26

Güç Kaynakları Rehberi

Bilgisayarınız Risk Altında Olabilir Yanlıs güç kaynagı seçerek hem bilgisayarınızı, hem de kendinizi riske atabileceginizi biliyor musunuz Kalitesiz güç kaynakları, sisteminizin ihtiyacı olan gücü vermemekle kalmayıp, bir süre çalıstırsa bile ürünün garanti dısı kalacak sekilde hasar görmesine sebep olabilir ve size bile zarar verebilir. Bu güç kaynakları, olusan muhtemel bir çok sorunun baslıca sebebi olmakla kalmayıp, ilerde sisteminizi bozması; hatta kalıcı düzeyde hasarlar vermesi kaçınılmazdır. Kalitesiz bir güç kaynagı ne gibi riskler tasır Güç kaynagı yeterli gücü saglayamadıgı için, bilgisayarınız hiç açılmayabilir.
Bilgisayar çalıssa dahi, donanımlarınızın ihtiyaç duydugu beslemeyi saglayamadıgı için gereken verimi elde edemeyebilirsiniz; yani paranızın karsılıgını alamazsınız.
» Bilgisayarınız çalısırken, güç ihtiyacını karsılayamadıgı anda beklenmedik sekilde bilgisayarınız kapanabilir. Veri kayıpları yasayabilirsiniz veya isletim sisteminiz bozulabilir.
» sebekeden kaynaklanan yüksek voltaj durumlarında koruma devresi yoksa gücü kesmeyerek hasara yol açabilir.
» Donanımların kapasitesinin üzerinde güç talep etmesi durumda ilgili koruma devresi yoksa gücü kesmeyerek ciddi hasara yol açabilir.
» Güç kaynagı hatalarından meydana gelen donanımsal arızalar garanti dısı oldugundan maddi olarak zarara ugrayabilirsiniz.
» Güç kaynagı sadece donanımlarınızda arızaya yol açmayabilir. İçindeki parçaların patlaması veya alev alması ile, yakınında bulunan cihaz, esya ve kisilere de zarar verebilir. Yangına neden olabilir.

Resim

Kalitesiz bir güç kaynagı nasıl ayırt edilir ?Kalitesiz bir güç kaynagını ayırt etmenin çok basit iki yolu vardır. Fiyat ve agırlık kıyaslaması. Piyasada ragbet gören bir çok ucuz güç kaynagının fiziksel agırlıkları, gerçek güç saglayabilen güç kaynaklarının neredeyse üçte biri kadar hafif olmaktadır.
Bu tarz güç kaynaklarında çıkıs gerilim (asırı yük) koruması, kısa devre koruması ve yüksek voltaj koruma devresi gibi bir çok bilesen yer almamaktadır. Bunun yanısıra bir çok ürün aslen 250 - 300 Watt gücünde kaliteli güç kaynaklarına olmasına karsın, sahte etiketlerle 500, 600 hatta 650 Watt gücündeymis gibi etiketlenerek de satılmaktadır. Kalitesiz güç kaynagı kullanıyor olabilecegimi söylüyorsunuz. Ama sistemim bu güç kaynagı ile çalısıyor ?Sözkonusu güç kaynakları bir süredir sisteminizi çalıstırıyor olabilir veya bu güç kaynagını kullanan baska sistemlerin saglıklı çalıstıgını düsünebilirsiniz. Oysa ki bu sistemler kararsız ve güvensiz bir biçimde çalısmaktadır.
Bir sekilde belirli bir süre çalısmıs veya halen çalısıyor olmasının sebebi o ana kadar sistemin güç ihtiyacının çok yüksek olmamasıdır. Ancak artık hem yazılımların, hem de yeni nesil bilesenlerin güç ihtiyaçları küçümsenemeyecek düzeydedir. Bu sistemler, herhangi bir "yüklü" çalısma durumda veya elektrik sebekesinden kaynaklanan bir düzensizlikte ya yanacaktır, yada sisteminizdeki baska bilesenlerin hasar görmesine sebep olacaktır.
Sahte Etiketlenmis Güç Kaynaklarının Anakartlara Verdigi Hasarlar

Resim
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 938
Kayıt: 27 Oca 2008, 18:54

Mesaj gönderen armorking » 11 May 2008, 11:42

bir ara bende deginmistim bu konuya :
viewtopic.php?t=34230

Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1438
Kayıt: 23 Şub 2008, 19:26
cinsiyet: Erkek
Konum: Quick Step Cycling Team
İletişim:

Mesaj gönderen tasiyici » 15 May 2008, 21:39

peki benim pc bulunan güç kaynagı wattından daha yüksek watta güç kaynagı takarsam ne olur acaba
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE SORDUM.COM!!
LAFI KARILAR PAYLAŞIMI SORDUM.COM YAPAR!!!
MESAJIM VAR RUTBEM VAR SORDUMCUYUM HAVAM VAR!!!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 15 May 2008, 21:41

az olmasinda , cok olsun ;)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1438
Kayıt: 23 Şub 2008, 19:26
cinsiyet: Erkek
Konum: Quick Step Cycling Team
İletişim:

Mesaj gönderen tasiyici » 15 May 2008, 21:52

çok olursa pc donanımlara zarar vermez dimi tarkan abi lat tarafı bir pc var iyi kötü idare ediyor oda gitmesin Göz Kırpan
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE SORDUM.COM!!
LAFI KARILAR PAYLAŞIMI SORDUM.COM YAPAR!!!
MESAJIM VAR RUTBEM VAR SORDUMCUYUM HAVAM VAR!!!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 15 May 2008, 22:35

PS (Power Suply) deki yazan deger onun maksimum destekledigi degerdir , yani hep o degerde calismaz ,Power Suply alirken , yaklasik bir güc cekme hesabi yapilarak +30% ilavesi ile alinabilir ,


350-400watt:
these are good for basic computers with integrated video, but can support budget to midranged cards. (65watt dual core + 8600gt)

401-450watt:
starting to game more? you will need more power for that processor and video card. (65watt dual core + 8800gs/9600gt HD3800s)

451-500watt:
budget gaming computers. (dual core + 8800gt/gts HD3800s)

501-600watt:
performance gaming computers (dual/quad core + 8800gt/gts HD3800s HD3870x2*)

601-700watt:
(high end dual/quad + 8800gt/gts SLI HD3800 CF HD3870x2*) (9800GX2*)

701-800watt:
(quad core + 8800gtx SLI HD3870x2* CF quad CF ready)

801-900watts:
want over the performance? these will support quad-core + 8800ultra SLI 9800GX2* quad-SLI and beyond.

901-1000watt:
quad core + triple SLI support (via molex-PCI-E on those with only 4 PCI-E) on future high end cards will need 8-pin, note that most of these PSUs only have 2x8 pin and 4x6pin

over 1k watts:
wait, you still need more power? what was that? you wanted.... SKULLTRAIL?????

kaynak:
http://www.eggxpert.com/forums/thread/269657.aspx
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1197
Kayıt: 08 Nis 2007, 17:41
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen N2O » 15 May 2008, 22:52

bende 250 lik var pc ye bisey olacak diye korkuyorum en kısa zmanda en az 500 lük alacagım. İyikide herseyim on board yoksa yanmıstım. gerçi donanım takviyesi lazım ama iyi bir psu olmadan fan takmaya korkuyorum :D
Arzulanandan ziyade arzu etmeye aşığız...

Cevapla