iGoogle İle Google Senin Olsun

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

iGoogle İle Google Senin Olsun

Mesaj gönderen Kripteks® » 23 Tem 2007, 13:17

iGoogle ile Google ana sayfasını istediginiz gibi düzenleyin, kendi Google sayfanızı olusturun.

Resim1 iGoogle İle Google Senin Olsun
2 iGoogle Nedir?
3 iGoogle Sayfası Nasıl Açılır?
4 iGoogle Sayfamızı Olusturalım - Modüller - 1
5 Modüller - 2
6 Sekmeler - 1
7 Sekmeler - 2
8 Temalar
9 Göze ÇarpanlarGoogle süphesiz ki dünyanın en çok kullanılan arama motoru. Google'ın o sade tasarımlı ve kullanımı çok basit olan ana sayfası hepimizin zihninde yer etmis durumda. Ancak bu basit görüntüden sıkıldıysanız, Google'ın o giris sayfasından daha fazla yararlanmak istiyorsanız iGoogle isteklerinize cevap verecektir.

iGoogle, Google'ın "Kisisellestirilmis Ana sayfa" hizmetinin hem isminin degismis hem de islevlerinin arttırılmıs yeni hali. Geçtigimiz ay hizmet vermeye baslayan iGoogle ile Google ana sayfasını kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Düzenleyebilirsiniz derken neler yapabilirsiniz?

Yazımızda tüm ayrıntılarıyla iGoogle'ı inceledik.

iGoogle İle Google Senin Olsun

iGoogle Nedir?

Yazımızın basında da bahsettigimiz gibi iGoogle için Google ana sayfasının istege göre kisisellestirilebilir biçimi diyebiliriz. Google'ın kendi hizmeti olan iGoogle için herhangi bir yazılım gerekmiyor. iGoogle'a internet üzerinden, bir web tarayıcı sayesinde ulasabiliriniz.

Ne İse Yarıyor?

Örnegin bilgisayarın basına ilk oturdugunuzda ilk açacagınız sayfa, önceden düzenlediginiz iGoogle sayfanız olabilir. Sayfanıza girdikten sonra güncel haberlere bakabilir, hava durumu hakkında bilgi alabilir, gün içinde yapacaklarınız hakkında çesitli notlar hazırlayabilirsiniz.

Gmail adresinize gelen e-postaları da aynı sayfa üzerinden takip etmeniz mümkün. Bilgisayarınızda ayrı bir tarayıcı penceresi veya sekmesi açmayı gerektirmeden, iGoogle sayfanıza ekleyeceginiz Gmail modülü sayesinde e-postalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Gün içinde sıkıldıgınız, bos vakit buldugunuz zamanlarda yine iGoogle sayfanıza eklediginiz oyunlar imdadınıza yetisecektir.

iGoogle sayfanızı çesitli özelliklerle donatmanız mümkün. İlerleyen sayfalarda bütün özellikleri ayrıntısıyla inceleyecegiz.


Resim


iGoogle Sayfasına Nasıl Ulasabilirim?

iGoogle sayfasına www.google.com.tr/ig adresinden ya da www.google.com.tr baglantısından Google ana sayfasını açtıktan sonra sayfanın sag üst kösesinde bulunan iGoogle baglantısına tıklayarak ulasabilirsiniz.

iGoogle'ı sayfaya ulasır ulasmaz kullanmaya baslayabilirsiniz. Ancak oturum açmadan düzenlediginiz sayfa kalıcı olmayacaktır. Eger Google hesabınızla oturum açıp iGoogle sayfanızı düzenlemeye baslarsanız, bu sayfa hem kalıcı olacaktır, hem de baska bir bilgisayardan baglandıgınızda kendi ana sayfanızı görüntüleyebilmenizi saglayacaktır.

Eger Gmail veya Arama Geçmisi gibi bir Google hizmetinden yararlanıyorsanız, bir Google hesabınız da vardır demektir. Eger henüz Google hesabınız yoksa, www.google.com/accounts/NewAccount baglantısından ulasacagınız sayfada yeni bir Google hesabı olusturabilirsiniz. Hesap olusturmak için yalnızca Gmail e-postaları degil, mevcut herhangi bir e-posta adresinizi de kullanabilirsiniz. Ancak Gmail'den de faydalanmak istiyorsanız Google hesabınızı yeni bir Gmail adresi edinerek de olusturabilirsiniz. Yeni bir Gmail hesabı olusturmak için mail.google.com/mail/signup adresini ziyaret edin.

Google Sayfası Nasıl Açılır?

Baslarken

Google hesabınızla oturumunuzu açtınız ve iGoogle ana sayfasına ulastınız. Sayfayı ilk açtıgınızda, iGoogle'da varsayılan olarak eklenmis bazı modülleri göreceksiniz. Zaten iGoogle sayfamızı bu modüller sayesinde düzenleyecegiz. Peki bu modül adıyla bahsettigimiz nedir?

Modüller

iGoogle sayfanıza her ekleyeceginiz haber kaynagı, oyun, hava durumu veya saat gibi yardımcılar birer modüldür. iGoogle içinde bu modüller genellikle "Konu" adıyla kullanılıyor. Siz de bu eklentiler için modül, konu ya da araç adlarından birisini kullanabilirsiniz.

Resim


Ana sayfamıza varsayılanların dısında bir modül ekleyelim. Bu islemi, sayfamızın sag tarafında, dikey olarak sayfanın ortalarına yakın duran "Konu ekle" baglantısı yardımıyla yapacagız. Buraya tıkladıgınızda karsınıza gelecek sayfada bulunan bütün seçenekler, sayfanıza eklenmeyi bekleyen birer modüldür. Açılan sayfadan "CHIP Online" seçeneginin altındaki "simdi ekle" butonuna basınca, konu ana sayfamıza eklenecektir.

Modülü sayfamıza ekledikten sonra sayfanın sol üst kösesinde duran "Ana sayfaya geri dön" baglantısıyla sayfamıza geri dönüp, ekledigimiz modül veya modülleri görüntüleyebiliriz. Modülü ekledik fakat sayfanın diger modüller sayfanın alt kısımlarında kaldı, biz ise modüllerin yerlerini degistirmek istiyoruz. iGoogle bunun için kullanıcıya çok büyük bir kolaylık saglıyor. Sayfanızdaki mevcut modüllerin baslık çubugundan (baslıgın yazdıgı koyu renkli alan) tutup, aynı bilgisayarınızda bir pencerenin yerini degistirir gibi fare ile tıklayıp, istediginiz yere tasıyabilirsiniz. Modülleri bu sekilde baslık çubugundan tutup, sayfada istediginiz bir kısma tasıyabilirsiniz.

iGoogle Sayfamızı Olusturalım - Modüller - 1

Resim


Sayfanızda bulunan modülleri istediginiz zaman ayarlarında degisiklik yapabilir, simge durumuna küçültebilir veya sayfanızdan tamamen kaldırabilirsiniz. Bu degisiklikleri yapabilmeniz için modüllerin baslık çubugunun sag tarafında bulunan üç tane butonu fark edeceksiniz.

Bu butonlardan en sagda bulunan "x" etiketli olanı, tahmin edeceginiz gibi o modülü sayfanızdan kaldırmak için kullanılıyor. Ortada bulunan "-" etiketli buton ise, o modülü küçültme isine yarıyor. Sayfanızdaki bir modülü küçük görünüme getirdiginizde, modülün yalnızca baslık çubugu görüntülenecektir. Aynı butona (simgesi "+" olarak degisecektir) bir kez daha basarsanız, modülün görünümü eski haline gelecektir.

Baslık çubugundaki butonların en solunda bulunan asagı ok biçimindeki butona basınca, o modülle ilgili yapabileceklerinizi görüntüleyen bir menü açılacaktır. Modüllerle ilgili ayarları degistirmek için bu açılan menüde genellikle en üstte bulunan "Ayarları düzenle" seçenegini kullanabilirsiniz.

Örnek olarak, sayfamıza varsayılan olarak gelen "Hava durumu" modülünün ayarlarını degistirelim. Menüden "Ayarları düzenle" seçenegine girdikten sonra modül ile ilgili ayarlamalar görünecektir. Buradan Türkiye'de kullanılan sıcaklık birimi olan oC'u seçelim. Daha sonra bulundugumuz sehri de açılır menüden seçip "Ekle" butonuna, sonra "Kaydet" butonuna basınca, bulundugumuz sehirdeki hava tahminini görüntülemis oluruz. İsterseniz birden fazla sehrin hava raporunu da görüntüleyebilirsiniz.

Modüller - 2

Resim


Sekmeler

iGoogle'ın en önemli ve en kullanıslı özelliklerinden birisi de sekmeli sayfa yapısı. Yani aynı oturumda birden sayfa fazla destegi. Örnegin; kendiniz için bir sayfa düzenlediniz, ama sayfanıza o kadar çok modül eklediniz ki artık sayfanızda büyük oranda bir görüntü kalabalıgı olustu. Bu noktada iGoogle'ın sekmeli yapısı devreye giriyor ve sayfanızı çesitli alanlara ayırmanızı saglıyor.

Yeni Bir Sekme Eklemek

İlk düzenlediginiz sayfa, varsayılan olarak "Ana Sayfa" etiketi verilmis sekmedir. Sayfanıza yeni bir sekme eklemek için, "Ana Sayfa" etiketinin hemen sagında bulunan "Bir sekme ekleyin" baglantısına tıklamanız yeterli. Baglantıya tıkladıktan sonra ekleyeceginiz sekmenin adını belirlemeniz için ufak bir pencere açılacaktır. Eger bu pencerenin altında bulunan "Kendimi sanslı hissediyorum" seçenegi seçili olursa iGoogle yazdıgınız sekme adı ile ilgili olan modülleri otomatik olarak yeni sekmenin içine ekleyecektir.

Örnek olarak "Haberler" adında yeni bir sekme olusturalım ve de "Kendimi sanslı hissediyorum" özelligi seçili olsun. iGoogle "Haberler" ile alakalı olan konuları arayacak ve sekmemize ekleyecektir. Sonucu resimden de görebilirsiniz.

Resim

Sekmeler - 1

Resim


Sekmenin isminden otomatik algılayarak modülleri ekleme özelligi gerçekten kullanıslı. Ancak bazen anlamsız sonuçlar da karsınıza çıkabiliyor. Örnegin "Oyun" adında bir sekme eklediginizde Gmail, YouTube gibi oyunla çok da alakası olmayan modüller sekmenize otomatik olarak ekleniyor. Ancak "Game" adında bir sekme eklerseniz, sekmenize oyun modüllerinden otomatik olarak ekleniyor. Bu noktada Türkçe için yeteri kadar destek olmadıgını da anlıyoruz. Ancak "Haberler, Spor, Teknoloji" gibi baslıklar için anlamlı modüller sayfanıza ekleniyor.

Sekme Adını Degistirmek ve Sekmeyi Kaldırmak

Bir sekmenin adını degistirmek için sekmenin adına bir kez basmanız yeterli. Bir seferde ancak bulundugunuz sekmenin adını degistirebilirsiniz. Örnegin "Ana Sayfa – Haberler – Spor" olarak üç adet sekmeniz var. Eger "Haberler" adlı sekmenin içindeyken tekrar sekmenin ismine tıklarsanız, sekmenin ismini degistirebilmeniz için düzenleme alanı açılacaktır. Bu sekilde sekmenin ismini degistirebilirsiniz.

Bir sekmeyi iGoogle sayfanızdan kaldırmak için de yine sekmenin adını degistirme isleminin aynısını yapmanız gerekli. Bulundugunuz sekmenin etiketine bir kez tıklayınca, ismi degistirme panelinin yanında "Sil" seçenegi çıkacaktır. Bu seçenegi tıklayınca ilgili sekme sayfadan kaldırılacaktır.

Sekmeler - 2

Resim


Temalarla Sayfanızı Renklendirin

Sıra, olusturdugunuz sayfalarınıza biraz renk katmaya geldi. iGoogle'daki hazır temalardan birisini seçerek sayfalarınızı biraz daha eglenceli hale getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken "Konu ekle" seçeneginin hemen solundaki "Temayı seçin" baglantısına tıklamak ve açılacak panelden istediginiz bir temayı sayfanıza uygulamak.

Temanızı seçtikten sonra "Kaydet" butonuna bastıgınızda karsınıza bulundugunuz ülke ve sehri soran yeni bir pencere gelecektir. Bunun sebebi ise, iGoogle temalarının günün o anki saatine göre kendisini yenilemesi. Günün degisik saatlerinde kendi görüntüsünü yenileyen temalar, sayfanızın da sürekli aynı resimlerle, aynı renklerde görünmesinden kurtaracaktır.

iGoogle'ın su an için klasik görünümünden farklı olarak, 6 adet teması bulunuyor. Bu dinamik temalardan begendiginiz birisini seçerek kendi iGoogle sayfanıza uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Temalar

Resim


Göze Çarpanlar

iGoogle, dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google'ın o sade görünümünden sıyrılmak isteyen, Google'dan biraz daha fazlasını bekleyenler için düsünülmüs, gerçekten kullanıslı ve eglenceli bir hizmet olmus. Sayfaların temelini olusturan modüller için haber baslıkları, oyunlar, takvim, saat veya yapılacaklar listesi gibi yardımcı uygulamalar, iGoogle'ı günün herhangi bir saatinde basvurulabilecek bir sayfa haline getiriyor.

Modüller arasından en çok ilgimizi çekenlerden biri olan Gmail eklentisi, e-posta hesabınıza ayrı bir tarayıcı penceresi veya sekmesine gerek kalmadan baglanmanıza olanak saglamasıyla sayfanıza eklemenizi tavsiye edeceklerimizin basında geliyor.

iGoogle ile birlikte varsayılan modüller arasında gelen "Hava durumu" eklentisi de süphesiz sayfanızdan kaldırmadan kullanabileceginiz bir modül. "Yapılacaklar listesi" ve "Yapıskan notlar" eklentileri de, iGoogle sayfanızı mini bir ofise dönüstürürken olmazsa olmaz modüller arasında yerini alacaktır.

Ve tabii ki de CHIP Online eklentisi. Sitemizin modülünü sayfanıza ekleyerek, en güncel teknoloji haberlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Bundan sonrası size kalmıs. Kendiniz de modül ekleme sayfasına girip, yazacagınız kriterlere kesfedilmeyi bekleyen eklentileri bulabilir ve sayfanızı daha da zenginlestirebilirsiniz.

Alıntıdır

Saygılarımla
Tabular YıkılmazKullanıcı avatarı
By_KaaN
Byte1
Byte1
Mesajlar: 41
Kayıt: 18 Haz 2007, 12:31
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen By_KaaN » 23 Tem 2007, 16:15

Artık Bnmde Bir Googlem Var :P Emegine Saglık

Cevapla