Ageia PhysX Hakkında

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Ageia PhysX Hakkında

Mesaj gönderen Kripteks® » 22 Tem 2007, 12:44

İnsanoglu doyumsuz bir varlık açıkçası, her durumda hep "daha fazla" diye ısrar eder. Çogu konuda bu doyumsuzluk olumsuz sonuçlar yaratsa da, teknolojik anlamda doyumsuz olmak, var olan gelismeleri her daim yetersiz bulmak, teknolojinin yaratıcıları açısından çok faydalı bir durumdur. Zaman içerisinde gelisen oyun sektörü de tabi ki bu "doyumsuz" oyun tasarımcıları sayesinde bugünlerine geldi. Ancak geçmisten beri yapılan atılımlar genelde grafik iyilestirmelerden ve minimum düzeyde yapılan fizik gelistirmelerinden öteye gidemedi. Ta ki yeni nesil oyun motorları, yeni nesil konsollar ve bunlarla birlikte elbette Ageia firmasının PhysX motoru ve Novodex yazılımı tanıtılıncaya kadar. Amaçları oyun dünyasında, ciddi ciddi bir devrim yaratmak olan ekibin bunu ne derece basarabilecegini bu fizik kartı piyasaya çıkınca ve destekledigi oyunları oynamaya baslayınca anlayacak olsak da, yazımızla bu islemci ünitesini kısaca tanıtacagız.

Resim


PhysX nedir?

Olaylara en basından baslayalım dilerseniz. 2002 yılında çalısmalarına baslayan Ageia firması, bes kisilik bir teknoloji gelistirici ve girisimci tarafından "nasıl daha gerçekçi fizik hesaplamaları yapan bir sistem gelistirebiliriz" diyerek yola çıkmıslar ve konularında uzman birçok mühendisle irtibata geçerek hali hazırdaki fikirlerini yavas yavas gerçeklestirmisler.

Tabi bizi ilgilendiren isin donanımsal kısmıyla birlikte oyunlarda kullanılacak olan yeni fizik motoru Novodex. Ageia'nın PhysX fizik kartı, aynı ekran kartlarındaki gibi bir yapıya sahip olacak, PCI ve PCI-X slotları için ayrı ayrı piyasaya çıkacak ve yeni nesil oyunlardaki fizik hesaplamalarının yükünü, bilgisayarın merkezi islemcisinin üzerinden alıp kendi sırtına bindiriyor. Bu sayede herhangi kasılma olmadan gördügümüz "olaganüstü" fizikler, kayıpsız ve sorunsuz olarak ekranımıza yansıyor.


Resim


İlk örneklerini yakın zamanda görecegimiz Novodex destekli oyunlar ise hayli tanıdık: Unreal Tournament 2007, Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter, Karma (Quantic Dream ), Rise of Nations: Rise of Legends... PC için bu sekilde bir liste varken, 2006 ilkbaharında piyasada yer alacak olan PlayStation 3 için KillZone 2 en tanıdık isim.

PhysX benim bilgisayarım için uygun mu?

Bu soru için erken ama bilgisayarların performans konusunda dar bogaz yaratmayan donanımlara sahip olmaları gerekir süphesiz. PhysX'in yaptıgı muazzam hesaplamalar, eger onunla eszamanlı çalısabilecek kadar hızlı bir islemciye ve islenen bu kadar verinin tasınmasını saglayacak kadar RAM'e sahip degilseniz çok anlamlı olmaz. Bu durumda mutlaka bir sıkısıklık yüzünden akıcı oyununuz yer yer ızdıraba dönüsebilir. Tabi bu benim öngörüm, eger Ageia'nın durum için daha farklı çözümleri varsa -ki donanım konusunda iki kere iki dörttür, yazdıklarımdan çok seyler belirtmeyeceklerdir- bilemem Benzer bir durum yeni nesil konsollarda olamaz mı diyenler için bu konsolların nasıl islemcilere sahip oldugunu hatırlatayım. Onların PhysX'e ihtiyaçları yok.

PhysX'i ilk üretecek olan firma, yapılan açıklamalara göre Asus olacak ilk olarak. Ancak seri üretime ne zaman baslanacagı konusunda henüz net bir açıklama yok, Asus'un kendi sitesinde de gelismelerle ilgili olarak ürünler baslıgında bu konuya deginilmiyor. Bununla beraber Ageia'nın kendi sitesinde de benzer bir biçimde sessizlik var ve üretim veya piyasaya çıkısla ilgili bir haber yok. Hatta firma geçen sene yaptıgı tanıtımlar yetmemisçesine bu sene Mart ayında yapılacak olan Game Developers Conference 2006'ya ve Mayıs ayında yapılacak olan E3 2006 fuarına katılıp ürünü tanıtacagını belirtmis.


ResimGeçtigimiz günlerde yapılan Consumer Electronics Show 2006'da boy gösteren Ageia, yaptıgı tanıtımla yine agızları bir karıs açık bıraktı. Hatta yapılan gösteride bu fizik kartının performansı ne kadar etkiledigini göstermek için ilk önce fizik kartı takılı olarak gösterim gerçeklestirildi ve sahnede 30 FPS alındı. Ardından fizik kartı olmaksızın aynı sahne gösterildi ve bu sefer görüntüden 6 FPS alınabildi. Ancak firma, yeni nesil oyunlarda bu denli etki yaratabilecek olan kartı, bu ürünü destekleyen oyunlar çıkmadan pek piyasaya çıkarmak istemiyor. Her ne kadar yenilenen çıkıs tarihi olarak 2006'nın ilk çeyregi verilmis olsa da ortada net bir sekillenme yok. İlk önce "yeni nesil oyunlar bizim kartımız olmadan bu sekilde sürünür" sonra da "bizim kartımızla bu sekilde akıcı ve güzel oynanır" demek istiyorlar galiba saka bir yana, önceki fizik motorlarının aksine gelistirilen Novodex grafik ayarlarında oldugu gibi "ayarlanabilen" bir sekilde olacak. Ne olursa olsun Ageia PhysX fizik kartının donanımsal olarak -islemci üzerinden alınan yük baslı basına bir olay zaten- ve gelistirilen yeni fizik destek motoru Novodex'in yazılımsal olarak gerçekten çok büyük isler basaracagı ve oyun dünyasında bizlere çok farklı deneyimler yasatacagı kesin.


Son Sürüm Ageia PhysX Sürücüsünü indirmek için bakınız.........

viewtopic.php?p=75377#75377
Tabular YıkılmazKullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 933
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 22 Tem 2007, 20:26


Cevapla