İTÜ'lü gençler, uzaya 1 kiloluk uydu fırlatacak...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İTÜ'lü gençler, uzaya 1 kiloluk uydu fırlatacak...

Mesaj gönderen uçs » 20 Tem 2007, 01:59

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde yüksek lisans ögrencileri tarafından yapılan küp seklinde 1 kilogramdan düsük agırlıktaki "ITU-pSat 1" adlı uydu, 2008 yılında uzaya fırlatılacak.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Ünal, TÜBİTAK tarafından desteklenen "Piko Uydu Tasarımı Projesi" kapsamında ögrenciler tarafından kenarları 10'ar santimetre olan küp seklinde bir uydu yapıldıgını bildirdi.

Uydunun uzayda yerini alması için gerekli basvuruların yapıldıgını dile getiren Ünal, sunları söyledi:

"Uydumuz, 2008 yılının sonuna dogru Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden uzay fırlatılacak ve uzaydaki yerini alacak. Uzaydan bize varlıgını bildirir bir sinyal gönderecek. Üzerindeki düsük çözünürlüklü kamera ile kaydettigi görüntüleri üniversitedeki haberlesme laboratuvarına gönderecek. Uzaydaki yerini aldıgında sadece üniversitemiz için degil, Türkiye için de çok prestijli bir görevi yerine getirecektir. Ögrencilerin yapmıs olması bakımından bu uydu Türkiye için bir ilktir. Projenin ticari yönü yoktur."

PİKO UYDU

İTÜ Uzay Bilimleri Bölüm Baskanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan da, küçük uyduların mini, mikro, nano ve piko uydular olmak üzere büyüklüklüklerine göre sıralandıklarını belirtti.
Uluslararası Küpsat Projesi'ne 2005 yılında dahil olduklarını ifade eden Aslan, projenin amacının, Kaliforniya Politeknik Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi önderliginde özellikle ögrencilerin uzaya yönelik deneyimlerini gerçeklestirmeleri oldugunu anlattı.

Aslan, bu kapsamda yaptıkları piko uyduyu gelistirdiklerini dile getirerek, yapılan uyduların rozetlerle Kazakistan'dan uzaya gönderildigini belirtti.

Bugüne kadar çesitli ülkelerden üniversite ögrencileri tarafından onlarca pSat uydusunun uzaya gönderildigini, ancak bunların arasından gerçekten çalısan 1-2 tane oldugunu ifade eden Alim Rüstem Aslan, bu tür uyduların ömürlerinin genellikle 6 ay oldugunu bildirdi.
Prof. Dr. Aslan, 2008 yılının sonuna dogru uzaya fırlatılacak olan "ITU-pSat 1" uydusunun, uzay ortamına dayanıklılık testinden basarıyla geçtigine isaret ederek, "Uydu 680 kilometre uzaga, yere yakın yörüngeye oturacak. Bir yıl içinde tamamlanan uydu projesinin bütçesi yaklasık 400 bin YTL" dedi.

Aslan, bundan sonraki amaçlarının kenarları 20 santimetre olan küp seklinde nano bir uydu yapmak oldugunu belirterek, ekonomik olması için teknolojinin küçük uydulara kaymaya basladıgını söyledi.

ALINTIDIRCevapla