ODTÜ Mutfakta Elmas Üretti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

ODTÜ Mutfakta Elmas Üretti

Mesaj gönderen uçs » 19 Tem 2007, 17:08

ODTÜ’lü bilim adamları, sentetik elması, ev mutfagında birkaç pil ve tuz ile üretebilecek bir yöntem gelistirdi.
ODTÜ bulusu ile ilgili ABD’de patent koruması aldı ve tüm dünyada geçerli olacak uluslararası patentin alınması için de islemlere basladı.

ODTÜ’lü arastırmacılar, dünyada yüksek bir maliyetle elde edilebilen sanayi elmasını, bir evin mutfagında bile üretilebilecek kadar kolay ve ucuz bir yöntemle ürettiler. ODTÜ bulusu ile ilgili ABD’de patent koruması aldı ve dünyada geçerli olacak uluslararası patentin alınması için de islemlere basladı. Elmas yapımı için 6 voltluk bir batarya, sofra tuzu, bir miktar su, kloroform, uygun bir çözücü ve 2 adet çelik çubugun bir araya gelmesi yeterli oluyor. Yeni teknikle üretilen elmasların, analiz çalısmaları tamamlandıgında, tıp, otomotiv, beyaz esya gibi pek çok sanayi dalında daha genis yer bulması bekleniyor.

EN SERT MADDE

ODTÜ Kimya Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Levent Toppare, Yrd. Doç. Dr. Michael Pitcher ve Yusuf Nur’dan olusan ODTÜ’lü çalısma grubu, dogadaki en sert ve dayanıklı maddelerden biri olan yapay elmas teknolojisinde yeni bir açılım getirmeyi basardılar. Prof. Dr. Toppare, elmasın dogada bilinen en sert ve dayanıklı madde oldugunu belirterek, sanayide çok genis kullanılmasına ragmen, var olan yöntemlerle üretiminin ve islenmesinin zor, maliyetinin ise yüksek oldugunu kaydetti. Elmasın üretiminde kullanılan polimerin pahalı teçhizatlarla ve patlayıcı özellikteki katalizörlerle yapılabildigini vurgulayan Prof. Dr. Toppare, bu nedenle bu yöntemin sanayide yaygın olarak kullanılamadıgını anlattı.

TEHLİKESİZ YÖNTEM

Prof. Dr. Toppare, laboratuvarlarında kullanılan ve bu alanda yeni bir teknik olan elektrokimyasal yöntemle poli (hidridokarbin) adı verilen özel polimerin sentezinden yola çıkarak sentetik elmas üretebildiklerini belirterek, çalısmalarını su sözlerle anlattı:"Laboratuvarımızda çok basit ve tamamen tehlikesiz bir yöntem olan elektrokimyasal yöntemle hidridokarbin polimerini sentezlemeyi basarmamız, sanayide bu özel polimerden elmas sentezinin yolunu açmıs oldu. Kesfettigimiz yöntem, bu özel polimeri bir evin mutfagında bile üretilebilecek kadar basit bir hale getirmistir. Bunun için 4 tane kalem pilin olusturdugu 6 voltluk bir batarya, polimeri hazırlayabilecegimiz bir cam kap, bu kabın içine yemeklerde kullandıgımız sofra tuzu, bu tuzu çözmek için bir miktar su, kloroform ve kloroformun kaptaki çözeltide homojen dagılmasını saglayan uygun bir çözücü ile 2 tane çelik çubuk gerekli. Eger verdigimiz bu reçete uygulanırsa 2 dakika içinde bu özel polimerin olustugu görülür. Elde edilen polimer argon gazı atmosferinde 1000 santigrat derecede bekletilirse sentetik elmasa dönüstürülür. Bu yöntem uygulandıgında ülkemize ekonomik katkısı çok büyük olacak."

DOĞADAKİ ELMASLA AYNI

Laboratuvar ortamında elde ettikleri elmasın dogadaki elmas türlerinden bir tanesi, ancak mücevheratta kullanılan elmastan farklı oldugunu anlatan Toppare, çalısmalarının temel amacının yüzeylerin elmas film halinde kaplanması oldugunu belirterek, "Yurt dısında birtakım karısımlardan elde edilen yesil ve kırmızı renkli elmaslar, suni elmaslardır. Bizim kullandıgımız yöntem sentetiktir ama üretilen ürün gerçek elmastır. Bu yöntemin ayrıcalıgı polimeri çözeltisinden film olarak bir yüzeye kaplayıp fırınladıgımızda yüzey üzerinde elmas film olarak elde edebilmemizdir" diye konustu. Toppare, "x ısınları" analizi ile elde ettikleri sonuçların dogada bulunan elmasla bire bir tuttugunu bildirdi.

Sanayi tipi elmas nerede kullanılıyor Bıçak gibi kesici yüzeyler.

Otomotiv sanayi.

Tıpta platinin yerine.

Yüzey kaplaması.

Daha önce kimse yapamadı

Sanayi elması üretimi çalısmasının baslatılmasına fikirleriyle katkıda bulunan ODTÜ Kimya Bölümü Ögretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Michael Pitcher, Amerika’da bu yöntemi yapmayı denediklerini ancak, Türkiye’deki yöntemden çok daha zor bir yöntemle yapabildiklerini dile getirdi. Yapay elmas elde etmek için kullandıkları bazı maddelerin yanıcı ve patlayıcı oldugunu kaydeden Pitcher, ODTÜ’de gerçeklestirilen yöntemi daha önce kimsenin tam anlamıyla yapamadıgını belirtti.

Elmas film kaplanan yüzeyler çizilmeyecek

Laboratuvarda polimeri çesitli yüzeylere bir film halinde kaplanıp o yüzeyde elmas bir filme dönüstürme çalısmalarına baslandıgını bildiren Levent Toppare, elmasın özelliklerinin ölçüm çalısmalarının tamamlanmasının ardından getirecegi yenilikleri söyle anlattı: "Bu çalısma istenilen sonucu verdigi takdirde, çizilmeye ve kimyasallara çok dayanıklı yüzeyler elde edilebilecek. su an çalısmamız laboratuvar asamasında. Bunun endüstride uygulanabilmesi için kapladıgımız ve ürettigimiz elmasın sertligi asınmaya olan mukavemetinin deneylerle ölçülmesi gereklidir. Eger bu mümkün olursa, her türlü malzemenin üzerine bir sekilde kaplama yapıp onların asınmaya karsı ömrünü uzatmak mümkün olabilir. Bu da sanayi elmasının otomotiv sanayinde daha da yaygın bir sekilde kullanılmasının yolunu da açabilir."


ALINTIDIRCevapla