(Vista) Tavsiye edermisiniz?

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
ExiLe
Bit
Bit

(Vista) Tavsiye edermisiniz?

Mesaj gönderen ExiLe » 19 Tem 2007, 11:13

Herkeze selamlar...
Kısa bir süre önce 4 gb ram aldım (400 mhz ddr) eski bir sisteme yaptıgım son upgrade olarak. 32 bit 3.2 ghz p4 ht islemci kullanıyorum haliyle 32 bit windows yüklü oldugu için 4 gb ram'i tanımıyor. Boot.ini ye /PAE eklemeyi denedim ama muhtemelen islemcim desteklemedigi için (PAE'yi) windows 3.5 gb ram görüyor.
Windows vista ya geçmeyi düsündüm (Vista 4 gb ram'i görür die) ama bende yeni isletim sistemlerine karsı bir takıntı var gibi... Sanki vista bana daha hızlı,islemci zamananından az yiyen, canavar gibi ram kullanmayan bi isletim sistemi deilmis gibi gelior.
Genelde oyuna yönelik bir kullanıcı oldugum için oyunlarda düsük performans alacagımdan çekiniyorum. Bu geçisi gönül rahatlıgıyla yapmak için aranızda kullananlar, deneyenler veya bu konuda bilgi sahibi olanlardan yardım beliyorum. Hem genel anlamda hem de oyunlarda bir performans kaybı görürmüyüm? Sistemim:

P4 3.2 ghz prescott ht
4 gb kingston ram 400 mhz (Dual channel kullanıyorum)
İntel i865perl board
Ati radeon x1950 pro Agp 512 mb VGA
2x 80 gb seagate sata-1 hdd (Raid-0)
2x 250 gb seagate sata-1 hdd (raidsiz)
E-MU 1820 ses kartı

Fikirlerinizi bekliyorum simdiden tesekkürler....

Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen AykutT » 19 Tem 2007, 11:18

Böyle bir sistemden kaygınız ne onu anlayamadım?

Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feyizz » 19 Tem 2007, 11:34

@ExiLe Tercüme

Oyunlarda problem yasarmıyım, oyunu çok severim

Vista söylendigi gibi Ram'i sömürür mü ?

Benim Ram'im var :)

Tavsiye edermisiniz vista nasıldır... Kullanıcı görüslerini merak ederim..

Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen AykutT » 19 Tem 2007, 11:40

:)
Abi tercümen için tesekkür ederim de... :D
4 GB RAM ile bu neyin kaygısı anlayamadım.. :lol:

Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
fgurhanf
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen fgurhanf » 19 Tem 2007, 11:41

4 GB bellekin bu kosullarda gereksiz ve atıl olduguna inanıyorum..

Kullanıcı avatarı
root
Kilobyte3
Kilobyte3
İletişim:

Mesaj gönderen root » 19 Tem 2007, 11:50

ben arkadasinkine 256 mb rama yamalayip koymustum bilgisayar nerdeyse 15 dk. aciliodu geri silip xp yukledim en iyisi xp derim ama gelecekte xp unutulur 4 gb kaygin olmasin internneten cek ve yukle :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 19 Tem 2007, 16:02

@ExiLe: Öncelikle aramiza hosgeldiniz , Aslinda Ram iniz vistaya yeter de artar bile herhangi bir performans düsüklügü kesinlikle yasamazssiniz fakat Genelde oyuna yönelik bir kullanıcı oldugunuzu belirttiginiz icin simdilik Vista yi tavsiye etmiyorum , sebebi: Vistaya uyumlu oyun sayisinin cok az olmasi , ben yaklasik 4-5 aydir vista kullaniyorum , ve su ana kadar benim oynamak isteyipte vistaya kurabildigim oyun olmadi (xp , 98 ... modlarinda calistirmayi da denedim).
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 » 19 Tem 2007, 16:07

HackerInside yazdı:ben arkadasinkine 256 mb rama yamalayip koymustum bilgisayar nerdeyse 15 dk. aciliodu geri silip xp yukledim en iyisi xp derim ama gelecekte xp unutulur 4 gb kaygin olmasin internneten cek ve yukle :D
bence de xp daha iyi, ben faha xp kullanuyorum, zaten hep vista satiyorlar :(
Insan lar o kadar salak mi, sadece vista iyi olduna idda ediyorlar, ama satan Insan lar vista iyi olmadini fark inda degil!!

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 19 Tem 2007, 23:38

4 gb rami ne vista ne xp 32 bit lik sistemlerde ögrmez 64 bit vista yada xp kuracaksın ve 4 gb ramin de olsa vistada oyunların büüyk ibr bölümü uyumsuz oldugu için sorunlar çıkacaktır

ayrıca 4 gb ram zaten makine her zaman ihtiyaç duymaz istisna durumlarda ihtiyaç duyar

bellek genisligi her zaman iyidir
Tabular Yıkılmaz

ExiLe
Bit
Bit

Mesaj gönderen ExiLe » 20 Tem 2007, 12:52

Hosbulduk... (Tercüme bile yapmıslar :oops:)
Herkeze fikirleri için tesekkürler arkadaslar. Uzun lafın kısası bu 4 gb ram elimde patladı heralde :D Eger aranızda 4 gb ram i "PAE" desteklemeyen bilgisayarıma tanıtmanın bi yolunu bilen varsa çok çok memnun olurum. (Muhtemelen yok ama :( )
Kafama takılan ufak bi ayrıntı var, yeni baslık açmak istemedim bunun için. Windows xp ram'i 3.5 gb görse de, ana kartın ozelligi olan dual channel kullanıma engelmidir? (Aranızda 478 pin pae destekli islemcisi olan varsa alabilirim de :) )

(Bunu tercüme etmeyin nolur :lol: )

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 20 Tem 2007, 13:03

var ama satmam :D
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 20 Tem 2007, 13:58

Arkadasım sanırım senin islemci de benim islemciden olsa gerek? Bende P4 3.2 Ghz LGA 775 Prescott HT islemci kullanıyorum ve benim RAM Lerim de 2*256 MB + 1*512 MB olmak üzere yani toplam 1024 MB ama dual channel olmadıgından 333 MHz hızında çalısıyorlar maalesef.Daha önce ben de bu makinaya Vista Ultimate kurmustum.Fakat bazı ince ayarlar yapmama ragmen vistanın RAM kullanım miktarını bir nebze olsun düsürebildim ama Kesinlikle XP den aldıgım performansı Vista da alamadım.Fakat Dikkat ettigim bir nokta var.Örn Benim ekran Kartı ATI X300 128 MB PCI Express Vista uyumlu problemsiz son sürücülerini de kurmustum üstelik Vista da iken ve Vista da Counter Strike 1.6 oyununu kurdum.Sorunsuz bir sekilde çalıstı.Performansı iyiydi ama oyundayken bunu size hiç hissettirmese bile XP dekine oranla islemci daha çok zorlanıyordu.Ama dedigim gibi dikkat ettigim bir nokta var.Oyundaki grafikler daha kaliteliydi.Yani XP dede neyapsam ne etsem o kaliteyi yakalayamadım.Biraz dikkat ettiginiz zaman oyunun ana penceresinin daha kaliteli oldugunu görüyordunuz zaten.Bu kalite oyuna da yansıyo.Gerçekten ilginç bir durum.Vista nın DirectX 10 destegine versem ama O Counter Strike 1.6 oyunu DirectX 10 u desteklemeiyo ki.Hem ben oyunu DirectX modunda degil de OpenGL modunda oynuyordum.

İslemciniz bence oyunlar için yeterli.RAM leriniz desen süper Ekran kartı desen muhtesem.Yani bence istediginiz oyunu Vistada hiç takılmadan gayet rahat bi sekilde oynarsınız.Ama Diger arkadasların da dedigi gibi iste uyumsuzluk problemi büyük sorun.Belki suanki oyunların birçogu Vista da Hiçbir sorun çıkarmadan çalıssa da bazıları uyumlu olmuyor iste.Hem oyunlar haricinde Windows Vista altındaki uygulamalardan da XP deki gibi performans alamazsınız.O yüzden benim tercihim Ne de olsa XP den yana.
Resim

ExiLe
Bit
Bit

Mesaj gönderen ExiLe » 23 Tem 2007, 06:32

Ayıp ettin ama kripteks :P Arkadaslar benim sorum anlasılmamıs olabilir belki, tekrar edeyim... Xp windows'un ramlerimi 3.5 gb gormesi acaba dual channel kullanmama engel olurmu?
Bir sekilde kullandıgım isletim sistemine ramlerimi 4 gb gostermenin bir yolu var mı? (/PAE yi denedim :) ) Mesela 32 bit islemcime 64 bit windows kurmak gibi bi olanak var mı? (Oha daha neler dienleri duyar gibi oldum ama yinede soruyorum)
Herkese simdiden tesekkürler....

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 23 Tem 2007, 11:08

kısacası dual ram olarak kullanmak için

aynı renkteki slotlara aynı boyuttaki ramleri takmalısın
atıyorum

sarı slotlara 1*1 gb dual ram

kırmızı slota 1*1 dual ram

bu sekilde dual çalısır yada 512 ye 512 gibi
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 23 Tem 2007, 13:59

yaa Arkadasım sen zaten RAM'lerini 4 GB yapmıssan bunlar zaten dual channel olarak çalılır.Yani RAM'lerinin hepsi 4 GB demektir(4*1GB) ve buda Bunların DualChannel olduklarını gösterir.
Resim