Motion Capture

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1322
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Motion Capture

Mesaj gönderen Bekir 65 » 18 Tem 2007, 16:16

Motion Capture Teknolojisi Türkiye'de!

Yüzüklerin Efendisi ve Neseli Ayaklar filmelerinde kullanılan Motion Capture teknolojisi Türkiye'de.

Resim

FGP Prodüksiyon, dijital hareket yakalama teknigi olan Mocap konusunda dünya lideri Animazoo'nun Gypsy 5 teknolojisini Türkiye'ye getirdi. Manuel olarak hazırlanan animasyondan çok daha gerçekçi ve dogru olan hareketleri saglayan bu sistem sayesinde, sinema sektörü hem zaman ve paradan tasarruf saglayacak hem de yapımların kalitesi dünya seviyesine çıkacak.

Yüzüklerin Efendisi, Kutup Ekspresi ve Neseli Ayaklar gibi pek çok fantastik filmin gise rekoru kırmasının en önemli nedenlerinden biri çekimlerin gerçege uygunlugudur. FGP Prodüksiyon, Gypsy 5 Mocap teknigini Türkiye'ye getirdi. Sektörde yeni bir ufuk açacak Mocap tekonolojisi ile Türk Sineması'nda yeni bir dönem baslayacak.

Uygulama asamasına gelince; Mocap teknolojisi kapsamında oyunculara giydirilen GYPSY 5 ile vücut eklemleri üzerine yerlestirilen 37 adet sensor sayesinde karakterlerin yaptıgı bütün hareketler kablosuz olarak bilgisayara kaydediliyor. Ardından kaydedilen bu veriler temizlenip, bilgisayarda ayrıntılarıyla islenerek animasyoncuların kullanabilecegi Autodesk Maya ve 3D Max gibi program formatlarına dönüstürülüyor. Daha sonra filmin tamamen gerçek zamanlı mocap çekimleri, oyuncu ile daha önceden tasarlanmıs olan 3 boyutlu animasyon karakteri etkilesime geçerek tamamlanıyor. Çekimler istenilen her mekanda ve her ısık kosulunda gerçeklestirilebiliyor.

FGP Prodüksiyon: http://www.fehmigerceker.com

AlintidirCevapla