Holografik saklama

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek

Holografik saklama

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Bayer'den Holografik Saklama Devrimi

Dünyanın ilk CD'sini üreten Bayer simdi de holografik saklama devrimine hazırlanıyor.

Resim

Dünyanın ilk CD'sini 25 yıl önce üreten Bayer MaterialScience (BMS), simdi de kendi gibi bir dünya devi olan "Maxell" ile birlikte holografik veri saklama ortamları üzerinde çalısmalara basladı. Gelistirilmis bir kompak disk tipi olan TapestryTM'de; geleneksel CD ve DVD'lerin aksine veriler artık "byte"ler halinde degil, hologram adı verilen veri blokları halinde saklanacak. Böylece, disklerin okuma ve yazma süreci birkaç misli hızlanabilecek.

Bundan 25 yıl önce dünyanın ilk CD'sini üreten Bayer MaterialScience, simdi de Maxell ile birlikte holografik saklama ortamları üzerinde çalısmalara basladı. Bayer MaterialScience, yüksek mühendislik plastigi olan Makrolon® hammaddesi ile üretilen ilk pop CD'si ABBA'nın "The Visitors" albümünün üzerinden 25 yıl geçtikten sonra, simdi de Maxell ile gelecek müzik dünyasına damga vurmaya hazırlanıyor. Makrolon® ile üretilen 300 gigabayt hafıza kapasiteli TpastryTM ve gelecek jenerasyon disklerin; dijital veri disklerindeki devrimi sürdürmesi planlanıyor.

Edison'un 1877 yılında insan sesini 2-3 dakika kapasiteli teneke silindir üzerine kayıt etmesinden günümüze dünya; kayıt ve müzik sektöründe büyük gelismelere tanık oldu. 1887 yılında Gramafon'un bulunmasından sonra kayıt ve müzik sektörü yolcuguna plaklar, uzun çalarlar, kasetler ve kaset kullanımını tahtından ederek veri saklamada devrim yaratan kompak diskler aracılıgıyla devam etti. Günümüzde artık dünyanın en ünlü sanatçılarını oturma odamıza kadar getiren dijital teknolojiyle saatlerce yüksek kalitede müzik dinleyebiliyoruz.

Audio CD: Optik veri saklamayı baslatan ilk kıvılcım…

Makrolon® hammaddesi zorlu ugraslar sonucunda her geçen gün kayıt ve müzik sektörünün yeni isteklerini karsılıyabilmek üzere gelistirildi. Bu sayede olası en yüksek optik kalite ve seffaflık elde edilerek; laser kafayla CD'nin dijital kodunun hatasız okunabilmesini mümkün kılındı. Yeni audio CD'nin olaganüstü ses kalitesi ve mükemmel dayanıklılıgı, müzigin teknik kaydında bir paradigma degisikliginin belirtisi oldu. Piyasada bomba etkisi yaratan audio CD, ses ve müzigin yüksek kaliteli dijitalizasyonuyla evlerimize kusursuz müzik keyfini getirdi.

Optik veri kaydı teknolojileri geçtigimiz 25 yıl boyunca sürekli olarak büyüme gösterdi. BMS, Sony ile birlikte yürüttügü projeler sonucunda ilk CD ROM'u (ROM = read only memory) 1992'de piyasaya sürdü. Saklama kapasitesi 450 diskete esit olan CD ROM'lar referans eserlerin tamamını kaydedebilmeyi ve gerektigi zaman kolaylıkla tekrar kullanılmasını mümkün kıldı. Bu tarihten sadece 2 yıl sonra "yazılabilir" CD'ler artık piyasadaydı. Bir sonraki adım olan DVD ve yazılabilir DVD 'ler sinema, konser gibi tüm görsel medyayı sadece bir kaç yıl içerisinde evlerimize tasımaya hazırlardı.

Günümüzde artık gelistirilmis teknolojiler ile diskler üzerinde daha da yüksek veri yogunlugu elde etmek, daha kaliteli, daha yüksek-çözünürlüklü dijital veri kosullarını saglamak mümkün. Gelecekte neler olabilecegi ise sadece hayal gücümüzle sınırlı.

Bayer Grubu'nun en çok satan ürünlerinden biri olan Makrolon® birçok degisik özelliklere sahip tipleri ile CD üretimi dısında aynı zamanda ektronik, insaat ve otomotiv endüstrilerinde, spor ve tıp mühendisliginde de kullanılıyor.

Alintidir
Cevapla