Windows Media DRM "yine" kırıldı!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1322
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Windows Media DRM "yine" kırıldı!

Mesaj gönderen Bekir 65 » 17 Tem 2007, 16:46

Windows Media DRM "yine" kırıldı!

Microsoft'un medya dosya koruma sistemi Windows Media DRM "bir kere daha" kırıldı

Resim

Microsoft'un medya dosyalarında telif haklarını korumak ve korsan kullanımın önüne geçmek için kullandıgı ve yaygınlastırmaya çalıstıgı DRM (Digital Rights Management) sistemi ve hacker'lar arasında süre mücadelede hacker'lar yine öne geçti.

Ars Technica raporlarına göre Microsoft'un Windows Media DRM sistemine yapılan son saldırıda basarı kazanıldı. Güncellenmis bir Individualized Blackbox component (IBX) ile FairUse4WM Microsoft'un 11.0.6000.6324 ve öncesi DRM korumaları hem Windows XP hem de Windows Vista altında kaldırılabiliyor.

Bu güncelleme ilk defa Doom9 forumlarında duyuruldu. Duyuran hacker'ın kod adı "Divine Tao" ve bundan önceki saldırılarla alakası olmadıgını vurguluyor. Yine de durum biraz süphe çekici, çünkü "Divine Tao" kod adının harflerini yer degistirdiginizde ortaya "viodentia" çıkıyor.

Kedi ve farenin kovalamacası


FairUse4WM programı geçtigimiz Agustosta ortaya çıkmıs ve "viodentia" isimli bir forum kullanıcısı ile Microsoft arasındaki büyük mücadeleyi baslatmıstı. Microsoft bu program için hemen bir yama yayımladı, ancak "viodentia" anında yeni bir güncelleme ile bu yamayı da atlatmayı basardı. Bunun üzerine Microsoft hemen bir yama daha yayımladı. Olayların bu hızla gelismesi Microsoft'un bu isi içerden birinin yaptıgına dair süpheleri artırdı. Viodentia herhangi bir sekilde Microsoft ile bir alakasının oldugunu veya Microsoft kodlarını kullandıgını reddetti, FairUse4WM'i hazırlarken sadece herkesin kullanımına açık olan Microsoft'un statik kütüphanelerini ve degisik SDK'ları kullandıgını belirtti.

Microsoft'un bu mücadelesi hacker'lar cephesinde dikkatle izlenirken açılan davalar bir anda ortalıgın süt liman olmasını sagladı, FairUse4WM o zamandan beri hiç güncellenmedi. Microsoft geçtigimiz Nisan ayında "viodentia" kullanıcısını ele geçiremedigi için davadan vazgeçtigini bildirmisti.

AlintidirKullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 17 Tem 2007, 16:52

zuhaha hahaha Bravo walla adama :!:
Resim

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 932
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 17 Tem 2007, 17:12

Zaten kırılmasa sasardım VLC playerın yapımında emegi geçen biri vardı bu isi ilkin o yapmıstı diye hatırlıyorum :D

Cevapla