Daha uzun pil süresi(Laptop da)

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1322
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Daha uzun pil süresi(Laptop da)

Mesaj gönderen Bekir 65 » 14 Tem 2007, 15:42

Daha uzun pil süresi

Laptop'unuzun pil süresini artırmak için 15 püf noktası

Eger bir süredir laptop kullanıyorsanız, burada yazılan tekniklerin ve püf noktalarının büyük bir kısmını büyük ihtimalle biliyorsunuzdur. Ama yine de bir göz atmakta fayda var, belki gözünüzden bir seyler kaçıyordur...

1. Sık sık DEFRAG yapın. Sabit diskiniz ne kadar az çalısırsa pili o kadar az tüketir. Bu yüzden sabit diskinizdeki dosyaların fragmante olmasını (birkaç parçaya ayrılmasını) sık sık DEFRAG islemini yaparak engelleyin ve sabit disk kullanımını azaltın.
2. Parlaklıgı düsürün. Hem CPU hem de ekran parlaklıgını kabul edebileceginiz limitlere kadar düsürerek il süresinde ciddi tasarruflar elde etmek elinizde.
3. Arka plan programları. Arka planda çalısan programların sayısını mümkün oldugunca azaltın. Bu sayede CPU'ya düsen yükü hafifletmis olacaksınız.
4. Harici aygıtlar. Pille çalısırken gerekmedikçe kablosuz ag, USB disk, hatta USB fare bile kullanmayın.
5. Daha fazla RAM. Bellek fiyatlarının oldukça düsük seviyelerde gittigi bugünlerde laptop'unuza yapacagınız bir RAM terfisi pil süresinde ciddi uzamaları beraberinde getirecektir. Bilgisayarınızda daha fazla RAM olursa sabit diske daha az is düser, böylece pil daha az tüketilir.
6. CD ve DVD sürücüler. Film seyredecekseniz, filmleri önce sabit diskinize çekin, oradan izleyin. Virtual Daemon gibi Sanal CD/DVD sürücüler de kullanabilirsiniz. CD ve DVD sürücüler iki de bir durup kalkarak pile gereksiz yere yük olurlar.
7. Pil temas noktalarının temizligi. İki üç ayda bir pili çıkarın, alkollü bir bezle pil temas noktalarındaki metal bölgeleri temizleyin. Bu sayede pilden gelen akım laptop'a daha verimli olarak transfer edilecektir.
8. Pilinize antrenman yaptırın. İki üç haftada bir laptop'u makul bir süre pille kullanın (eger çok fazla mobil çalısan biri degilseniz).
9. Hibernate (Uyku Modu) . Mutlaka Standby (bekleme) yerine Hibernate (uyku modu) seçenegini kullanın. Kullanmadıgınız zaman bekleme esnasında uyku modu çok daha az pil tüketecektir.
10. Fazla ısınmayın. Laptop'lar sıcagı pek sevmezler. Havalandırma deliklerini ve fan çıkıslarını belli periyotlarla temizlemeyi ihmal etmeyin.
11. Güç tüketim yönetimi. Güç yönetimini mümkünse Windows'a bırakmayın. Eger bilgisayarınızla beraber geldiyse mutlaka onun için özel olarak üretilmis olan güç tüketim yönetim uygulamasını (Toshiba Power Saver, LG Battery Miser gibi) kullanın. Genelde tüm bu programlarda "maksimum pil ömrü" seçenegi vardır, seyahatlerde bu seçenegi tercih edin.
12. Çoklu çalısma. Pil ile çalısırken ekrana bir sürü uygulama açıp aralarında geçis yaparak çalısmayın. Bir rapor üzerinde çalısırken arka planda MP3 dinlemeyin örnegin...
13. Önceliklerinizi iyi hesap edin. Eger seyahatteyseniz ve canınız çok sıkılmadıysa DVD seyretmeyin veya oyun oynamayın. Böylece çok az güç tüketen yazı yazma, e-mail okuma gibi isle ilgili aktiviteler için daha fazla pil ömrü ayırmıs olursunuz.
14. Bellek etkisi. Eger eski model bir laptop kullanıyorsanız "bellek etkisi" problemini minimuma indirmek için iki üç haftada bir pilleri sonuna kadar sarj edin ve sonuna kadar bosaltın. Li-Ion pil kullanan laptop modelleri eski olsalar bile bu genellemenin dısındadırlar.
15. Otomatik kayıt. Bu özelligi kullanmayın. Belli aralıklarla sabit diski çalıstıran ve dosyalarınızı kaydeden bu seçenek pili daha çabuk tüketir. Onun yerine siz zaten neyi ne zaman kaydedeceginizi biliyorsunuzdur, degil mi?

AlintidirCevapla