ADSL mi? KABLONET mi ?

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

ADSL mi? KABLONET mi ?

Mesaj gönderen Kripteks® »

Artıları ve eksileriyle ADSL vs KabloNET diyeyim;
Tamamen deneyimlerime dayanarak yazıyorum, ikisinide kullanıyorum.

ADSL

1. Elektrik kesildiginde UPS üzerinde çalısmaya devam eder, telefon hattı elektrikten etkilenmez. Dolayısıyla elektrik kesildiginde UPS üzerindeyseniz internette dolasmaya devam edebilirsiniz.
2. Teknik destek zayıf.
3. Fiyatları son zamanlarda dahada ucuzladı, Kablo'ya kıyasla yüksek genisligi olan paketleri daha ucuz.
4. Kesilmeler daha sık yasanıyor.
5. Altyapısı zayıf, dünya standartlarının altında. Ayrıca ADSL protokol yapısı geregi normal üst limitten %10~%20 daha düsük hız alıyorsunuz.
6. Modem piyasası çok genis bir yelpazede, dilediginiz çesit adsl modemi bulabiliyorsunuz, genellikle kendi basına router oldukları için wireless ihtiyacını modem internal olarak karsılayabiliyor.
7. Kota yöntemi çok basarılı, ama astınmı bindiriyorlar.
8. Altyapısı dolambaçlı oldugundan yurtiçi/yurtdısı her yere gecikme süresi Kabloya kıyasla daha fazla oluyor.

Kablo

1. Elektrik kesildiginde UPS üzerinde çalısmaya devam eder, fakat sizi internete baglayan router elektrik kesildiginde çalısmaz, bu sebeple ups olsa bile internetten kesilirsiniz.
2. Teknik destek çok iyi.
3. Fiyatları ucuzladı fakat yüksek kapasitedeki çözümleri ADSL'den daha pahalı.
4. Kesilme merkez bölgelerde minimuma inmis durumda, eksiden kesilirdi. simdi kesilme olsada geceleri çogu kisi interneti kullanmazken yasanabiliyor. Genel bir bakım nedeniyle kesilecegi vakit size verilen @kablonet.com.t r veya @turksat.com.t r e-mail adresinize 1-2 gün önceden maille neden kesilecegini yazıyorlar.
5. Altyapısı çok kuvvetli, ADSL teknolojisinden daha yeni bir teknoloji, bu sebeple protokol sorunlarıyla karsılasılmıyor, paket olarak ne deniyorsa onu alıyorsunuz. 1Mbit kullanıyorum, hız testlerinde 120kb/sn'den asagıya inmiyor. Arada bir 140kb/sn görülebiliyor.
6. Kablo modem piyasası ne yazıkki olusmamıs durumda, bunun sebebi kablonet veya turksat'ın kendinden tescilli modemler kullanması. (bkz. Modemlerin mac adresine göre müsteriyi tanımlıyorlar) Bu vesileyle wireless çözümler için ek routerlar alınması gerek.
7. Kotalı paketleri basarısız ve çok gereksiz, ancak 128 ve 256k gibi çözümlerde kotayı asarsan ufak rakamlarda fatura alabiliyorsun. Kotalı kablo tavsiye etmem.
8. ADSL'e oranla çok düsük gecikme (ping) süreleri var. Mesala ben BF serilerini yurtdısı sunucularında oynarım, ADSL ile 120ms ping aldıgım yerden Kablo ile 80ms ping alıyorum.

sahsen 5 üzerinden puanlama yapmam gerekirse:

KabloNET
Ücret: 3 (kotalı paketlerindeki limit asımında mb basına düsen fiyat nedeniyle)
Hız: 5 (mükemmel bir altyapıyla asıl interJET'i sagladıkları için)
Destek: 5 (teknik destek elemanlarıyla çok rahat anlasabildigim ve sorunlarımı hemen çözebildikleri için)
Fiyat/Performans: 5 (her kurusuna degiyor)

ADSL
Ücret: 4 (kablodan daha iyi fiyatları oldugu için)
Hız: 3 (berbat bir hızı oldugu için)
Destek: 4 (konusurken beni anlayamadıkları için)
Fiyat/Performans: 2 (verdigin paraya yavas internet alıyorsun artı bir dolu "mahkeme kararıyla engelli" site görüyorsun)

PS: Kablonet'in artı/eksilerindeki 8. maddeye binaen: istanbulda bulunan co-location sunucuma adsl ile 15-20ms ping alırken, kablonet ile 6-7ms ping alıyorum. O kadar fena bisey bu kablonet yani