Windows XPde Mavi Ekran Hatalari

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 928
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Windows XPde Mavi Ekran Hatalari

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

Genel Durma Hatalari
Durma hatasi ekraninda da gösterilen asagidaki adimlar hatanin nedenini belirlemenize ve sorunu düzeltmenize yardimci olur.

Genel Durma Hatalarinda Sorun Giderme

1. Bilgisayariniz yeniden baslatin.


2. Yeni donanim veya yazilimin düzgün bir sekilde kurulmus oldugundan emin olun. Her seferinde yeni donanim aygitlarindan birini cikararak hatanin giderilip giderilmedigini kontrol edin. Hata giderilmis ise 3. adima gecin.

Bu test sirasinda hatali oldugunu anladiginiz donanimi degistirin. Ayrica, bilgisayar üreticileri tarafindan verilen donanim tanilama yazilimini calistirmayi deneyin.

Eger bu, yeni yüklenmis bir donanim veya yazilim ise, üretici firma ile irtibat kurarak, Windows XP Professional icin ihtiyaciniz olabilecek herhangi bir güncellestirme veya sürücünün olup olmadigini ögrenin.
3. Baslat'i tiklayin ve sonra Yardim ve Destek'i tiklayin. Destek alin veya Windows XP haber gruplarindan bilgi bulun'u tiklayin ("Yardim isteyin" seceneginin altinda) ve sonra sol sütunda bulunan Microsoft'tan yardim alin secenegini tiklayin.

4. Baslat'i, Yardim ve Destek'i ve sonra Sorun Gidericilerin bir listesini görmek icin Sorun cözme ("Bir Yardim konusu secin"in altinda) secenegini tiklayin.

5. Microsoft Donanim Uyumlulugu Listesi'ni (HCL) kontrol ederek tüm donanim ve sürücülerinizin Windows XP Professional ile uyumlu oldugundan emin olun.

HCL'nin en güncel sürümünü görmek icin Microsoft Web sitesi'ni ziyaret edin.

6. Yeni yüklenmis tüm donanimi (RAM, bagdastiricilar, sabit diskler, modemler v.b.), sürücüleri ve yazilimi devre disi birakin veya kaldirin.

o Eger Windows XP Professional'i baslatabiliyorsaniz, Olay Görüntüleyicisi'ndeki Sistem Günlügü'nü kontrol ederek, soruna neden olan aygit veya sürücüyü belirlemenize yardimci olabilecek diger hata mesajlarina bakin. Sistem Günlügü'nü görmek icin Baslat'i ve sonra Denetim Masasi'ni tiklayin. Performans ve Bakim'i tiklayin ve sonra Yönetimsel Araclar'i tiklayin. Olay Görüntüleyicisi'ni cift tiklatarak acin ve Sistem Günlügü'nü acarak mesajlari kontrol edin


o Windows XP Professional'i baslatamiyorsaniz, bilgisayarinizi güvenli modda baslatmayi deneyin ve sonra yeni eklenmis olan programlari ve sürücüleri kaldirin veya devre disi birakin. Bilgisayarinizi güvenli modda baslatmak icin, bilgisayarinizi yeniden baslatin; sonra, mevcut isletim sistemlerini iceren liste karsiniza geldiginde F8 tusuna basin. Gelismis Secenekler ekraninda, Güvenli Mod'u secin ve ENTER'a basin.

Daha fazla bilgi icin Yardim ve Destek Merkezine girerek Ara kutusuna "Güvenli Mod Secenekleri" yazin.

7. Internet erisiminiz varsa, Microsoft Support sitesi'ni ziyaret edin.

Microsoft Knowledge Base'de "Windows XP Professional" ve aldiginiz durma hatasi ile iliskilendirilmis numarayi arayin. örnegin mesaj "Dur: 0x0000000A" seklindeyse "0x0000000A" aramasi yapin.

8. Antivirüs yaziliminizin güncel bir sürümünü kullanarak bilgisayarinizda virüs taramasi yapin. Bir virüs bulmaniz durumunda, bu virüsü bilgisayarinizdan silmek icin gerekli adimlari uygulayin. Bu adimlar icin antivirüs yaziliminizin talimatlarina bakin.


9. Donanim aygitlarinizin sürücülerinin ve sistem BIOS'unuzun en güncel sürümler oldugunu onaylayin. Donanim üreticileriniz en güncel sürümü bulmanizda veya bu sürümü elde etmenizde size yardimci olabilirler.

10. Caching veya shadowing gibi BIOS bellek seceneklerini devre disi birakin. Yardima gereksiniminiz olursa donanim üreticisi ile irtibat kurun.

11. Bilgisayar üreticiniz tarafindan verilen, özellikle bellek denetimi amacli bir sistem tanilama yazilimi varsa calistirin.

12. Bilgisayarinizda en son cikan Hizmet Paketi'nin yüklü oldugundan emin olun. Hizmet paketlerinin bir listesini ve bunlari indirmek icin gerekli talimatlari görmek icin, Windows Update Web sitesi'ne gidin.

13. Oturum acamiyorsaniz bilgisayariniz yeniden baslatin. Kullanilabilir isletim sistemlerinin listesi karsiniza geldiginde F8 tusuna basin. Gelismis Secenekler ekraninda, En Yeni İyi Yapilandirma secenegini secin ve ENTER'a basin.


Belirli Durma Hatalari
Bazi durma hatalari, hatanin nasil giderilebilecegini belirlemenize yardimci olacak "DATA_BUS_ERROR" gibi aciklayici mesajlar görüntüler. Bu bölümde belirli durma hatalarinda, aldiginiz mesajin türüne göre sorun giderme isleminin nasil yapilacagi aciklanmaktadir.

öNEMLİ

Bu bölümde anlatilanlar sadece uzman kullanicilar tarafindan uygulanmalidir,sadece bilgi olarak verilmistir.


Tablo 1 Yazilim ve aygit sürücüsü hatalari

Hata Numarasi Aciklayici Metin
0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH


Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numarali durma hatalari genel donanim hatalarindan da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adimlar bu hatalari gidermezse, Donanim Arizalarindan Kaynaklanan Hatalar konusunda anlatilan adimlara bakin.

Genel Durma Hatalari bölümündeki adimlari uygulayin. Durma hatasi devam ediyorsa, asagidaki adimlari deneyin.

Yazilim ve aygit sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarini gidermek

1. Durma mesajinda belirtilen sürücünün Windows Donanim Quality Labs (WHQL) tarafindan imzalanmis ve onaylanmis olup olmadigini kontrol edin. İmzalanmamis sürücüleri kontrol etmek icin Sigveriv.exe uygulamasini calistirin.

2. Durma mesajinda belirtilen sürücüyü yükleme ortaminizdaki daha iyi bir kopyasiyla veya üreticiden edineceginiz güncellestirilmis bir sürümü ile degistirmeyi deneyin.

3. Durma mesajinda belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre disi birakin.

4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüz varsa, onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikte verilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayi deneyin.

5. Antivirüs, disk birlestirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvari veya yedekleme programlari gibi filtre sürücüleri kullanan yazilimlari kaldirin.

6. Kurtarma Konsolunu calistirin ve sistemin algiladigi hatalari onarmasina izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi icin Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakin veya Yardim ve Destek Merkezini kullanin.

7. Eger hata, bilgisayariniza RAM ekledikten hemen sonra olustuysa, sayfalama dosyasi hasar görmüs veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuz olabilir. Bu durumda, Pagefile.sys dosyasini silin ve sistemin RAM yapilandirmasini eski haline getirin.

Dosya sistemi hatalari

Hata Numarasi
Aciklayici Metin

0x00000023
FAT_FILE_SYSTEM

0x00000024
NTFS_FILE_SYSTEM


Genel Durma Hatalari bölümündeki adimlari uygulayin. Durma hatasi devam ediyorsa, asagidaki adimlari deneyin.

Dosya sistemi durma hatalarinda sorun giderme

1. Kücük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bagdastiricisi kullaniyorsaniz, donanim saticinizdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin, SCSI aygit icin esleme görüsmesini devre disi birakin, SCSI zincirinin dogru bir sekilde sonlandirildigindan emin olun ve aygitlarin SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adimlari nasil yapacaginizdan emin degilseniz aygit icin verilen talimatlara bakin.

2. Entegre aygit elektronikleri (IDE) aygitlar kullaniyorsaniz, kart-üzerinde IDE baglanti noktasini sadece Birincil olarak tanimlayin. IDE aygitlarin Master/Slave/Only ayarlarini kontrol edin. Sabit disk haric tüm IDE aygitlari kaldirin. Bu adimlari nasil yapacaginizdan emin degilseniz aygit icin verilen talimatlara bakin.

3. Antivirüs, disk birlestirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvari veya yedekleme programlari gibi filtre sürücüleri kullanan yazilimlari devre disi birakin veya kaldirin.

4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadigini anlamak icin Chkdsk /f komutunu calistirin. Windows XP Professional Chkdsk komutunu calistiramiyorsa, sürücüyü Windows XP Professional isletim sistemini kullanan baska bir bilgisayara baglayin ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan calistirin.

Tablo 3 Donanim Arizalari ile ilgili hatalari

Hata Numarasi
Aciklayici Metin

0x0000001E
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

0x0000000A
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

0x0000007B
INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

0x0000007F
UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

0xC0000218
UNKNOWN_HARD_ERRORNot: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numarali durma hatalari yazilim ve aygit sürücüsü hatalarindan da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adimlar bu hatalari gidermezse, Yazilim ve Aygit Sürücüsü Hatalari konusunda anlatilan adimlara bakin.

Bu kitabin önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hatalari konusundaki adimlari uygulayin. Durma hatasi devam ediyorsa, asagidaki adimlari deneyin.

Donanim arizalari ile ilgili durma hatalarinda sorun giderme

1. Bilgisayarinizdaki aygitlarin Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafindan imzalanmis ve onaylanmis sürücülere sahip olup olmadigini kontrol edin. İmzalanmamis sürücüleri kontrol etmek icin Sigveriv.exe uygulamasini calistirin.


2. üretici firmanin donaniminiz icin kullanabileceginiz sürücü güncellestirmeleri cikarip cikarmadigini kontrol edin.


3. Antivirüs, disk birlestirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvari veya yedekleme programlari gibi filtre sürücüleri kullanan yazilimlari güncellestirin.


4. Soruna neden olan ögeyi bulabilmek icin önemli olmayan donanim ve yazilimlari kaldirin.


5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek icin sürücüleri sirayla ekleyin ve yeniden baslatin.


6. Kurtarma Konsolunu calistirin ve sistemin algiladigi hatalari onarmasina izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi icin Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakin veya Yardim ve Destek Merkezini kullanin.

Hata Mesaji Almaya Devam Mi Ediyorsunuzü
Bazi ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldirip isletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.

Windows XP'yi kaldirmak icin

Baslat'i, Denetim Masasi'ni, Program Ekle Kaldir'i tiklayin.

Windows XP Professional'i tiklayin ve Kaldir secenegini secerek ekraninizda beliren talimatlari uygulayin.
Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 670
Kayıt: 19 Mar 2006, 18:32
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen skinnycem »

yazdıgım hata baslıgı yok içinde
Kullanıcı avatarı
Laneth
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 1936
Kayıt: 06 Ara 2007, 16:13
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen Laneth »

check et, yukardakiler ile sitemini bir gözden geçir
En son Laneth tarafından 29 Nis 2008, 22:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 670
Kayıt: 19 Mar 2006, 18:32
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen skinnycem »

neyi
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 987
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
cinsiyet: Erkek
Konum: 34

Mesaj gönderen Ensatech »

Ve bu ekranlarda son nokta rengi bile atmıs hahaha ama bir daha siyahı gelmedi :D

Resim
Cevapla