Avrupada uçuş sırasında cep telefonları serbest

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 45293
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3446 kez
Teşekkür edildi: 3090 kez

Avrupada uçuş sırasında cep telefonları serbest

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Salı günü yapılan açıklamaya göre, Avrupa Havacılık Güvenlik Ajansının da onayı ile eylül 2007 sonrası, Airbus uçaklarında OnAir sistemi ile, 3000 metre (9840 feet) üzeri yüksekliklerde cep telefonuna çagrı almak, aramak, SMS ya da e-mail göndermek serbest olacak. Ancak uçaktan haberlesmenin maliyetinin bir hayli yüksek olacagı da not ediliyor.
Uçaktan haberlesme, uçaklara yerlestirilen bir sistem ile yürütülecek. Uçakların kabin ekibi üyeleri, duruma göre sistemi açıp, kapatmak ya da belli bir servisi örnegin SMS gönderimini kısıtlamak gibi olanaklara sahip olacaklar.
Bu sistemin kullanıcılacagı ilk uçagın, Air France’ın Airbus A318 uçagı olması bekleniyor. Airbus ve SITA’nın ortak kurdugu haberlesme servisleri sirketi olan OnAir firmasının Ticari Baskan yardımcısı Graham Lake, British Airlines BMI, Portekiz Havayolu TAP ve Ryanair’in de aynı servisi vermek üzere anlasma imzaladıklarını açıkladı.
Konusma maliyetlerinin 2,50 $/dakika ve SMS’in maliyetinin 50 cent/SMS düzeyinde olması bekleniyor. Bu maliyetler faturalara uluslararası roaming seklinde yanısıtılırken, gelir OnAir ile ilgili havacılık firması arasında paylasılacak.
Ancak, firma yetkilileri kullanıcıların faturalarına yansıyacak miktarın aynı ülkedeki, aynı sehirde oturan bir kisiye aynı süre konusma için bile olsa, farklı olabilecegini, farkın da kullanıcının kendi cep telefonu operatörü ile arasındaki sözlesmeye baglı oldugunu da not ediyorlar.
Uçaklarda cep telefonu görüsmelerinin serbest olmasının, bir süre kabin ekibi ile yolcular arasında tartısmalara nedne olması bekleniyor. Çünkü bir yandan, yolcuların % 10-25 arasında bir kısmının tüm uyarılara ragmen cep telefonlarını açık bırakma alıskanlıkları var ve durumun güvenlik tarafına aldırmıyorlar.
Diger yandan ise, kabin görevlilerinin cep telefonlarının uçusta kullanımının yol açacagı güvenlik tehditlerini fazla önemsedikleri biliniyor. Bu alıskanlıkların degismesi de zaman alacak.
Uzmanlar, uçuslarda cep telefonu kullanımının, kalkısta ilk 4 dakika –ki zaten uçak bu süre zarfında 3000 metreye ulasmıs oluyor– ve iniste son 10 dakika civarında tehlikeli olabilecegini bildiriyorlar. Bunun nedeni de, tek bir cep telefonu bile olsa, birden fazla baz istasyonlarının denenecegi, arama tesebbüsünün uçagın sistemlerinde kesilmeye neden olabilecegi kuskusu.

ALINTIDIR
Cevapla