Adsl Modem Güvenlik

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Adsl Modem Güvenlik

Mesaj gönderen Kripteks® » 07 Tem 2007, 12:29

Sizi Internete baglayan ve bilgisayarınızla internet arasındaki en önemli donanım ve yazılım Adsl modemlerdir.
Kullandıgınız modem seçimi çok önemlidir. Benim tavsiyem ethernet + router + USB özellikli adsl modemler, port olarakta çoklu port seçenegi olan modeller seçilebilir.

Sadece USB özelligi bulunan modemlerden uzak durun. Çünkü USB modellerde router özelligi olmadıgı için windows sistemlerin güvenligi için önemli olan portlar açıktır ve saldırılara maruz kalma olasılıgınız çok fazladır. Bilgisayar ve internetle yeni tanısmıs bir kullanıcının bilgisayar güvenligi konusunda bilgisi olmadıgı için bu tehlikenin önüne geçemez. USB modem kullanananlar için en önemli tavsiyem firewall kullanmalarıdır.
Benim su anda elimde olan modemler Cnet 4 port + ethernet + router + usb ve USrobotics 4 port + ethernet + router + usb

Adsl Modem Güvenlik için maddeleri sıralamaya baslayalım

1. Ilk olarak Windows Xp Güvenlik dokümanını okuyun.Tüm dökümanların birbirinle olan baglantısını unutmayın.

2. Adsl modem ayarlarına baglanmak için kullandıgınız sifreyi modem ayarları içindeki admin sifre bölümünden degistirin. Telekom adsl basvurusunda size verilen kullanıcı adı ve sifrenizi adsl kota sitesinin girisinde kullanarak http://adslkota.ttnet.net.tr/adslkota/login.jsp açılan menüden sifre degisikligini seçin ve sifrenizi degistirin.Degistirdiginiz bu sifreyi modem ayarlarında kullanıcı adı ve sifre olan bölüme yeni sekliyle ekleyin.

3. http://scan.sygate.com/quickscan.html Bu siteye girerek açık portunuzun olup olmadıgını kontrol edin. Çogu modemde bulunan Misc (Miscellaneous) Configuration bölümünden Ftp (21) ve Telnet (23) portları default açık olarak gelmisse disable yaparak kapatın.

4. Misc (Miscellaneous) Configuration bölümünde veya modeminizi markasına göre baska bir bölüm içindede olabilir. DMZ ve DMZ Host Ip seçenegi varsa DMZ yi enabled olarak aktif hale getirin ve DMZ Ip adresi olarakta bilgisayarınızda kullanmadıgınız herhangi bir local ip adresini verin.Örnek olarak kullandıgınız bilgisayar 10.0.0.20 veya 192.168.2.10 adresini kullaniyorsa DMZ Host ip adresini 10.0.0.50 veya 192.168.2.60 yapın.
Böylece internetten gelebilecek bir baglantı veya ping istegi otomatik olarak olmayan bir Ip adresine yönlenecektir. DMZ i enabled yapmakla tüm portları açmıs oluyoruz fakat yönlendirme yaptıgımız ip üzerinde herhangi bir bilgisayar olmadıgı için dısarıdan erisimler yanıtsız kalıyor. Ethernet + routerlı modemlerin en güzel yanı bu iste.

5. Misc (Miscellaneous) Configuration bölümünde baska bir ayar ise (modem markasına göre bulundugu yer degisebilir) Adsl modem ayarlarına baglandıgınız portu degistirebilirsiniz. Örnek: http://10.0.0.2 den veya http://192.168.2.1 den modem ayarlarına baglandıgınızda 80 portunu kullanmıs oluyorsunuz. 80 olan portu 1000, 6000 veya kendinizin belirledigi bir portla degistirme imkanınız vardır.

6. Kullandıgınız modemin firewall seçenegi varsa modem ayarları kısmından bu seçenegide aktif edebilirsiniz.

7. Yukarıdaki ayarları yaptıgımız bölümler tüm adsl modemlerde aynı olmayabilir veya hiç olmayabilir. Yapabildiginiz güvenlik ayarlarını tamamladıktan sonra kullandıgınız adsl modem hakkında google arama motorunu kullanarak veya modem ayarlarını inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alıntıdır

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla