AMD ve Cool'n'Quite teknolojisi ne demek?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

AMD ve Cool'n'Quite teknolojisi ne demek?

Mesaj gönderen Kripteks® » 07 Tem 2007, 12:21

Serin ve Sessiz demek

İslemcisinin markası AMD olan birçok insan sanırım “Cool’n’Quiet “ ı en azından bir kere duymustur. Ancak ne yazık ki çok az insan islemcisinin bu faydalı özelliginin farkında ve aktif olarak kullanıyor.

Peki nedir bu Cool’n’Quiet ?
“Cool and Quite” kelime anlamı olarak “Serin ve Sessiz” olarak Türkçelestirilebilir. Aslında Cool’n’Quiet teknolojisinin arkasındaki mantık çok basit. Bilgisayarlarımız dogal olarak her uygulamala aynı oranda islemci gücüne ihtiyaç duymuyor. Örnegin Word ile yazı yazarken ya da bir email gönderirken ihtiyacınız olan islemci gücü ile, oyun oynarken ya da DVD film izlerken ihtiyacınız olan islemci gücü aynı degil.
İste Cool’n’Quiet'da bu noktada devreye giriyor.

Cool’n’Quiet'ın ana fikri "Eger kullandıgım uygulamaların her biri degisik oranlarda islemci gücüne ihtiyaç duyuyorsa islemcimin sürekli olarak maksimum performansı verecek sekilde çalısması gerekmez."

AMD iste bu mantık çerçevesinde çift çekirdekli Athlon64’lerde dahil olmak üzere tüm Athlon64 ailesi tarafından desteklenen bir özellik olarak Cool’n’Quiet’ı karsımıza çıkarıyor. (simdilik Athlon64 FX ve Opteron'lar ne yazık ki Cool'n'Quite özelligini desteklemiyor.)


Athlon64 islemcilerde islemci performansınız saniyede 30 kere kontrol edilerek islemcinizin çalısma frekansı ve voltajı gerekli durumlarda degistirilebilir. Bunu tasınabilir bilgisayarlarda daha az pil tüketimi için uzun yıllardır kullanılan güç yönetimi teknolojilerine benzetebilirsiz; gerçekte zaten aynı seyler.

Örnegin Athlon64 3500+ islemcisi 2.2GHz çalısma frekansı ve 1.5V’luk çalısma voltajına sahip. Ancak Cool’n’Quiet destekli bir islemci oldugu için aslında maksimum, orta ve minumum olmak üzere üç farklı çalısma moduna sahip. İslemci maksimum perofrmansını 2.2GHz ve 1.5V ile çalısırken veriyor. Tabi ki bu modda enerji tüketimi ve ısı üretimide maksimumda. Ancak siz internet’de dolasırken, Word’de yazı yazarken ya da email’lerinizi okurken islemcinizin maksimum performansına ihtiyacınız yok. Bu durumda Cool’n’Quiet maksimum islemci gücüne ihtiyaç olmadıgını algılayarak çalısma frekansını 1GHz’e ve islemci voltajınıda 1.1V’a kadar düsürebiliyor. Tabi ki bu sırada islemcinizin fan hızınıda maksimum hıznın %50’sine kadar indirilebiliyor. Bunun bir çok avantajı var. Öncelikle islemciniz çok daha az enerji harcıyor. Bu eger bilgisayarınız gün içinde çogu zaman açık kalıyorsa uzun vadede elektrik faturanıza bile yansıyacak kadar önemli bir ayrıntı. Sonra daha az enerji tüketimi ve daha düsük hıza baglı olarak islemciniz çok daha az ısı üretiyor. Bu da islemci fan hızının yarıya indirilmesine olacak saglıyor. Dogal olarak bir anda çok daha az enerji harcayan, çok daha sessiz çalısan ve çok daha az ısınan bir islemciniz oluyor. Gördügünüz gibi aslında rüya gibi birsey, neresinden bakarsanız bakın kardasınız.

Resim


Alıntıdır

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla