Asrock'dan Yeni Bir Anakart

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Asrock'dan Yeni Bir Anakart

Mesaj gönderen uçs » 06 Tem 2007, 03:19

Uygun fiyat ve zengin özellik politikası ile kendini çokta belli etmeden son dönemde popülaritesini ve marka bilinirligini ciddi sekilde arttırmayı basaran Asrock yaz ayları bile birlikte ürün gamını zenginlestirmeye hız vermis durumda. Firmanın duyurdugu yeni anakartı AliveNF7G-HD720p, Nvidia'nın AMD islemcilere yönelik olarak yine AMD'nin hazırladıgı 690G yonga setine rakip olarak tasarladıgı MCP68 olarak ta bilinen GeForce 7050 / nForce 630A yonga setini kullanıyor.

Nvidia'nın yeni yonga setinin altı çizilmesi gereken bazı özellikleri de bulunuyor. Öncelikle yonga seti tek çip olarak tasarlanmıs durumda. Yani kuzey ve güney köprüsü anakart üzerinde ayrı ayrı bulunmuyorlar. Bunun dısında MCP68, Nvidia'nın entegre grafik islemcilerde GeForce 7 mimarisini kullanmaya basladıgı ilk çözümlerinden biri olması ile de önem kazanıyor. Zira yonga seti üzerinde GeForce 7050 adı verilen ve GeForce 7 mimarisini kullanan entegre grafik islemci yer alıyor.

Asrock'ın yeni anakartı AliveNF7G-HD720p AMD'nin soket AM2 formundaki güncel çift ve tek çekirdekli tüm islemcileri ile uyumlu. Anakart üzerinde 4 adet bellek slot yer alıyor ve 8GB'a kadar DDR-II 800/667/533 MHz bellekler çift kanal olarak kullanılabiliyor. Aslına anakart ile birlikte HDMI çıkısının gelmesi de bekleniyordu ama Asrock bu opsiyonu kullanmayı tercih etmemis ve bu destegi saglayan anakartlara göre kendi çözümünü çok daha uygun fiyatla kullanıcılar ile bulusturacagı belirtilmekte. Zira anakartın fiyatının 55-60$ aralıgında olması bekleniyor.

ALINTIDIRCevapla