İDO'da kablosuz internet keyfi?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

İDO'da kablosuz internet keyfi?

Mesaj gönderen Kripteks® » 05 Tem 2007, 14:36

Baslıgın aksine, konu üzerine maalesef olumsuz bir yazı bu.

İDO(İstanbul Deniz Otobüsleri) çok kısa bir süre önce İstanbul - Bursa seferlerini baslatmıstı. Yenikapı - Mudanya arasında gidip gelen bu sefer yaklasık 75 dakika sürüyor ve 90 dakikada İstanbul'dan Bursa'ya gitmek mümkün hale gelmis. O yollardan çok geçen birisi olarak, oldukça sevindirici bir haber.
1 Mayıs'ta Uludag Üniversitesi'nde Internet yayıncılıgı üzerine ufak bir sohbet için davetliydik ve İDO'nun bu yeni seferini kullandık benden sonra seminer verecek ASUS'daki arkadaslar ile. Yine kısa bir süre önce İDO, seferlerinde kablosuz Internet uygulamasını baslatmıstı.

Sabah 7:30'da İstanbul'dan kalkan sefere saat 7 gibi bindigimizde, hemen dizüstü sistemlerimizi açıp e-postalara bakıp, yarım kalan isleri tamamlamaya heveslendim. Biz iskelede oldugumuz sürece zaman zaman kopma olsa da e-posta yazacak kadar hız ancak vardı. Feribot, iskeleden ayrıldıktan sonra Internet erisimi gitti. Kablosuz ag ile ilgili olarak herhangi bir sorun olmamasına ragmen, Internet erisimi konusunda maalesef sıkıntılar vardı.

Aksam 17:30 geri dönüs feribotunda, biriken isleri ve e-postalara bakmak için aga baglandıgımızda, sonuç yine hüsran.. Kısacası, İDO ile ilk kablosuz Internet oldukça keyifliydi benim açımdan.

İkinci test:

Benim Bursa ziyaretinden 1-2 gün sonra da babam Bandırma'dan İstanbul'a İDO ile geçecekti ve dizüstü sistemi yanına alıp kablosuz Internet'i denemesini rica ettim. Sonuç aynı: Sadece iskelede iken ve iskeleden ayrıldıktan 3-4 dakika boyunca Internet var; yol boyunca Internet'ten eser yok.

Baglantının nasıl yapıldıgını tam olarak bilmiyorum: Eger feribot, iskeledeki güçlendirilmis antene sahip kablosuz modem ile haberlesme saglayarak Internet hizmeti sunulmaya çalısılıyorsa, böyle bir sonuç elde edilmesi normal. Uydu ile Internet baglantısının sunuldugunu ise sanmıyorum sırf bu yüzden

Eger denizin ortasında Internet olmayacaksa ise, web sitesinde İDO'da kablosuz Internet keyfi diye reklam yapmanın manası maalesef yok.
Tabular Yıkılmaz