Microsoft: Vista, Linux ve MacOS'dan daha güvenli

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Microsoft: Vista, Linux ve MacOS'dan daha güvenli

Mesaj gönderen Kripteks® » 05 Tem 2007, 14:11

Microsoft'un Linux'u kaale almasından sonra Linux ile ilgili sayfa hazırlamıs ve "Linux haftada 1 çökerken, biz artık çökmüyoruz" gibi müsteri deneyimlerine yer vermeye baslamıstı. Örnegin


Resim
Shot at 2007-07-05Son kullanıcı cephesinde kolaylık ve kullanılabilirlik açısından Linux'un alması gereken yol halen var, ancak is güvenlik konusuna gelince maalesef Microsoft'un yayınladıgı yeni rapor yine enterasan :

Microsoft'un strateji direktörü Jeff Jones agabeyimiz karsılastırma amacıyla su bilgileri vermis: Microsoft ilk 6 ayda çıkan 27 Vista açıgından 12'sini gidermis. Microsoft için ise 39 hatadan 36'sı giderilmis. Ubuntu 6.06'da 74 hatadan 63'ü düzeltilmis; Mac OSX cephesinde ise 76 hatadan 60'ı giderilmis.

Microsoft'un bu tür karsılastırmalarına bilinçli kullanıcıların inanmaması gayet beklenilir bir durum. Acemi kullanıcılar için ise "inanmamalısınız" uyarısını da bizim yapmamız gerekiyor

Keza yapılan karsılastırmada, örnegin Ubuntu ile gelen paketlerin bir çogunu Ubuntu ekibi yazmıyor; dolayısı ile olası bir karsılastırmada Microsoft'un ActiveX denetimi ile sebep oldugu açıkları da dahil etmek gerekir ki, o zaman tablo pek iyi durmaz Microsoft açısından.

Vista daha fazla kullanılmaya baslandıkça açıklar daha fazla ortaya çıkmaya baslayacak.

Örnegin okuyucularımızdan Levent dostumuzun yazdıgı "Linux'un son kullanıcı açısından" eksi yönleri yorumu, Linux'un son kullanıcılar tarafından kullanılmasını engelleyen etmenlerin hemen hemen hepsini ortaya koyuyor. Ama söz güvenlik konusuna gelince maalesef durmak gerekiyor.

Bu arada merak edenlere, bloga girenler hangi isletim sistemi kullanıyor istatistigi:

Windows kullanıcısı: %91 (XP: %82,8 ; Vista: %4.4 ve digerleri)
Linux: %1,7
Mac: %0,7
Bilinmeyen: %6.1 (bunun içerisinde farklı Linux dagıtımları olabilir mi acaba?)


Alıntıdır

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla