Yabancı Alan Adları

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1322
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Yabancı Alan Adları

Mesaj gönderen Bekir 65 » 03 Tem 2007, 15:12

Özel karakter setindeki alan adları

Özel karakter setlerini içeren alan adları açmak için çalısmalar sürüyor. Çıkıs tarihi ise 2008.

Resim

Halen a'dan z'ye karakterler ve 0'dan 9'a rakamlarla beraber tirelemelerin de kullanılabildigi alan adlarında 37 çesit karaktere izin veriliyor. Geçtigimiz Kasım ayından bu yana çalısması devam eden projeye göre İngilizce karakter seti dısında özel karakterlerden olusan kelimelerin bir alan adını adresleyebilmesine olanak saglayacak olan altyapı üzerine gelistirmeler henüz tamamlanmadı. Geçisin tam anlamıyla 2008'e dogru gerçeklestirilmesi bekleniyor.

Diger dillerdeki özel karakterlerin de eklenmesiyle ilgili çalısma, dünyada internetin daha yaygın hale getirilebilmesi için önem tasıyor. Halen özel karakter seti kullanılan ülkelerde kullanıcılar en basitinden .com uzantısını yazabilmek için kendi dillerinin karakter seti dısında harfleri klavyeden girmek durumundalar. En büyük sıkıntılar da yüksek nüfusa sahip Çin ve Tayvan'da yasanıyor.

Tarayıcılar, e-posta programları ve diger uygulamaların da bu karakterleri tanıyabilmesi için uzun süredir "canlı" testler uygulanıyor. ICANN laboratuarlarında yapılan bu testler sonucunda farklı yapılar üzerinde çesitli uygulamalar basarıyla gerçeklestirilebildi. Ancak dünya çapında sistemin sorunsuz çalısması için gelistirmelere devam edildigi ve tam anlamıyla geçisin 2008'i bulacagı da belirtiliyor.

AlintidirCevapla