FAT Diskler NTFS ye Nasil Donusturulmeli

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Lord_Sidious
Byte1
Byte1
Mesajlar: 35
Kayıt: 07 Nis 2006, 22:33

FAT Diskler NTFS ye Nasil Donusturulmeli

Mesaj gönderen Lord_Sidious » 08 Nis 2006, 16:21

Bu makalede, FAT disklerinin NTFS`e nasil dönüstürülecegi anlatilmaktadir. FAT, FAT32 ve NTFS tanimlari icin, Terimler (Terms) baslikli kenar bilgisine bakin. Hangi dosya sistemini kullanacaginiza karar vermeden önce, her birinin yararlarini ve kisitlamalarini anlamalisiniz.

Bir birimin var olan dosya sistemini degistirmek zaman alici olabilir, bu nedenle gereksinimlerinize uzun vadede en cok uyan dosya sistemini secin. Farkli bir dosya sistemi kullanmaya karar verirseniz, verilerinizi yedeklemeli ve sonra da birimi yeni dosya sistemini kullanarak yeniden bicimlendirmelisiniz. Ancak, bir FAT ya da FAT32 birimini bicimlendirmeye gerek kalmadan NTFS birimine dönüstürebilirsiniz, yine de dönüstürme isleminden önce verilerinizi yedeklemek iyi bir fikirdir.

Not: Bazi eski programlar NTFS biriminde calismayabilir, bu nedenle dönüstürmeden önce yaziliminizin gecerli gereksinimlerini arastirmalisiniz.

NTFS, FAT ve FAT32 Arasinda Secim Yapmak
Windows XP calistirilan bir bilgisayarda disk bölümleri icin üc dosya sisteminden birini secebilirsiniz: NTFS, FAT ve FAT32. önerilen dosya sistemi NTFS`dir, cünkü FAT ya da FAT32`den daha güclüdür ve Active Directory ile diger önemli güvenlik özelliklerine ev sahipligi yapmak icin gereken özellikleri icerir. Active Directory ve etki alani tabanli güvenlik gibi özellikleri yalnizca dosya sistemi olarak NTFS sectiginizde kullanabilirsiniz.

Kur Programini Kullanarak NTFS`e Dönüstürmek
Kur (Setup) programi, disk bölümünüz önceden FAT ya da FAT32 kullansa da, NTFS`in yeni sürümüne dönüstürmenizi kolaylastirir. Bu tür dönüstürme, bir bölümü bicimlendirmeden farkli olarak, dosyalarinizin korunmasini saglar.

Kur, var olan dosya sistemi denetlenerek baslar. Dosya sistemi NTFS ise, dönüstürme gerekmez. FAT ya da FAT32 ise, Kur size NTFS`e dönüstürme secenegi sunar. Dosyalarinizi saklamaniza gerek yoksa ve bir FAT ya da FAT32 bölümü kullaniyorsaniz, bölümü FAT ya da FAT32`den dönüstürmek yerine NTFS ile bicimlendirmeniz önerilir. (Bir bölümü bicimlendirmek, bölümdeki tüm verileri siler ve temiz bir sürücüyle baslamaniza izin verir.) Ancak, bölüm ister NTFS ile bicimlendirilmis ister NTFS`e dönüstürülmüs olsun, yine de NTFS kullanmak yararlidir.

Convert.exe Kullanarak NTFS`e Dönüstürmek
Bir bölüm, Convert.exe kullanilarak Kur`dan sonra da dönüstürülebilir. Convert.exe ile ilgili daha fazla bilgi icin, Kur`u tamamladiktan sonra Baslat`i (Start) tiklayin, calistir`i (Run) tiklayin, cmd yazin ve sonra da ENTER tusuna basin. Komut penceresinde, help convert yazin ve yine ENTER tusuna basin.

Bölümleri NTFS`e dönüstürmek kolaydir. Kur programi, bölümlerinizde FAT, FAT32 ya da eski bir NTFS sürümü kullanilsa da dönüstürmeyi kolaylastirir. Bu tür dönüstürme, bir bölümü bicimlendirmekten farkli olarak, dosyalarinizin korunmasini saglar.

Convert.exe hakkinda daha fazla bilgi bulmak icin

Kur`u (Setup) tamamladiktan sonra, Baslat`i (Start) tiklayin, calistir`i (Run) tiklayin, cmd yazin ve sonra da ENTER tusuna basin.
Komut penceresinde, help convert yazin ve yine ENTER tusuna basin. FAT birimlerini NTFS`e dönüstürmek ile ilgili bilgiler asagidaki gibi görüntülenir.
FAT birimlerini NTFS`e dönüstürmek

Bir birimi komut satirindan NTFS`e dönüstürmek icin

Komut Satiri`ni (Command Prompt) acin. Baslat`i (Start) tiklayin, Tüm Programlar`i (All Programs) ve sonra da Donatilar`i (Accessories) isaret edin ve sonra da Komut Satiri`ni (Command Prompt) tiklayin.
Komut satiri penceresinde, sunu yazin:
convert sürücü_harfi: /fs:ntfs
örnegin,
convert D: /fs:ntfs
yazdiginizda
D: sürücüsü NTFS bicimine dönüstürülür. Bu komutla, FAT ya da FAT32 birimlerini NTFS`e dönüstürebilirsiniz.

önemli: Bir sürücü ya da bölümü NTFS`e dönüstürdügünüzde, FAT ya da FAT32`ye geri döndüremezsiniz. Sürücü ya da bölümü yeniden bicimlendirmeniz gerekir ve dolayisiyla bölümdeki programlar ve kisisel dosyalar da dahil tüm veriler silinir.

TERİMLER

Dosya Ayirma Tablosu (File Allocation Table - FAT)
MS-DOS ve diger Windows tabanli isletim sistemlerinde dosyalari düzene koymak ve yönetmek icin kullanilan bir dosya sistemidir. Dosya ayirma tablosu (FAT), bir birimi FAT ya da FAT32 dosya sistemini kullanarak bicimlendirdiginizde Windows`un olusturdugu bir veri yapisidir. Windows, dosyayi daha sonra alabilmek icin FAT`taki her dosyayla ilgili bilgileri depolar.

FAT32
Dosya ayirma tablosu (FAT) dosya sisteminin bir türevidir. FAT32, FAT`a göre daha kücük küme boyutlarini ve daha büyük birimleri destekler ve böylece FAT 32 birimlerinde alan kullanimlari daha verimli saglanir.

NTFS Dosya Sistemi
FAT sürümlerinde bulunmayan basarim, güvenlik, güvenilirlik ve gelismis özellikler saglayan gelismis bir dosya sistemidir. örnegin, NTFS standart islemlerde günlük dosyasi tutmak ve kurtarma tekniklerini kullanarak birim tutarliligini saglar. Bir sistem arizalandiginda, NTFS günlük dosyalarini ve denetim noktasi bilgilerini kullanarak dosya sisteminin tutarliligini geri yükler. Windows 2000 ve Windows XP`de, NTFS ayrica dosya ve klasör izinleri, sifreleme, disk kotalari ve sikistirma gibi gelismis özellikleri de saglar.
[ALINTIDIR]Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Nis 2006, 16:27

Tesekürler , eline saglik :D

uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Mesaj gönderen uçs » 08 Nis 2006, 18:14

Hocam,bende tam bu konuyu sormak üzereydim.Bilgi iyi geldi.Ancak ben her iki sürücüyüde (C ve D)yi FAT32 den NTFS ye cevirmek istiyorum.Bu cevirme islemini önce C sonra D,yoksa önce D sonra C yimi cevirmem gerekiyor.ü
Tesekkür ederim.. :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Nis 2006, 18:15

Bildigim kadari ile hic farketmiyor

uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Mesaj gönderen uçs » 08 Nis 2006, 18:21

Tesekkür ederim iyi calismalar.. :D

uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Mesaj gönderen uçs » 12 Nis 2006, 01:39

Yukardaki veriler isiginda evdeki öbür pc yi FAT32 den NTFS ye cevirdim.
Tesekkürler.. :D

Cevapla