Format atmak

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Format atmak

Mesaj gönderen velociraptor »

NTFS li sisteme 98 Cd si ile format nasil atilir:
bir tane win98 acilis disketi bulun ve ya orjinal cd mevcut ise oda olur.xp cdsi ile boot edin c: ve d: sürücünüzü silin,daha sonra xp cdsini cdromdan cikarin elinizde disket varsa disketi cd varsa cd'yi takin.(disketi taktiysaniz biostan first boot'u floppy yapin) Boot esnasinda A:/fdisk /mbr komutunu deneyin.Bu islemi yaptiktan sonra dos altindan fdisk ve formatinizi atin.

Kod: Tümünü seç

http://rapidshare.com/files/120726239/winxp_simulator.rar
Pass:www.sordum.net
(üstteki linkten Format atmayi görerek ögrenin)

yada asagiya tiklayin:
http://img164.imageshack.us/my.phpüimag ... &width=800

FORMAT ve FDISK(genis aciklama):

ilk yapmaniz gereken icinde FORMAT ve FDISK programlari olan bir sistem disketi hazirlamak. Bunun bir yolu DOS'a gecip FORMAT a: /u /s /v:sistem yazmaktir. Daha pratik bir yol da Windows 98 baslangic disketini kullanmaktir. Bu diskette fdik icin gereken dosya bulunuyor. Bu disketle bilgisayari yeniden baslatarak FDISK yaziyoruz. Karsiniza gelen "Büyük disk özelligini etkinlestirmek istiyor musunuzü" sorusunu, eger sabit diskiniz 512 MB'dan büyükse, E (Evet harfine basarak gececeksiniz. Eger Fat16 dosya sistemi kullanmaniz gerekiyorsa H harfine basarak bu ekrani gecmelisiniz. Karsimiza Fdisk ana menusu cikiyor. ilk olarak 4 nolu tusa basarak sabit diskimizin suanki durumunu görüyoruz. Bu bölümde sabit diskinizin kapasite ve bölümlendirme bilgilerini alabilirsiniz. Bölüm bilgisini gördükten sonra sabit diskinizi ne sekilde bölümliyeceginizi hesaplayabilirsiniz. örnegimizde 500 MB ve 534 MB olmak üzere iki parcaya bölecegiz. ESC tusuna basarak Ana menuye dönüyoruz. Ardindan 3 nolu tusa basarak su anki bölümü silecegiz. Karsiniza gelen ekranda silmek istedigimiz bölümü secerek bu bölümü siliyoruz. Ardindan tekrar ESC tusuna basarak Ana Menü'ye dönüyoruz Ana Menü'de 1 numarali tusa basarak ilk bölümü yaratacagimiz ekrana geciyoruz. su ana kadar hic bölüm yaratmadigimiz icin ilk olarak 1 secenegi ile birincil DOS bölümü yaratmamiz gerekiyor 1 tusuna basdtigimizda Fdisk önce kullanabileceginiz en büyük alani hesapliyor. Bir baska deyisle diskin tamamini gösteriyor. Bu durumda ister sabit diskinizin tamamini kullanabilir, isterseniz bölümleyebilirsiniz. Biz daha önce planladigimiz gibi 500 MB'lik ilk alanimizi yaratmak icin en sag alt kösede bulunan kutuya 500 yaziyoruz Resimde 500 yazip enter tusuna bastiktan sonraki ekran gözükmektedir. ESC tusu ile ana menüye geldikten sonra 1 nolu menüye "Uzatilmis..." yani ikinci bölümümüzü yaratmak üzere giriyoruz. Karsimiza gelen menüden 2 nolu secenegi seciyoruz. Karsimiza cikan ekran size kullanilabilir olan disk boyutunu gösteriyor. Burada ister tamamini isterseniz ayirmak istediginiz bölüm icin gerekli disk kapasitesini girerek enter tusuna basiyoruz. Karsimiza uzatilmis bölüm bilgisini gösteren ekran geliyor ESC tusuna basarak cikiyoruz. ESC ile ciktigimizda karsimiza bir uyari mesaji cikiyor. Burada mantiksal sürücü olan D sürücüsü icin deger girmemiz gerekiyor. Direk enter tusuna basarak uzatilmis dos bölümü icin ayirdigimiz tüm alani onayliyoruz. ESC tusuna bastiktan sonta ana menüye tekrar dönüyoruz. Asagida bir uyari mesaji simdi "bir etkin sürücü atamamiz icin" uyariyor. Yani "bilgisayar C sürücüsü olarak hangi bölümü tanisinü" sorusunun cevabini vermemiz gerekiyor. Etkin sürücü olarak ilk atadigimiz bölümü secececegiz. Bunun icin 1 secenegini giriyoruz. Ardindan ESC tusu ile ana menüye tekrar dönüyoruz. Tüm islemleri tamamladik, artik ana menüdeyken ESC tusuna basarak FDISK programindan cikabiliriz. Karsimiza degisikliklerin etkin olmasi icin bilgisayari yeniden baslatmamiz gerektigini bildiren bir mesaj cikacaktir. Tekrar ESC tusuna bastiktan sonra bilgisayari yeniden baslatabiliriz. Son olarak da sistem disketimizle bilgisayari acip format c: /s komutu ile C sürücüsüne ardindan format d: komutu ile D sürücüsüne format atiyoruz.
Dikkat edilmesi gerekenler
I. Durum: Eger sabit diskiniz c: ve d: gibi iki bölüme ayrilmis ise su noktalara dikkat edilmesi gerekir, aksi halde basiniz büyük derde girebilir: Diyelim ki "C: sürücüsünde ntfs dosya sistemli windows xp kurulu" ve "D: sürücüsü ise fat32 dosya sistemli bir bölüm yada windows 98 isletim sistemi kurulmus bir bölüm. -- Format islemini windows 98 baslangic disketiyle yapmak ister ve format C: yazarsaniz D: sürücüsünde olan bütün bilgileriniz silinir. Bunun nedeni win98 baslangic disketinin sadece fat32 li sürücüyü görmesi, dogal olarak sistemde fat32 li olarak yer alan D: sürücüsünü silmesidir. -- Burada format islemlerini her iki bölüm icin de xp cd'siyle yapabilirsiniz. Bunun icin bios'unuzun ayarlarinda "first boot" kisminin "cd rom" olarak ayarlanmasi gerekir. Bu ayar yapilip sistem yeniden baslattiktan sonra kurulum icin bir tusa basildiktan sonra ekrandakiler sizi yönlendirecektir. II. Durum: Eger "C: sürücünde Fat 32 ile kurulmus win xp varsa ve D: sürücüsü ise Fat 32 yada NTFS dosya sistemlerinden herhangi birini kullanan bir bölüm ise: -- Windows xp cd'sinden yada windows 98 baslangic disketinden istediginiz bölüme rahatlikla format atabilirsiniz. sunu tekrar etmekte fayda var: Farkli dosya sistemlerine sahip (fat32 yada ntfs) iki sürücünüz varsa windows baslangic disketiyle ntfs ile kurulmus alana format atmamalisiniz. Yoksa fat32'li bölümdeki tüm bilgileriniz silinir. Ancak bu sistemde fat32 li kisma baslangic disketiyle format atabilirsiniz... Tavsiyem her kosulda win xp cd'sinden format atmanizdir....
En son velociraptor tarafından 16 Ağu 2008, 18:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bad sektörlü HDD ye format
Bad sektörlü HDD ye format: Eger sisteminize fdisk atacaksaniz ve bad sector varsa bunlari kaydetme yolu mevcut. Harddiskinizin tüm bölümlerini silin c:/d:/e: vs. vs. fdisk ile bölüm olusturun. Ardindan format kismina geldiginizde komut olarak , FAT32 li sistemde:
A:\Format c:/c
komutunu kullanini buradaki c komutu hdd'niz üzerindeki bad sectorleri kaydeder ve bu bölgelere veri yazilmasini engeller..
veya:
cmd - chkdsk c:/F/R ( bad sektörler icin tarama)
mastakillah
Bit
Bit

Re: Format atmak

Mesaj gönderen mastakillah »

bunun yeri burasimi bilmiyorum ama umarim yanlis bi yere yazmiyorumdur ;benim bi sorunum format atarken raid sürücüsü tanitmami istiyo ve olusturdugum disketi istiyo bende disket sürücüsü yok bunun baska bir yolu warmi acaba cesitli yollarda denedi en sonun da sanriim sata hdd degistiricem veya anakartimi bu sorunu cözmem de yardimli olursaniz sevinirim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Asagidaki linklerde sanirim isinize yarar bilgiler bulabilirsiniz:
viewtopic.php?t=456
viewtopic.php?t=833
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Flash Anlatimlar:
1) Tek Diski İkiye Bölüp XP Kurmak
İzlemek icin tikla

2) Tek yada ikiye bölünmüs diske XP kurmak
İzlemek icin tikla

3) XP Repair (Onarim)
İzlemek icin tikla

ALINTIDIR
MeZ@RCI
Bit
Bit

Mesaj gönderen MeZ@RCI »

Tesekkürler Bilmeyenler için güzel bir çalısma olmus.

Edit:hacker_a

NOT: Mesajın kendi tarafımdan editlenmistir.Bir daha yazılarımızın tamamını lütfen büyük harfle yazmayalım.Sizi anlıyorum fakat forum kuralları bunu istiyor...
Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen nemesis_35 »

sonunda formatımı kendim atabilecem, verdiginiz bilgiler için tesekkürler.birsey daha ben sadece c ye format atmak istiyorum 2. seçenegimi uygulayacagım ?
Kullanıcı avatarı
Specialcafe
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen Specialcafe »

Güzel bilgi tesekkürler...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

nemesis_35 yazdı:sonunda formatımı kendim atabilecem, verdiginiz bilgiler için tesekkürler.birsey daha ben sadece c ye format atmak istiyorum 2. seçenegimi uygulayacagım ?
Hangi ikinci secenekten bahsettiginizi anlamadim
Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen nemesis_35 »

tek yada ikiye bölünmüs diske xp yi kurmak seçeneginimi yapacam?yani sadece c ye atmak için
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

sizdeki disk muhtemelen 2 ye bölünmüstür o nedenle ikiye bölünmüs olani sizin icin uygundur
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen Sawyer »

velociraptor hızlı biçimlendirsek mi daha saglıklı olur yoksa normal biçimlendirmeyi kullanırsak mı?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Normal bicimlendirme en iyisidir , hizli sorunlara neden oluyor
mgul80
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen mgul80 »

evet katılıyorum Hızlı formatta çok bilgiler kayıp olmuyor en dandik geri getirme programları bile silinde sanılan tüm bilgiler geri geliyor
Kullanıcı avatarı
RealKiss
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen RealKiss »

İstiyen Olursa Xp Kurmayı Resimli Anlatım Yapabilirim.... Sabit Konu Yaparsınız