IP Gizleme Teknikleri ve Programları

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

IP Gizleme Teknikleri ve Programları

Mesaj gönderen lord_leo » 31 Ağu 2011, 19:56

Güvenlik açısından kimi zaman IP adresimizi değiştirmek, gizlemek isteyebiliriz. Tam bu konuyla ilgili olarak PC Magazine yazarı Olcay KÜK'ün kişisel bloğunda yer alan IP Gizleme Teknikleri başlıklı yazısı bu konuyu ayrıntılı olarak ele almış.
Proxy servisleri aracılığıyla farklı bir ip adresi kullanabildiğimizi biliyoruz. Fakat proxy hizmeti veren yerlerle (server'larla) yapılan bağlantılar güvesiz bağlantılar ve bu nedenle ciddi güvenlik riski taşıyor. Ayrıca javascript, ajax, flash vs. desteği olmaması durumunda verimsiz bir kullanım söz konusu oluyor. Durum böyle olunca da kişiler proxy sitelerinden vazgeçip ip adresi gizleme programlarına yöneliyor.
Bu programlardan birisi açık kaynak kodlu olarak geliştirilen tor programı. Çalışma mantığı dünyanın çeşitli yerlerinde yer alan tor server'larına bağlanan ara makinelerin tünelleme (tunneling) yönetmiyle kullanılması şeklinde. Bu sayede ip adresi sürekli değiştirilebilmekte, dünyanın çeşitli yerinde geziniyormuş gibi algılanılabilmekte ve araya çokça makine girdiği için iz takibi yapmayı zorlaştırmaktadır.

Tor Programı Çalışma Mantığı
Tor programı ile kendi bilgisayarımızda bağlandığımız siteler sanki programı kullanmıyormuşuz gibi çalışmakta. Tabi bunun için internet explorer'ın veya firefox'un vekil sunucu ayarlarının (SOCKS Sunucusu ayarları) yapılması gerekmektedir. Yine FTP, SSL, Gopher kullanılacaksa bunlarla ilgili vekil sunucu ayarları yapılmalıdır. Olcay Kük'ün sitesinde bu konuya da geniş yer verilmiştir.
Tor İçin Platformlar:
Windows: Vista, XP, 2000, 2003 Server, Millenium, 98SE.
Mac: Evrensel Binary (OSX 10.4 & 10.5)
Mac: Sadece PowerPC (OSX 10.3)
Linux/Unix paketleri: Redhat/CentOS, Fedora, Debian, Ubuntu, SUSE.
Ip adresinizi ise şu sitelerden öğrenebilirsiniz:
whatismyipaddress
ipaddressworld
ip-numaram
Çeşitli IP Gizleme/Değiştirme Programları:
Tor
Hide IP NG

Hide IP NG
IPetC-Basic
Mihov IP
Shock IP Changer
Ben Giderim, Tadım Kalır...Cevapla