Erişimi engellenen dosyaları silmek

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Erişimi engellenen dosyaları silmek

Mesaj gönderen lord_leo » 28 Ağu 2011, 11:31

Sistem çubuğunda arkaplanda çalışan, sağ alt köşede
görebileceğiniz tüm programları kapatın. Komut istemcisini “Başlat | Çalıştır” yolunu izleyerek açın ve “cmd” yazarak “Enter”
tuşuna basın. Ardından [CTRL] + [ALT] + [DEL] kısa yolunu kullanarak görev yöneticisini açın. “İşlemler” sekmesinden “explorer.exe”yi bularak “İşlemi Sonlandır” tuşuna tıklayın. Az önce açtığımız komut istemcisinde DOS komutlarını kullanarak dosyanın yolunu belirtmeliyiz. İnatçı dosyamızın “özgeçmiş.doc” (“Resume.doc”) adında ve “D:\Data\Documents”
konumunda olduğunu varsayalım. Komut satırında dosyanın bulunduğu sürücüye geçmek için “D:” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Ardından

cd \Data\Documents

komutunu yazarak dosyanın bulunduğu klasöre ulaşın. Genellikle aşağıdaki komutu kullanarak dosyayı silmek mümkün olacaktır.

del Resume.doc

Fakat halen dosyayı silemediyseniz, “del”
silme komutunu kullanmadan önce “Read only”, “Hidden” ve “System”olarak isimlendirilen dosya özelliklerini sıfırlamalıyız.

attrib -r -h -s Resume.doc

Yukarıdaki komutları yazarak çalıştırdıktan sonra silme komutunu tekrar yazıp “Enter” tuşuna basın. Son olarak “Görev Yöneticisi”ne dönerek “Uygulamalar” sekmesinden
“Yeni görev…”e tıklayın. Açılan kutuya “explorer.exe” yazarak “Enter” tuşuna basın. Artık “Tamam”a tıklayarak “Görev Yöneticisi”nden çıkabilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2356
Kayıt: 19 Haz 2006, 18:01
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: Erişimi engellenen dosyaları silmek

Mesaj gönderen Mendenn » 28 Ağu 2011, 11:59

Ek bilgi:

Öğle bir durum ile karşılaştığım zaman önceden kurduğum Unlocker devreye giriyor. ya hemen siliyor yada bilgisayarınız yeniden başlatıldığında dosya silinecek diye uyarıyor.

Unlocker1.9.1
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!

Cevapla