Akıllı Telefon sahiplerine 7 ipucu

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Akıllı Telefon sahiplerine 7 ipucu

Mesaj gönderen lord_leo » 28 Ağu 2011, 11:03

Akıllı telefonunuzu iş yada zevk için kullanıyor da olsanız, cebinizdeki bilgisayarı korumak masanızdaki bilgisayarı korumak kadar önemli.


Aşağıdaki tavsiyeler telefonunuzu güvenli kullanmanıza yardımcı olacaktır.
1. Telefonunuza bir şifre belirleyin.
Özellikle seyahat ederken, telefonlar havaalanlarında, taksilerde veya diğer herkese açık yerlerde unutulabiliyor veya kaybedilebiliyor. Bir şifre belirlemek telefonunuzu kaybettiğinizde verilerinizni güvende olması için atabileceğiniz en basit adım. Şifrenizin güçlü, kolay tahmin edilemeyecek olmasına özen gösterin.

2. Seyahat ederken mutlaka gözünüz telefonunuzda olsun.
Havaalanı güvenliğinden geçerken x-ışından geçerken izleyin ve çıkar çıkmaz alın – hırsızlar genelde sahipleri metal dedektöründen geçerken, telefona dikkat etmezken saniyeler içinde çalabiliyorlar. Telefonunuzu bir gişe veya masa üzerine koyarsanız gözünüzün önünden ayırmayın.

3. Güvenmediğiniz kişilerden gelen sms mesajlarındaki bağlantı adreslerine tıklamayın.
Epostalarda yaptıkları gibi spam yapanlar sms mesajlarını da kullanarak casus yazılımlar kurmak ve bilgilerinizi çalmak isterler. Tatil alışverişinizi yaparken unutmayın, online satış siteleri, bankanız veya telefon operatörünüz bilgilerinizi “güncellemenizi/onaylamanızı” bu yolla istemezler.

4. Kullanmadığınızda kablosuz ağ ve bluetooth’u kapalı tutun.
Havaalanları, kafeteryalar ve oteller tatil zamanı hırsızlar için en cazip hedeflerdir. Buralarda kablosuz ağ (Wi-Fi) ve Bluetooth üzerinden telefonlara saldırarak bilgi çalmaya çalışabilirler. Güvenli kalmanın (ve pil harcamamanın) en kolay yolu kablosuz ağ ve bluetooth’u kullanmadığınızda kapalı tutmaktır. Bluetooth kullanırsanız gizli/görünmez ayarında kullanın. Kablosuz ağ kullanırsanız mutlaka şifreli bir ağı kullanmaya çalışın ve eğer işyeriniz sağlıyorsa mutlaka VPN kullanın, yoksa hırsızlar verileri havada rahatça yakalayabilirler.

5. Verilerinizi yedekleyin.
Bir seyahate çıkmadan önce verilerinizin yedeğini alın. Uzun sürmez. Eğer telefonunuzu kaybederseniz (veya kazayla suya vs düşürürseniz) yedekleriniz sayesinde en az kayıpla devam edebilirsiniz.

6. Telefonunuz için çıkan Yazılım/firmware güncellemelerini kurun.
Operatörler ve telefon üreticileri rutin olarak güvenlik açıklarını kapatmak, hataları gidermek, yeni özellik eklemek için yazılım veya firmware güncellemeleri çıkarırlar. Telefonu yeni almış olsanız da üzerinde yazılım eski kalmış olabilir. Telefon üreticisi sitesine göz atıp güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, sistemlerinizin güncel olması bilgisayar korsanları ve virüslere karşı ilk koruma hattınızdır.

7. Sadece güvenilir kaynaklardan uygulama indirin.
Yeni telefon aldınız ve bir sürü uygulama indirmek istiyorsunuz. Bazen telefonumuza bilgisayarımızdan daha çok uygulama indirdiğimiz olabiliyor. Bu konuda da sorumluluk sahibi olmak gerekiyor: telefon üreticinizin uygulama marketinden indirmek en güvenli işlem. Bazı siteler meşhur telefon uygulamalarını içinde casus yazılım olacak şekilde tekrar paketleyip sunuyor. Bu yüzden sadece güvenilir kaynaklardan uygulama indirip kurmakta fayda var.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Cevapla