20 adet yararlı Pc ipucu

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

20 adet yararlı Pc ipucu

Mesaj gönderen lord_leo » 28 Ağu 2011, 01:16

1-CHKDSK’e hızla ulaşmak

Sabit disk sorunları kendisini birçok farklı yolla hissettirmeye başlar, bunlar arasında bilgisayarınızın sürekli uzayan açılma süresi, bazı programları çalıştırırken karşılaşabileceğiniz güçlükler ve beklenmeyen hata mesajları vardır. Bu problemleri çözmek için Windows Xp’de yer alan chkdisk’in kullanabilmesiyse sevindirici bir haber. Chkdsk bir kez çalıştırıldıktan sonra sabit diskinizi tarayarak problemli alanları düzeltebiliyor. Chkdisk’i Windows Kurtarma Konsolundan başlatabilseniz de bunu yapmanın çok daha kolay bir yolu var. Bu yolu uygulamak için bilgisayarım penceresini açın ve denetlemek istediğiniz sürücünüzün üstüne sağ tıklayıp özellikler seçeneğine ve arkasından araçlar sekmesine girin. Chkdisk’i Hata Denetimi kısmında yer alam “ Şimdi Denetle” düğmesine basarak çalıştırabilirsiniz.

2-Hata raporlarındaki hatalar

Hata raporları bilgisayarınızda karşılaştığınız sorunları Microsoft’a bildirebileceğiniz yararlı bir araçtır. Fakat o da hata yapar. Eğer hata raporları oyunlar, internet tarayıcıları gibi internet bağlantısı gerektiren uygulamaları çalıştırırken sıklıkla görülmeye başladıysa XP Cd nizi bilgisayarınıza yerleştirin ve çalıştır komutuna sfc/scannow yazın

3-Hesaplarınızın şifrelerini sıfırlayın

Eğer kullanıcı hesabınızın şifresini unuttuysanız bilgisayarınızı güvenli moda çalıştırın ve Windowsa Administrator kullanıcı ismiyle giriş yapın. Bilgisayarınıza Windows’u sizden başkası kurduysa büyük olasılıkla bu hesap için parola yazılmamıştır. Administrator adıyla oturum açtığınızda normal bir oturuma göre sisteminizde daha kontrol sahibi olacaksınız. Oturum açtıktan sonra denetim masasını açın ve Kullanıcı Hesapları şifrelerini sıfırlayın.

4-Sürücülerin sınırlandırılması

Eğer imzalanmamış veya beta sürücüleri sisteminizin dışında tutmak isterseniz Windows XP de bu ayarları yapabilirsiniz. Bu işlem için denetim masasına girin ve Sistem simgesine çift tıklayın. Açılacak penceredeki Donanım sekmesine geçerek “Sürücü İmzalama” düğmesine basın. Yeni açılacak pencereden isterseniz imzasın sürecüleri tamamen önleyebilir, bu kontrolü devre dışı bırakabilir veya herdefasında size sorulmasını sağlayabilirsiniz.

5-CD yazarken sabit diskinizde yer kaybetmeyin

Ne zaman bir CD veya DVD yazsanız sabit diskinizden belli bir alanın azaldığını görürsünüz, bunun sebebi CD veya DVD yazmak için kullandığınız yazılımın kopyalayacağınız belgelerin imaj dosyasını sabit diskinizin bir yerlerine kaydedip orada bırakıyor oluşudur. Kullandığınız yazılımda bu durumla ilgili ayarı bulun ve yazma sonrasında bunları silmesini sağlayın. Daha sonra kıyıda köşede kalmış olması mumuhtemel imaj dosyalarını bilgisayarınızda arayın ve silin. Bunları C:/ Belgelerim veya program files altındaki CD yazma uygulamanızın klasörü içinde bulabilirsiniz.

6-Bilgisayarınızın açılış sorunları

Eğer bilgisayarınız açılışta çok yavaşladıysa ve format atıp yeniden sistem yükletmek istemiyorsanız bilgisayarınız kapatmak yerine “Hazırda Beklet” fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için bilgisayarınızın ekran koruyucu ayarlarının yapıldığı pencereyi açın ve Güç düğmesine tıklayın. Açılacak pencerede “Hazırda Bekletmeyi Etkinleştirin” seçeneğini aktif hale getirin. Tüm bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı kapatmanız gerektiğinde “Bilgisayarı Kapat” düğmesine basın ve açılan pencerede Shift tuşuna basılı tutarak hazırda beklet seçeneğinin belirmesini sağlayın.

7-Silemediğiniz belgeleri silin

Eğer bir belgeyi normal yollardan silemiyorsanız Başlat > Donatılar menüsünden Komut İstemini açın ve silmek istediğiniz dosyaya ulaşın. Görev Yöneticisi’ni çalıştırın ve işlemler sekmesi altında yer alan explorer.exe’yi kapatın. Komut istemi satırında DEL komutuyla istediğiniz belgeyi silin. Çalışmalarınıza devam etmek için tekrar Görev Yöneticisini açıp Dosya menüsünden Yeni Görev seçeneği üzerine tıklayın ve yeni görev olarak explorer.exe yazın.

8-Kaybolan gizemli optik sürücüler

Windows Xp çok fazla sayıda işi aynı anda yapmaktadır. Bu yüzden ara sıra bir CD veya DVD sürücüsünü kaybetmesi (her ne kadar aygıt yöneticisinde var gibi gözüksede) makul karşılanabilir. Eğer başınıza bu durum gelirse Çalışır satırına “regedit” yazarak kayıt defterinizi açın ve HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \CurrentControlSet \Control \Class \{4d36e965-e325-11ce-bfc1-08002be10318} kaydına ulaşın. Lower filters ve Upper filters veri değerlerini silip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu işlem ardından optik sürücüleriniz geri alacaksınız fakat işletim sistemiyle gelmeyen CD yazma yazılımlarının sürücülerini tekrar yüklemeniz gerekecek.

9-Dizin oluşturma hizmeti

Eğer iyi bir hafızanız varsa ve sürekli olarak Windows’un arama özelliğini kullanmıyorsanız , hızlı arama için dizin oluşturma hizmetine pek ihtiyacınız olduğu söylenemez. Böyle bir durumda bu hizmet sadece sistem kaynaklarını gereksiz yere tüketecek ve bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bunun önüne geçmek için bilgisayarım penceresinden sabit diskinizin özelliklerine girin ve Genel sekmesine altında yer alan “ Hızlı arama için Dizin Oluştuma Hizmeti bu diski dizinlesin” seçeneğini kaldırın.

10-Güvenlik duvarınız sizi kızdırmaya başladıysa

Eğer Windows ile gelen güvenlik duvarınız sizi kızdırmaya başladıysa ve onu kapatamıyorsanız (kapatma düğmesi aktif değilse) Çalıştır kutusuna “net stop SharedAccess” yazın. Güvenlik duvarı tekrar kullanmaya karar verirseniz, bu sefer “net start SharedAccess” komutunu verin.

11-Super Prefetch

Bir süre internet ortamında tartışılan ve aktive edilerek sistem açılışını hızlandıracağı söylenen Super Prefetch kayıt defteri ayarının pek bir işe yaramadığı zamanla ortaya çıktı. Bu ayarları değiştirmek her ne kadar bir dezavantaj oluşturmasa da sisteminizin gittikçe daha yavaş açılmasını da engelleyemiyor. Fakat bilgisayarınızın açılış hızının yavaşlamasını engellemek için prefetch dosyasını birleştirebilirsiniz. Bunun için Başlat > Çalıştır ile komut satırına gelin ve “defrag c: -b” yazın.

12-Açılışı hızlandırın

Eski Windows’larda bilgisayarın açılması sırasında yüklenecek programları belirleme işinden autoexec.bat belgesi sorumluydu. Fakat Windows XP’de bu durum değişti. Bu durumun değişmesine rağmen autoexec.bat dosyası halen daha birçok işletim sisteminde mevcut ve sistemin açılma hızını da olumsuz etkileyebiliyor. Bu durumu engellemek için kayıt defterini açın ve HKEY_CURRENT_USER \Software \Microsoft \WindowsNT \CurrentVersion \Winlogon anahtarına ulaşıp buradaki ParseAutoexec kaydının değerini 0 olarak değiştirin.

13-Bilgisayarınızın kapanmaması

Bilgisayarımı kapat düğmesine basıp bir süre sonra tekrar bilgisayarınızın yanına geldiğinizde hala kapanmadığını gördüyseniz bir veya birden fazla program kapatılırken bir sorun oluşmuş demektir. Bu gibi durumların oluşmasına son verebilirsiniz. Kayıt defterinize girin ve HKEY_USERS \DEFAULT \Control Panel \Desktop anahtarından AutoEndTasks verisine ulaşarak mevcut değer yerine 1 değerini girin. Bu yeni değerle Windows kapanışta ortaya çıkabilecek hata mesajlarını sizden yanıt beklemeden kapatacaktır.

14-Kararsız Programlar

Eğer bilgisayarınızda yüklü uygulamalardan bazıları garip davranmaya , sebepsiz yere kilitlenmeye veya yavaşlamaya başlamışsa bunun sebebi bu programlardan çıkış yaparken DLL dosyalarının temizlenememesi olabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız kayıt defterinizi açıp HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE \microsoft \Windows \CurrentVersion \Explorer anahtarına ulaşın ve AlwaysUnloadDll adlı yeni bir veri oluşturup 1 değerini girin

15-Yarım kalan kurulumları temizleyin

Bir programın kurulumu sırasında bir şeyler yanlış gittiyse ve programı artık yükleyemiyorsanız ilk denemede bilgisayarınıza kopyalanan belgeleri silmeniz gerekebilir. Silmeniz gereken belgeler büyük bir ihtimalle gizlenmiş olacağından bu iş kolay olmayacaktır. Bu işi yapmak için Windows Installer CleanUp yazılımını kullanabilirsiniz. Programı indirmek için [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresine girin ve programı indirdikten sonra çalıştırın. Windows Installer CleanUp sizin yerinize bu işi yapacaktır.

16-çalışmayan disk birleştirici

Eğer Windows XP ile gelen disk birleştiricisi normalden çok daha yavaş çalışıyorsa veya çalışmayı tamamen reddediyorsa bunun sebebi sabit diskiniz üzerindeki sektörlerde oluşan hatalar olabilir. Bu tip problemler genel olarak önbellekte yer alan geçici dosyalardan kaynaklanır. Bu durumda disk birleştiricisini çalıştırmadan önce Chkdsk’in çalıştırılması sorununuzu çözecektir.

17-Erişim engellerini kaldırın

Eğer bir dosya veya belgeyi, özellikle de farklı bir bilgisayardan gelmişse, kullanmaya çalıştığınızda erişiminiz engelleniyorsa, bu problemi belgenin veya klasörün sahibi olmamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Belge veya klasörün sahibi olabilmek için üzerine farenizin sağ tuşu ile tıklayın ve Özellikleri seçin. Açılacak pencerede Güvenlik sekmesine geçip gelişmiş düğmesine tıklayın. Karşınıza çıkacak pencerede “Sahibi” sekmesine gelip listeden kendi kullanıcı adınızı seçin ve alt kısımda yer alan “Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliği değiştir” yazılı kısmı işaretleyin. Probleminiz çözülecektir.

18-Kablosuz bağlantıları sıfırlamak

WiFi adaptörünüzde bir hata görünmemesine rağmen kablosuz ağa bağlanamıyorsanız , bu Microsoft Kablosuz Sıfır Yapılandırma hizmeti ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu çözmek için “bilgisayarım” simgesine farenizin sağ tuşu ile tıklayın ve Yönet’i seçin. Açılacak olan pencereden “Hizmetler ve uygulamaları” genişletin ve “Hizmetler” altında yer alan “Kablosuz sıfır yapılandırma” girişini bulup çift tıklayın. Açılacak pencerede “genel” sekmesi altında yer alan “durdur” düğmesine tıklayın ve kısa bir süre bekledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bu işlem Windows’unuzun kablosuz bağlantı sürücülerini sıfırlayacak ve bağlantı sorununuzu ortadan kaldıracaktır.

19-İmzalanmamış belgelere geçit vermeyin

Sadece imzalanmamış sürücüler değil , imzalanmamış sistem belgeleri de tahmin ettiğinizden daha büyük problemler oluşturabilir. Bilgisayarınızın doğru olarak çalışmasını garantilemek için son derece gerekli olan bu belgeler zaman zaman yazılım ve donanım yüklemeleri, güncellemeler veya zararlı yazılımlar tarafından değiştirilebilir. İstenmeyen bu tip belgeleri tespit etmek için Başlat menüsündeki Çalıştır komut satırına “sigverif” yazmanız ve çalıştır düğmesine tıklamanız yeterli. Açılacak olan Dosya imza Doğrulaması programı sayesinde orijinal imzalı belgeleri geri yükleyebilirsiniz. Bu işlem sırasında XP CD’sine de ihtiyacınız olacağını unutmayın.

20-Outlook’tan çıkış

Eğer Outlook 2003 kullanıyorsanız, bu programın bildirim alanına küçük bir simge yerleştirdiğini ve siz programı kapatsanız da bazı durumlarda bildirim alanındaki simgenin kaybolmadığına şahit olmuşsunuzdur. Eğer böyle bir durum yaşarsanız Outlook e-posta almaya devam ediyor gibi görünür fakat Outlook’u tekrar açtığınızda alınan e-postaların orada olmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumu düzeltmek için görev yöneticisinden Outlook’un çalışan tüm uygulamalarını kapatın ve programı tekrar başlatın. Araçlar > Seçenekler > Diğer > Gelişmiş Seçenekler menüsünden COM eklentilerine ulaşın. Burada yer alan başlıklar Outlook’unuza sonradan eklenmişlerdir ve eğer Outlook’un kapatılması sırasında halen çalışıyorlarsa Outlook da arka planda çalışmaya devam edecektir. Bu menüden eklentileri iptal ederek hangi eklentinin sorun çıkardığını tespit edebilir, o eklentiyi kaldırabilir veya ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 663
Kayıt: 19 Mar 2006, 18:32

Re: 20 adet yararlı Pc ipucu

Mesaj gönderen skinnycem » 28 Ağu 2011, 07:57

teşekkürler

Cevapla