İşteyken Web'de Sörf Yapmak Çalışanların olumlu etkiliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31588
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

İşteyken Web'de Sörf Yapmak Çalışanların olumlu etkiliyor

Mesaj gönderen velociraptor »

İşteyken Web'de Sörf Yapmak Çalışanların Performansını Olumlu Yönde Artırıyor

Resim

İşteyken internette boş boş gezmekten ötürü kendinizi suçlu hissetmeyin. Zira son yapılan bir araştırmaya göre bu durum performansınızı artırıyor. Singapur Ulusal Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre yorgun çalışanların performasını artırmada ve kendilerini toparlamada serbest çağrı yapma, yazı yazma veya e-posta gönderme işlemlerine nazaran internette sörf yapmanın daha etkili ve dinlendirici olduğu görüldü.

"Impact of Cyberloafing on Psychological Engagement" başlıklı çalışma için araştırmacılar 2 ayrı deney gerçekleştirdiler. İlk deneyde 96 lisans öğrencisini "kontrol", "serbest mola" ve "webde gezinen" olmak üzere 3 ayrı gruba böldüler. Ardından her bir gruba verilen bir metin içinden 'e' harflerini işaretlemeleri için 20 dakika verildi. Ardından sonraki 10 dakikada kontrol grubuna başka basit bir görev daha verilirken, serbest mola grubuna ise ne isterlerse onu yapabilecekleri söylendi. Webde gezinen grup ise internette keyfince dolaştı. Daha sonra devamında ise üç grubu da 10 dakikada yapmaları için yine bir yazı içinden belli bir harfi işaretleme işi istendi.

Deney sonunda webde gezinen grupta diğer gruplara nazaran daha düşük seviyelerde zihinsel yorgunluk, can sıkıntısı ve yüksek düzeyde katılım görülmüş. Ardından 191 yetişkin üzerinde yapılan başka bir deneyde de yine internette sörf yapmanın kafa onarıcı ve toplarlayıcı bir işlevi olduğu görülmüş.

Peki niçin internette kendince gezinti yapmanın böyle onarıcı bir etkisi oluyor? Araştırmacılara göre internette keyfince sörf yapmanın aynen gidip bir bardak çay içmek ya da kafeden birşeyler atırştırmak gibi sadece kişinin kendi sevdiği şeyi yapmasından ötürü birey üzerinde dağılmış bir zihnin toparlanmasında daha etkin rol oynadığı görülüyor. Aynen tersine düşünüldüğünde ise, e-postaları ile vakit geçiren biri kontrol edemediği bir e-posta trafiğinden her an rahatsız olabilmekte ve her birine iş için cevap yetiştirme kaygısı ile sürekli bir gerilim halinde olacağından e-posta meşguliyetinin o kadar da zihin toplarlayıcı ve onarıcı bir işlevi olmadığı fark edilmiş.

Araştırmacılar özellikle bazı şirketlerde, yeni takınılan kurumsal tavırlar yüzünden internete çok ciddi kısıtlamalar getirilmesinin çalışanların üretkenliğini ve performansını doğrudan etkileyebileceği görüşünü öne sürüyorlar.

ALINTIDIR
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla