Sistem Geri Yükleme İpuçları

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1124
Kayıt: 25 Nis 2010, 08:39
cinsiyet: Erkek
Konum: internet
İletişim:

Sistem Geri Yükleme İpuçları

Mesaj gönderen lord_leo » 19 Ağu 2011, 23:53

Resim

Sistem Geri Yükleme çalışmamakta direniyorsa veya geri yükleme işlemi sırasında bir sorunla karşılaşırsanız ilk yapmanız gereken şey aynı işi bir kez de Güvenli Mod'da iken tekrarlamak olacaktır. Bilgisayarınızı Güvenli Mod'da çalıştırmak için sistemi yeniden başlatın ve bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın.

Windows Güvenli Mod'da yeniden başladıktan sonra Başlat tuşuna tıklayınca açılan arama kutusuna sistem yazın ve bulunan seçeneklerden sistem geri yüklemeye tıklayın. Bu sayede daha önce Sistem Geri Yükleme'nin sağlıklı çalışmasını engelleyen problemleri aşarak sisteminizi kurtarabilirsiniz.
Sistem Geri Yükleme'nin çalışmasını engelleyen sorunlardan biri de yetersiz sabit disk alanı olabilir. Sistem Geri Yükleme'nin sağlıklı çalışabilmesi için en az 300 MB boş sabit disk alanına ihtiyaç duyar. Eğer sabit diskinizde yeterli boş alan varsa bunun daha fazlasını ayırmanızın da faydası olabilir.

Bunu düzenlemek için Bilgisayarım'a sağ tuş ile tıklayıp Özellikler'i seçin. Buradan Gelişmiş Sistem Ayarları bağlantısına tıklayın ve açılan pencerede sistem geri yükleme ile ilgili olan sekmeye geçin. Buradaki ayarlardan sisteminizin geri yükleme için ne kadar boş alan ayıracağını belirleyebilirsiniz.(önerilmez)

Diğer önemli bir nokta sistem geri yükleme noktalarının gerçekten yaratılıp yaratılmadığı olacaktır. Bunun için Başlat'a tıkladıktan sonra rstrui kelimesini arayın ve en üstte çıkan sonuca tıklayın. Bir sonraki pencereden ilerleyin ve tüm sistem geri yükleme noktalarının var olup olmadığını kontrol edin.

Bunun dışında Windows 7'nin sunduğu disk onarım aracını da deneyebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme sadece, işletim sisteminin tamamen sorunsuz çalıştığı durumlardaki yedekler sayesinde işe yarayacaktır. Ama eğer çok geç kaldıysanız disk onarımı daha iyi bir tercih olabilir.
Ben Giderim, Tadım Kalır...Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29051
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Sistem Geri Yükleme İpuçları

Mesaj gönderen velociraptor » 20 Ağu 2011, 02:35

tesekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla