yazım yanlışı verileri

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

yazım yanlışı verileri

Mesaj gönderen lord_leo » 09 Ağu 2011, 00:05

nsanlar Web Tarayıcısının Adres Çubuğuna Ne Yazar
İnternet kullanıcılarının Firefox web tarayıcısının adres satırına ziyaret edecekleri web adreslerini yanlış yazmaları sonucu otomatik olarak devreye girip yanlış adresi doğru bir şekilde düzelten URL Fixer eklentisinin yayınlanmasının üzerinden bir yıl geçti ve anonim olarak toplanan veriler neticesinde kullanıcıların en çok hangi siteleri ziyaret ettikleri ve hangilerinin adreslerini daha çok yanlış yazdığı gibi ortaya oldukça ilginç istatistikler çıktı.

6 aylık verilerden derlenen istatistikler yer imlerine kayıtlı linklere tıklanmasından çok kullanıcının adres satırına URL adresini doğrudan elle girmesi sonucu oluşmuştur.

Son zamanlarda birçok farklı konuda yayınlanan istatistiklerde olduğu gibi burada da kullanıcıların ziyaret etmek için adres satırına yazmış olduğu adres facebook.com oldu. O kadar çok yazılmış ki, hemen ikinci sırada olan google.com'dan tam 3 kez daha fazla tıklanmış.

İSTATİSTİKLER

-- En Çok Tıklanan İlk 10 Domain: Bu adresler tüm tıklanan adreslerin %20'sini teşkil etmektedir.
facebook.com - %9
google.com - %3.3
youtube.com - %3.3
gmail.com - %1.1
twitter.com - %1.1
mail.google.com - %0.6
yahoo.com - %0.6
hotmail.com - %0.6
amazon.com - %0.5
reddit.com - %0.5

-- En Çok Ziyaret Edilen Üst Seviye Domainler: ".com" uzantısı kullanıcıların en çok ziyaret ettiği uzantı ve domainlerin başında geliyor. Hatta diğer tüm uzantıların toplamından çok daha fazla ziyaret ediliyor: %63:
.com %63
.org %4
.net %4
.de %4
.ru %2
.hu %1
.fr %1
.co.uk %1
.br %1
".com", kullanıcıların en çok yanlış yazmış olduğu domain uzantısır. Kullanıcılar ".com"u tam 17 farklı şekilde yanlış yazıyor: .com, .ocm, .con, .cmo, .copm, .xom, ".com,", .vom, .comn, .com', ".co,", .comj, .coim, .cpm, .colm, .conm, and .coom.

Facebook.com her 7,930 girişte bir faceboook.com olarak yazıldı. Fakat bundan daha çok Google.com, googe.com and goole.com şeklinde yazılarak birinciliği kaptırmadı.

Adres çubuğuna girilen web adreslerinin %51'i "www."siz, %49'u ise "www."li olarak yazıldı.

Uzantısı -.com/.net/.org olmayan en popüler adresler google.de, vkontakte.ru ve google.fr oldu.

Ne Google ne de Facebook'un en çok tıklanan domain adresi olduğu sadece 4 ülke var. Bu ülkelerdeki birincilikler o ülkenin en popüler servislerine ait:
Rusya'da vkontakte.ru
Finlandiya'da aapeli.com
Kore'de fomos.kr
Çin'de baidu.com
https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... url-fixer/

alıntıdır
Ben Giderim, Tadım Kalır...

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: yazım yanlışı verileri

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Ağu 2011, 00:07

halen facebook kullananlari anlamakta zorlaniyorum , kendimi o salak seyi sevebilmek icin birkac kez zorladim okadar gereksiz bir sacmalik ki her defasinda vazgectim
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free