raid mantığı

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 827
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

raid mantığı

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 07 Ağu 2011, 11:45

Resim

RAID (Redundant Array of Independent Disks; Artıklıklı Bağımsız Diskler Dizisi), çok sayıda bağımsız sabit diskin büyük bir mantıksal dizi oluşturmak üzere bir araya getirilmesine verilen addır. RAID kullanıldığında, ayrı ayrı disklerle uğraşmak yerine tek bir mantıksal sürücü olarak gördüğü tüm disk dizisiyle aynı anda ilgilenir. RAID dizilerinin başlıca amacı veri kullanılabilirliğini ve güvenliği artırmaktır. RAID, bir sabit disk arızası olduğunda sistemin kapalı kalmasını önler ama kullanıcı tarafından silinmiş veya hırsızlık ya da yangın gibi önemli bir olay nedeniyle zarar görmüş verileri kurtaramaz. Bu nedenle, bir RAID sistemi kurduktan sonra sisteminizi bu tür sorunlara karşı güvenceye almak için verilerinizi düzenli olarak yedeklemeniz gerekir.

Raid 0Raid 0: Amaç performanstır. En az iki diskle yapılır, Yazılan veriyi tüm disklere aynı anda paylaştırarak yazar, Yazma ve okuma hızında ciddi performans sağlanır, İki tane 2gblık disk kullanıldığında veri yazılabilecek olan alan 4gbdır. Dezavantajları; Disklerden sadece biri zarara uğradığında tüm bilgi kaybolur.

raid 1Raid 1: Amaç güvenliktir, En az iki disk ile yapılır, Bir diske yazılan veriler aynı anda düğer diskede yazılır, Veri ğüvenliği sağlar, Disklerden biri zarara uğradığında diğeri ile kaldığınız yerden devam edersiniz. İki tane 2gb lık disk kullanıldığında veri yazılabilecek alan sadece 2gb dır. Dezavantajı; yazmada her iki diskte kullanıldığından performans kaybı yaşanır.

raid 5Raid 5: Hızın ve güvenliğin buluştuğu ortak noktadır, Amaç güvenlik+performans sağlamaktır, En az 3 disk gerekir. Disklerden birine zarar geldiğinde sistem de kalan 2 disk ile duraksamadan çalışmaya devam eder. Arızalı disk sistem sistem kapandığında değiştirilebilir. Üç tane 2gb lık disk kullanıldığında veri yazılabilecek alan 4 gb dır. Dezavantajları; Veri alanı ve maliyet kaybı olarak belirtilebilir.

raid 6Raid 6: Raid 5 ile aynı mantıkta çalışır amaç performans+güvenliktir, Ancak en az 4 disk gerekir. 4 tane 2gb lık disk kullanıldığında veri yazılabilecek alan 4gb dır. Disklerden bir yada ikitanesine zarar geldiğinde kalan 2disk kullanmaya devam eder ve veri kaybı yaşanmaz. Dezavantajı; veri alanı ve maliyet kaybı olarak belirtilebilir.

alıntıdır.Cevapla