meydan Baidu’ya kaldı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

meydan Baidu’ya kaldı

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 29 Tem 2011, 20:57

Resim

İkinci çeyrek karını yüzde 95 artıran Baidu Çin’de resmen uçuşa geçti.

Google ve Çin arasında buzlar bir türlü erimedi, Çin de arama devine alternatif olarak arama motoru Baidu’ya prim verdi, şimdilerde Google’ın yerini alan Baidu alıp yürüyor.

Çin’de hakim arama motoru haline gelen Baidu, bunu elde ettiği rakamsal sonuçlarla da ortaya koyuyor. Haziran’da sona eren ikinci çeyrekte 252, 6 milyon dolar gelir sağlayan Baidu, hisse başına 72 sent kazanırken, bu çeyrekte toplam gelirini önceki yılın aynı çeyreğine göre neredeyse yüzde 80 oranında artırarak 582,4 milyon dolara çıkardı.

Hızla artan trafiği ve büyük müşterilerden gelen reklam gelirleriyle Baidu, karını bu çeyrekte yüzde 95 oranında artırdı.

Bu yıl güçlü bir büyüme bekleyen şirket, Temmuz-Eylül çeyreğinde toplam gelirini de yüzde 79,5 oranında artırmayı hedefleyecek kadar agresif oynamaya kararlı.

Baidu’nun Çin’de kısa bir süre içinde bu kadar büyümesinin bir sebebi de Google’ın Çin’den çekilmiş olması. Geçtiğimiz yıl itibariyle Google, artık komünist hükümetin interneti sansürleyen uygulamalarıyla daha fazla uğraşmak istemediğini belirtip Çin’deki arama motoru faaliyetine son vermişti.

Peki Google Çin’den çekilmeden önce Baidu’nun durumu nasıldı? Google varken de pazar payı geçen yıl yüzde 64 olan Baidu, bu yıl bu oranı yüzde 76’ya çıkararak devam ediyor. Hong Kong sunucularından erişilebilen Google ise ülkede arama motoru kategorisinde ikinci sırada. Pazar payı yüzde 31’den yüzde 19’a düşen Google’ın bu düşüşü hala sürüyor.

Çin 485 milyon internet kullanıcısı ile dünyanın en büyük internet pazarı olmaya devam ediyor. Bunu bilen Baidu ise hızlı yükselişini sürdürmek adına yenilikler geliştirmeye devam ediyor.

alıntıdır.Cevapla