Şeffaf pil üretildi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Şeffaf pil üretildi

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 29 Tem 2011, 20:51

Resim

Stanford Üniversitesi bilim insanları tarafından üretilen şeffaf batarya ile mobil telefonların tamamiyle şeffaf maddelerden üretilmesi söz konusu olabilecek.

Stanford Üniversitesi bünyesindeki bilim insanları şeffaf bir batarya ürettiklerini açıkladı. Gözlemciler, bu teknoloji kullanılarak şeffaf mobil telefon gibi cihazların üretilebileceğini belirtiyor.

Bugüne kadar bazı teknoloji şirketlerinin ürettikleri donanımlarda kısmi şeffaf parçalara yer verdikleri biliniyordu. Şeffaf pil, bu perspektifte tamamiyle üretilen ilk örneği oluşturuyor. Stanford Üniversitesi, Madde Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yi Cui, yaptığı açıklamada bataryaların da şeffaf üretilebilmelerinin mümkün hale geldiğini belirtiyor.

Geleneksel yapısı ele alındığında bataryalara şeffaf bir şekil vermenin mümkün olmadığını ifade eden bilim insanları, kendilerinin ise batarya boyutunu daha da küçülterek farklı bir algı yarattıklarını kabul ediyorlar. Batarya yapımında, plastik benzeri "polydimethylsiloxane" (PDMS) isimli maddeyi kullanan bilim insanları bunun kontak lens ve plastik cerrahide değerlendirildiğini kaydediyor.

alıntıdır.Cevapla