Msn kullanırken dikkat!!! (Lütfen okuyun bu haberi)

Msn, Icq, Skype... konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Msn kullanırken dikkat!!! (Lütfen okuyun bu haberi)

Mesaj gönderen Bekir 65 »

internet kullanımının genislemesi ve msn benzeri sohbet programlarının hızla yayılması üzerine msn üzerinden dolandırıcılıklarda bas göstermeye basladı. Tüm internet kullanıcılarını uyaran yetkililer, herkesin dikkat etmesi gereken noktaları özetledi;

Emniyet Genel Müdürlügü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Baskanlıgı, resmi internet sitesi "www.kom.gov.tr" adresinde, "MSN üzerinden kontör hırsızlıgı" baslıgıyla MSN kullanıcılarına uyarıda bulunuyor.
Son günlerde MSN sifrelerinin çalınmasının yaygınlasmasıyla birlikte MSN magduru vatandasların sayısında da artıs oldugunun belirtildigi sitede, internet kullanıcılarına ait Yahoo, Google, MSN Messenger gibi haberlesme programlarına ait sifrelerin ele geçirildigi kaydediliyor.
sifresi ele geçirilen kisinin iletisim listesinde bulunan irtibatlarına ulasıldıgının vurgulandıgı sitede, su bilgiler yer alıyor:
"Magdurun konusmaları taklit edilerek, magdur adına konusan hackerlar, karsılarındaki kisilerden kontör veya borç para talep edebilmektedir. Daha sonra ise bu kisileri bazı sitelere yönlendirerek ya da resim ve dosyalar göndererek bu kisilere ait sifre bilgilerini haksız kazanç elde edebilmek, sahsı yeni kurban haline getirmek ve aynı yöntemle kurban zincirini genisletmek için ele geçirmeye çalısmaktadırlar."

sİFRELER NASIL ELE GEÇİRİLİYOR?

MSN sifrelerinin genelde bir yazılım aracılıgıyla çalındıgı gibi çogu zaman da kullanıcının hataları nedeniyle sifrelerin hackerların eline geçtiginin bildirildigi sitede, sunlar kaydediliyor:
"MSN kullanıcıları bir sekilde listelerine ekledikleri kurbanın önce MSN sifresini çalmaktadır. MSN sifreleri, gönderilen bir dosyanın (cv, resim gibi)
açılması veya trojan, keylogger gibi zararlı yazılımlarla ele geçirilebilir.
Diger bir yöntem de ise ’Haberi gördün mü, girip okusana’ veya ’senin için bak ne hazırladım’ tarzı ilgi çekici söylemlerle kurbanların hazırlanan sahte web sayfasına yönlendirilip MSN sifrelerini yazmaları saglanır. Bu islemin gerçek bir hizmet oldugunu düsünen kurbanlar, sifrelerini süphelenmeden yönlendirilen sayfaya girmekte ve bilgiler hackerların eline geçmektedir." Bu sekilde MSN sifresi elde edilen kurbanın hesabına girilerek irtibat listesindeki diger kisilerin de benzer yöntemlerle sifrelerinin çalındıgının belirtildigi sitede, bu yüzden MSN ve internet kullanıcılarının çok dikkatli olmaları gerektigi bildiriliyor.

ALINACAK ÖNLEMLER...

İnternet dünyasında yüzde 100 güvenligin hiçbir zaman saglanamayacagının unutulmaması gerektiginin vurgulandıgı sitede, MSN kullanıcılarına su önerilerde bulunuluyor:
"MSN kullanıcılarının sifrelerini ve bilgilerini sürekli güncellemeleri gerekmektedir.
MSN sifresi, en az 10-12 haneli olarak belirlenmeli ve rakamların yanında harfler ve semboller de kullanılmalıdır.
MSN adresleri için seçilen gizli soru MSN hırsızlarının cevabını bulamayacagı zor bir soru olmalı ve soruya verilen cevap unutulmamalıdır.
Gerekirse soru ve cevap bilgisayar dısında farklı bir ortama kaydedilmelidir.
Kontör, sifre istekleri ile kredi kartı numarası ve internet hesap bilgisi veya banka hesap bilgisi gibi taleplere süpheyle yaklasmalıdır.
Chat ortamında tanısılan kisilere sahsınız, aileniz, adres, telefon, isiniz gibi konularda sahsi bilgilerinizi vermekten sakınınız.
Mail adreslerinize gelen spam ve trojan içerebilecek süpheli mailler, en yakın arkadasınızdan gelmis olsa bile kesinlikle açılmamalı ve silinmelidir.
MSN yoluyla gönderilen web adreslerine girilirken dikkatli olunmalı, e-posta adresi ve sifre ile giris yapılmamalıdır." Sitede ayrıca, çalınan MSN adresi ve sifresinin mail hesabının iyi tanınması sartıyla "passport@css.one.microsoft.com" adresi aracılıgıyla tekrar elde edilebilecegi bildiriliyor.

Alintidir
Cevapla